şükela:  tümü | bugün
 • açılın arkadaşlar petrol mühendisi ayağınıza geldi.

  bizim hocalar okul döneminde derdi ki, bundan 30 sene önce 50 yıllık petrol kaldığını söylüyorlardı, 30 sene geçti yine 50 yıllık petrol kaldığını söylüyorlar. durum birazcık bu.

  daha detaya inelim. şu anda dünyanın yüzde 30-35 arası aranmış vaziyette ve bu aranan yerlerden, “bütün işaretler petrol olduğunu gösteriyor” denilenlerinden bile yüzde 33 ihtimalle petrol çıkıyor. yani bu zamana kadar çıkarılan petrol dünyanın yüzde 11’lik kısmından çıkartılmış. henüz dünyanın yüzde 65’i aranmış değil. ne kadar rezerv olduğunu bilmiyoruz.

  ha bir de şöyle bir durum var ki, teknoloji geliştikçe eskiden aranıp da bulunamamış, bulunmuş ama çıkartılamamış yerler de var. mesela petrol fiyatları 2014 haziranından bu yana 110 dolardan 50 dolarlara düştü, neden? çünkü amerika yeni bir teknoloji geliştirdi ve kil’in içindeki petrolü, kili suyla parçalayarak çıkarmaya başladı.

  e noldu? tüm petrolcü ülkeler evet ya bizde de var bundan çıkaramıyoruz kanka diye ortalıkta takılmaya başladı, sonra da o ülkelere amerika bu teknolojiyi kiraladı, sattı.

  teknoloji geliştikçe eski kuyuların tekrar geliştirilmesi olayı var bir de. siz sanıyorsunuzki bir kuyu açılınca orası çöle dönene kadar alınıyor tüm petrol. nerde o basınç derler adama. rezervin en az yüzde 30 u kuyuda kalır, daha fazlası da kalabilir ve kuyu kapatılanilir, çünkü kuyunun günlük maliyeti 100 bin dolardır, senin çıkardığın petrol 75 bin dolar ediyordur, patron der ki ya 110 binlik çıkarın ya da siktir edelim kapatalım der ve kapatılır. sonra petrol değerlenince gelip onu da çıkarırlar.

  türkiye’de varmış ama beton dökülüyormuş muhabbetini kimin çıkardığını söyleyeyim mi size? petrol kuyusunda çalışan, görevi boruları birleştirmek olan cahil işçi dayı.

  şöyle düşünün, bir yere dükkan açtınız günde 10 bin kağıt ciro yapıyorsunuz. sonra bir baktınız, dükkanın masrafı 20 bin liraya geliyor. naparsınız? evet siz de koyarım böyle dükkana diyip beton dökersiniz.
 • (bkz: hep 45 yıllık kaldığı için çok etkili olmayan durumdur)
 • sevindirici haber. petrol pislikten başka bir şey değil. dünyayı kirleten yegane yakıt. petrol bitince türkiye'deki arap turistlerde azalma olur belki. araplar ev alamaz. 2060 yılına doğru emlak balonu patlar. biz de bir ev sahibi oluruz. taksim arap işgalinden kutulur, eski haline döner. evet olumlu haber.
 • arap ülkelerinde ne olacak vakalım
 • yukardaki arkadaşın da dediği gibi bu yıllardır söyleniyor fakat bittiği yok. bunu yapan iki kesim var biri petrol fiyatlarını şişirmek isteyen diğeri de petrolün geçici heves olduğunu yenilenebilir kaynaklara yonelinmesi gerektiğini vurgulamak isteyenler.

  daha somut rakamlar verecek olursam abd'nin günlük petrol uretimi son 15 yıldır ortalama 10milyon varil. 15 yılda toplam 55milyar varil petrol çıkarmış. abd'nin toplam petrol rezervi ise 39 milyar varil bu nasıl oluyor peki? şimdiye çoktan bitmiş olması lazımdı.

  öte yandan en büyük rezerv sahibi venezuelanın kaynakları ise tamamen atıl gibi. bunun gibi henüz sondaj yuzu görmemiş yerler var. bir de daha shale oil rezervleri var. petrol tüketimi de her yıl arttığı için 45 yıl sonra belki de petrol biter ama şu anki tuketim rakamıyla (günlük 90 milyon varil) bitmez.

  not: işbu entry petrole güveni tazelemek için yazılmamıştır. lanet olsun petrole.
 • rezerv* nedir, kaynak* ile arasında ki fark için.
 • 16 yaşındayım. ben ilkokuldaydayken 50 yıl diyorlardı. demek ki hakikaten dünyanın sonu geliyor .s.s.s
 • yıllardır süren geyik.

  ben küçükken gazeteler yakında petrol bitecek diyorlardı.

  (bkz: bi bitmediniz amk)
 • otuz sene öncede aynı terane söyleniyordu.
  gerçi bitsede şu ortadoğu rezaleti sona erse.
  zaten çöl olan yerlerleartık kimse uğraşmaz, arap kardeşlerimiz develerinin sırtında mutlu mesut gezerler.