şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fury filmini izlediğim teknoloji. abi adamlar gerçekten yapmışlar. fiyatı biraz tuzluydu* ama değdi doğrusu.
 • türkiye'de şu anda bir tek marmara forumda salonu bulunan heyecan verici yeni nesil sinema deneyimi.
 • bu hafta sonu marmara forum'da açlık oyunları - alaycı kuş: bölüm 2 filmini izleyeceğim yeni sistem. filmdeki aksiyon sahnelerinde bunun dışında yağmur rüzgar vb olan sahnelerde filmdeymissin hissi uyandıran sistem.
 • sadece ilk deneyim için tercih edilecek bir teknoloji. marmara forum'da alaycı kuş'u bununla izledim. şunlar vardı: hava akımı, su sıçratma, koltuk titretme ve sallama, koku yayma, duman çıkarma, ışık efekti ve bacaklarına dokundurma. fiyat bilgilendirmesi de yapayım: 25,5 tl (öğrenci) + 3 tl (gözlük)
 • istanbul'da marmara forum'daki sinemada şu anda star wars ve alaycı kuş filmleri bu formatta da yayınlanıyormuş. ne kadar başarılı bir teknoloji acaba şeklinde merak ediyorum ve belki star wars'ı bu şekilde de izleyerek test etmiş olabilirim teknolojiyi. önce caaanım imax'te bir kez izleyeyim de...
 • marmara forumda star wars episode vii the force awakens filmi ile test ettiğim teknoloji. hareketli koltuklar, ışık ve koku yardımıyla en iyi film deneyimi sunmayı amaçlıyorlar belli ama açıkçası bana biraz gereksiz geldi. rüzgarlı sahnelerde gelen esinti hoş ancak kötü koku içeren sahnelerde kullandıkları koku insanı hayattan soğutur. yetmezmiş gibi bu kokuyu olduk olmadık sahnelerde de kullanınca filme odaklanmak güç oluyor. hareketli koltuk nedeniyle ayakların küçük bir basamakta yer alması konforu ister istemez azaltıyor. koltuğun hareketleri ise başlarda zor gelse de alıştıktan sonra rahatsızlık vermiyor. sadece bu teknolojiye odaklanarak çıkan film olursa iyi bir deneyim yaşamak mümkün olabilir ancak klasik vizyon filmleri için bir daha tercih edeceğimi sanmıyorum.
 • marmara forum ile hayatımıza giren sinema teknolojisi. ilk etapta imax mi 4dx mi diye çok kararsız kalmıştım, sinemada görselliğe herşeyden çok önem veren birisi olarak yine de 4dx'i denedim ve çok doğru bir karar vermiş olduğumu gördüm. öncelikli olarak görüntü kalitesi de gayet başarılı olduğu için imax'e neden gitmedim pişmanlığı yaşamadım. 4dx gerçekten çok başarılı bir sinema teknolojisi, aksiyona göre hareket eden koltuklar, çölde rüzgar esen sahnelerde salonda verilen hava akımı, patlama sahnelerinde salonda çakan flaşlar, sulu sahnelerde suratınıza fışkırtılan su sizi filmle bütünleştiriyor. ekran büyüklüğü de gayet ideal seviyede. önerim olarak önden 3. veya 4. sırayı önerebilirim. zira 2. sıradan bile keyif aldım. dipnot: gözlüklerinizi götürmeyi unutmayın.
 • star wars episode vii the force awakensı bir de böyle izleyelim dedik, çok iyi yapmışız. çok eğlenceliydi.

  star wars da 4dx olarak izlemek için çok uygun bir film ama sadece ilk olarak 4dx izlerseniz filmdeki detayları kaçırabilirsiniz, tüm o efektler biraz dikkat dağıtıyor çünkü.

  film normal 3d, bir fark yok, aynı gözlüklerle izleyebilirsiniz. salon farklı sadece. koltuklar hareketli bu yüzden salonun yerleşimi de farklı. arka kısımdan bilet almanızı öneririm, ortadaki boşluğun önündeki koltuklar biraz alçak kalıyor, perde yukarıda olduğu için rahat izlenmez. boşluğun arkasındaki kısımda ise yandaki koltuklardan bile rahat izleniyor.

  efektler de şunlar:

  hareketli/titreşimli koltuklar: koltuklar filmdeki aksiyona göre hareket ediyor. yokuş tırmanan, sağa sola dönen veya hızla ilerleyen kahramanı takip ediyorsunuz.
  başlarda biraz yorucu geliyor ama sonra alışıyorsunuz, çok keyifli. bir de yine sahnelerdeki olaylara göre koltuğunuz titriyor, ama ben bundan çok hoşlanmadım açıkçası. zaten beni daha çok yoran kısım ise hareketten çok titreşimdi. gereksiz olduğu yerler çok fazlaydı.

  rüzgâr: hareketli koltuklardan sonraki en baskın efekt rüzgârdı, koltuklar ile birleşince hareket ediyormuşsun hissini kuvvetlendiriyor. koltuğunuz hareket ederken bir taraftan da saçlarınız rüzgârda savruluyor, çok eğlenceli. salonun yan duvarlarında birkaç tane fan var, yani sadece önde oturanlara geliyor gibi bir durum söz konusu değil. salondaki her koltukta hissediyorsunuz. tek eksikliği her zaman hafif serin bir rüzgâr esmesi. bir patlama olduğunda rüzgâr yerine yüzümüze sıcak hava vursa çok daha mükemmel olurdu.

  koku: koku fikri çok güzel, ancak geliştirilmesi gerekli. film başlamadan önce gösterdikleri 4dx reklamında kokunun tanıtımı güzeldi, reklamda biri osurdu ve salona kötü bir koku yayıldı. ancak daha sonra film süresince kullanılan da aynı kokuydu, yangın çıkıyor aynı kötü koku, bir yer patlıyor aynı kötü koku. koku da iğrenç olunca insan bir yerden sonra “hiç olmasa daha iyi artık” diye düşünüyor. güzel koku da bir taneydi ve o da hiç güzel değildi zaten. en azından yanık kokusu, orman/çiçek kokusu gibi çeşitler olsa harika olacaktı.

  ışık: ışık efektlerine karşı biraz ön yargılıydım, salonda sürekli yanıp sönen bir ışık olması fikrinden hiç hoşlanmamıştım. ama korktuğum olmadı, efektin kullanımı çok yerinde ve yeterliydi. kokuya benzer bir eksikliği var ki sadece beyaz ışık yanıyor. bir şey patlıyor mesela salonda beyaz ışık çakıyor, kırmızı ışık da olmalıydı.

  su: su konusunda söyleyecek bir şeyim yok. tahmin ettiğiniz gibi ıslak sahnelerde yüzünüze su püskürtülüyor. öyle çok fazla ıslanmıyorsunuz, rahatsız edici değil.

  sis: ben sisi pek fark edemedim açıkçası. gözümde 3d gözlükler ile bu kadar detayın arasında mı kaçırdım yoksa gerçekten yetersiz miydi bilemiyorum. bir iki defa sinema perdesinin iki yanından minik bir sis bulutunun yayıldığını gördüm ama çok yetersizdi. dumanlar salonu biraz daha kaplasa daha iyi olabilirdi ama tabi bu da nefes almayı zorlaştıracağı için tercih edilmemiş olabilir. konserlerde önde olunca sis makineleri yüzünden çekilen çileleri hatırladım ve bu konuda fazla dırdır etmedim açıkçası.

  baloncuk: baloncuklara rastlamadım. baloncuk gerektiren bir sahne de hatırlamıyorum, zaten nasıl bir sahnede salona baloncuklar verilir onu da bilmiyorum :).

  özellikle star wars vizyondayken denenmesi gereken bişey 4dx. bilet fiyatları hafta içi 25tl, 3d film de zaten 17,5tl. tamam biletler pahalı ama 3d ile karşılaştırınca aradaki farka değiyor.
 • filmin atmosferine en çok sokabilecek olan şeyin koku olduğu düşünülürse star wars force awakens filminde her koku efektli sahnede aynı kokuyu yaymaları benim için hayal kırıklığı oldu. en çok merak ettiğim buydu çünkü. orman sahnelerinde yeşillik kokusu, okyanus sahnelerinde deniz kokusu, karlı ortamlarda kar kokusu olmalıydı.
 • star wars izlediğim salondur.
  sadece 1 tane reklam verdiler, mercedes reklamı o da 4dx'e uygundu, güzeldi.

  eğlenceli birşey ama fazlası yoruyor insanı, öyle her filme gidilmez bence, işte kırk yılda bir star wars geldi kısmet ikinci gidişim bu defa episode vııı olur herhalde.

  koku işini pek halledememişler sanki, hep aynı koku, hani yeni alınan elektronik alet ilk çalıştığında bir koku yayar ya işte o kokuya benzettim ben biraz, zaten epi topu 2 koku vardı, güzel ve kötü kokular, çeşit arttırılmalı mutlaka.

  sıcak hava verilmedi , o da şart, patlama esnasında versene sıcak havayı.
  bir sahnede her taraftan su fışkırttılar, bizim önümüzden gelmedi, ilk haftadan bozulmuş olabilir.

  zevkli bir nane ama belki bizim yaşımız geçti, şöyle lise arkadaşlarıyla, 10 kişi filan gitsek gülmekten altımıza yapardık muhtemelen.