şükela:  tümü | bugün
  • fox'ta tutmayan 4n1k ilk aşk dizisinin foxplay platformuna özel devam serisidir. fox tv ve diğer fox grubu kanallarında sabahtan akşama kadar reklamı yapılmaktadır. foxplay'in elinde reklamını yapacak başka hiçbir şey yoktur. bu dandik diziyi reklamsız izlemek için para verecek sazan bulurlarsa başarılar.
  • foxplay’in sadece dijitale özel olan, gençlik/durum komedisi türündeki dizisi.

diziyi izlerken aynı anda alışveriş yapılabiliyor. mouse’u sürekleyince renkli çerçeve ve sahnedeki ürünler ekranda beliriyor. dizi sayfasından çıkmaya bile gerek kalmadan ürünler sepete eklenebiliyor. hepsiburada’nın e-ticaret altyapısını kullanan bu sistem dünyada bir ilk.

dizi ise 4n1k ilk aşk ile gençlik dizisi olarak başlamıştı ama 4n1k yeni başlangıçlar komediye daha yakın, gençlik komedisi denebilecek bir türde. karakterler oldukça absürt ve renkli, hikayenin işlenişi diziye keyifli bir sit-com havası katmış.

“ilk bölümden başlayayım, bi’ günde bitiririm zaten”cileri şöyle alalım.
  • ekside sürekli reklam alanında görülmesi rahatsız etti beni doğrusu. dandik bir dizi olduğu her halinden belli. napayım ben gençliğin hikayesini bilmem neyini. hayatımız daha aksiyonlu be kardeşim. bize adam akıllı işlerle gelin. ergenisyus tarzı şeyler.. sina özer scorp, vine fenomeydi sözde. adamı gömmek istemiyorum ama oyuncu olma kapasitesi yok. boş.. sanaldan devam.
  • "ergen" dizisinin neden bu kadar reklamı yapılır hiç anlam veremiyorum. ne sanatsal değeri var ne başka bir anlam ifade ediyor ne de komik. izlemek için hiçbir sebep yok
  • tamamen ergen silkelemek amacıyla çekilmiş olan kalitesiz gençlik dizisi. anladığım kadarıyla dizi içinde bir takım ürün yerleştirmeler bulunuyor ve bu ürünleri anlık olarak diziyi izlerken alma imkanı veriyor. tanıtımını da bu özelliğiyle yapıyor zaten. burdan anlayabilirsiniz ki izleyenlere para harcatmak dışında başka bir şey vaadetmiyor. ekşi sözlük ana sayfasında sponsorlu reklamını görünce youtube'dan ilk bölümünü bulup bir 5 dakika izledim. disney channel durum komedilerine benzetmeye çalışmışlar olmamış. espriler insanı güldürmek bir yana daha çok somurtuyor. oyuncu demeye bin şahit çocukların suratına adeta retrica efektleri tadında makyajlar yapmışlar, arkadaşlar bir o kadar da kasıntılar. 10 üzerinden 0. çocuklarınıza böyle şeyler izlettirmeyin.
  • saçma sapan bir ergen eyleme dizisi işte, pek bir özelliği yok; hani lisedesindir ya da ortaokulda, eve gelirsin ikindi vakti yemeğini yeyip oturursun pc başına vakit geçsin biraz da akranlarımın hayatına dair bir şeyler izleyeyim de kafam dağılsın dersin ya öyle bir iş. yani o yaşlarda bunları izlemek evet ciddi anlamda eğlendirici ve zevk verici oluyordu. ha bir de 90'ların sonu 2000'lerin başlarında belli bir kuşağın ekonomik sıkıntı yaşayan bir çevrenin ergen çocukları olarak bazı hayatlar ciddi anlamda ulaşılamazdı ve cazibesi vardı. bu tip işler o zamanlar elbette ilgimizi daha çok çekerdi. şimdi ulaşılamaz diye bir şey neredeyse artık yok gibi. ama belli bir yaştan sonra kim siker ergen dramasını abi. bu 4n1k isimli işi bir kaç senedir sürekli yeni formatlarda ısıtıp ısıtıp her platformda önümüze çıkarıyorlar. umarım bir gün hayatımızdan tamamen çıkarlar.
  • arada televizyonda fox life* kanalını izlerken reklam kuşağında bunun fragmanlarına denk geliyorum, bakın sayıyla 1 (bir) tane bile fragmanı yok ki karakterler birbirine bağırmasın, böğürmesin. ulan bir bölümde, bilemedin iki bölümde uygularsın bu taktiği. ulan her bölüm fragmanında neden karakterler birbirine böğürüp maymun gibi sağa sola zıplayıp hopluyor? bu ne biçim bir tema? ulan zamanında avrupa yakası'nda burhan altıntop, gaffur, makbule vs karakterler bağırarak 'konuştuğu' için eleştirmiş insanlarız; bunlar bağırarak konuşmayı geçtim sadece bağırıyor. [caps lock açık]aaaaaaaaaaa, ooooooooo, haaaaaaaaaaaa, eeeeeeeeeeee[caps lock kapalı] bu ne oğlum, bu mu komedi, bu mu gençlik dizisi?