şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ks. explore, expand, exploit, exterminate.
  • bir çesit strateji oyunu türü. explore, expand, exploit, exterminate'in kısaltması. kısaca ülkenizi güçlendirip (explore, expand, exploit) düşmanınızı yenmeniz (exterminate) anlamına gelir. çoğu strateji oyunu bu mantıkta çalışsada genelde literatürde 4x civilization, master of orion gibi level bazlı olmayan ve uzun süren turn based strateji oyunları için kullanılır.
  • son temsilcisi stellaristir.
  • bunun ne olduğunu bilmiyordum ve google'da araştırmam neticesinde şu dört adet x'in ne anlama geldiğini öğrenince ufkum genişledi. yalnız bu dört x denilen kavramlar çoğu strateji oyununda mevcut. örneğin civilization oyunları bu 4x'in en büyük örneği olarak lanse edilirken, total war serisi bu 4x'den sayılmıyor. total war oyununda da keşfedip yok ediyoruz vesaire. ilginç bir durum açıkcası. bir arkadaşıma "yav bu 4x ne demek biliyomusun hacı" diye sordum, adam çok hızlı strateji oyunlarına 4x diyor olabilirler dedi. tabi cevap çok sikindirik olduğundan aramaya giriştim ve buldum. rahatladım amk.
  • (bkz: flower room)'un (bkz: infinite and reality) adlı albümünün ilk parçası