şükela:  tümü | bugün
 • futbolda özellikle 1980-2000 yılları arasında sıklıkla kullanılan, liberolu dönemlerin efsanevi taktiği. genellikle, oldukça defansif ve kontra atağa dayalı takımlarca oynanmıştır. eski dönemlerdeki dizilişiyle, 1 forvet oyuncusunun libero ile değiştirildiği 1-4-4-1 olarak da düşünülebilir. bu formasyon, liberoların modern futboldan kopup yerlerine defansif orta sahaların (dmc) geldiği son 15 yıllık dönemde hemen hemen hiç kullanılmamaktadır.
  bu formasyonun çeşitli alternatifleri taktik varyasyonu seven teknik direktörlerce zaman zaman hala tercih edilir. kanat beklerinin orta sahaya çıktığı 3-6-1 veya kanat açıkların forvete çıktığı 3-4-3 gibi modelleri vardır. her ne şekilde olursa olsun bu dizilimde hızlı, tekniği yüksek ve çok koşan kanat oyuncularına sahip olmak şarttır.

  şahsen bu formasyonun en ideal alternatifini atak oyuna yatkın dizilimli, 3 stoper, 2 atağa çıkan kanat beki, 4'lü baklava dizilimli ortasaha ve target striker'dan oluşan bir 5-4-1 olarak düşünüyorum. ancak günümüzde bazı italyan takımları hariç tercih edildiğini pek görmedim. örneğin galatasaray'ın bu seneki şampiyonlar ligi maçları için çok uygun olan bir taktik olabilir:

  ...........................muslera..........................
  ............... semih-chedjou-dany................
  ........eboue..........melo...............riera.......
  ...................selçuk........sneijder...............
  ...........................bruma............................
  ..........................drogba............................
 • galatasaray'ın kadıköy'de oynaması gereken formasyon.