şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malumunuz üzere şu anda dünya üzerinde 7 milyar insan yaşıyor. bunun sadece 1.5 milyarı müslüman. geriye kalan ve müslüman olmayan 5.5 milyar insan cehenneme gidecek.

  tabi bu şu anda hayatta olanlar için geçerli bu durum. 5.5 milyar nüfusun yaşadığı coğrafyada müslüman olmadan ölmüş olanlar ile henüz doğmamış olanlardan müslüman olmayacak olanlar da cehenneme gidecek. üzgünüm.

  tabi müslüman coğrafyada doğup da islam'ın gereklerini yapmayanlar da cehenneme gidecek. bu noktada bir rakam vermek imkansız olduğu için 5.5 milyara dahil etmedim. ama düz hesap rakam 6 milyarı geçer.

  bu mantıkla matematiksel bir hesap yaparsak; dünya'ya gelen bir bebeğin cennete gitme ihtimali 1/7. yani kabaca yüzde 15.

  yani tersini düşünürsek; dünyaya gelen 100 bebeğin 85'i cehenneme gidecek.

  iyi ki müslüman bir coğrafyada doğmuşum. gerçi ben hristiyan bir coğrafyada da doğsam araştırır ve müslümanlığa geçerdim. bunun çok örneği var. yusuf islam var mesela hepimizin tanıdığı.

  eyyorlamam bu kadar. dini bilgisi kuvvetli mümin arkadaşlardan konu hakkında detaylı açıklama bekliyorum.
 • (bkz: en doğru dinin doğulan bölgenin yerel dini olması şansı)
 • ne kadar şansılıyım ki beyne sahip olarak doğmuşum ve bunu kullanabiliyorum ve bununla birlikte düşünebiliyorum. sürekli karşı tarafı cehennemeye yollayan hiçbir topluluğu anlayamıyorum.
 • (bkz: let the linç begin)

  vaziyet alın, öğle yemeğinden dönen ekşiciler taarruza geçecek.
 • kalanların da ciddi bir kısmı vahhabilik, selefilik, ışid'cilik, el-kaide'cilik, boko haram'cılık gibi gerçek islam olmayan şeyler. cennete gitmesine kesin gözüyle baktığım hoca efendi darbe günahını işledi, o da cehenneme gidecek. zaten tayyip yolsuzluk yaptı. melih ankara'yı parsel parsel sattı.

  anlaşılan cennetin nüfusu bayağı az olacak. benim tahminim cennette ayvalık'taki kadar insan yaşar, geri kalan cehennemde yaşar.
 • insanların inandığı 3.000 tane din, 10.000 tanrı var dünya'da. ama ben bizimkinin gerçek din ve tanrı olduğuna, diğer 2999 dine mensup, 9.999 tanrı'ya inanan insanların yanıldığını düşünüyorum.
 • allah adına hüküm veren şirke girer.
  sen nerden biliyorsun son nefeste kime iman nasip olup olmadığını !
  ayrıca islam tebliğ edilmeyenin sorumlu tutulmayacağı apaçık ortada değil mi.
  diyeceksiniz ki islam'ı herkes biliyor.. yok ya !
  kim gitti anlattı yahudi kardeşine , kim tebliğin tam gereğini yerine getirdi..
  bu konu allah ile kul arasında..
  bir müslüman olarak eminim ki , iyiler cennete girecektir!
 • beş milyar beş yüz milyon insanı bilmem ama oraya gidecek bir kişiyi tanıyorum.