şükela:  tümü | bugün
 • dogumgunum olmasi nedeniyle sevdigim ancak her zaman okul dışı zamanlara denk geldiği için bir türlü kutlama yapamadığım gun.
 • eksi sozluk sol frame'inde birbirinden abuk basliklarin resmi gecit yaptigi tarihtir. (2004)
 • 1850 yılında fransız yazar guy de maupassant doğdu. dünya kısa öykü edebiyatının en önemli yazarlarında bir olan maupassant'ın unutulmaz öyküleri arasında "ayışığı", "kartopu", "cinnet" ilk akla gelenler.
  1895 yılında karl marx ile birlikte modern sosyalist teoriyi kuran friedrich engels öldü. almanya'da bir fabrikatörün oğlu olarak dünyaya gelen engels kırk yıl boyunca uluslararası işçi hareketinin teorik ve siyasal önderliğini yürüttü. "anti -dühring" , "doğanın diyalektiği" ile "aile'nin, özel mülkiyetin ve devletin kökeni" adlı eserleri en bilinen yapıtlarıdır.
  1912 yılında padişah sultan reşat meclis'i mebusan'ı feshetti ve 14 mayıs 1914'e kadar kadar osmanlı meclisi toplanamadı.
  1914 yılında amerikalı mary pheps jacob, sutyen patenti aldı. ilk sutyen pembe bir kurdeleyle birbirine bağlanmış bir çift mendilden oluşuyordu.
  1927 yılında new york'ta sacco-vanzettti'nin ölüm cezasına çarptırılmalarına karşı gösteriler yapıldı. italyan asıllı amerikalı anarşistler nicola sacco ve bartolomeo vanzettiişlemedikleri soygun ve cinayet suçlarından 1921'de ölüme mahkum edilmişlerdi.
  1944 yılında nazilerden kaçan yahudileri taşıyan mefkure gemisi 383 yolcuyla 3 ağustos günü romanya köstence limanı'ndan ayrıldı. kurtulanların anlatımına göre; 5 ağustos gecesi bir denizaltı ateşe başladı. kaybolan ya da ölenlerin sayısı 372 idi. bir sovyet denizaltısının ateş açmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
  1962 yılında nelson mandela tutuklandı.
  1971 yılında türkiye, çin halk cumhuriyeti'ni resmen tanıdı.
  1978 yılında tüm öğretmenler birleşme ve dayanışma derneği, töb-der, 5 yılda dernek üyesi 37 öğretmenin öldürüldüğünü açıkladı.
  1995 yılında türk-iş ankara'da "emeğe saygı" mitingi düzenledi. mitinge 100 bine yakın işçi katıldı.
 • uluslararası bira günüdür.
 • yüksek dozda sakinleştirici ilaç alarak 5 ağustos 1962'de brentwood, los angeles'daki evinin yatak odasında henüz 36 yaşındayken hayata veda marilyn monroe'nun öldüğü gün.
 • marilyn monroe: 1926'da doğmuştu. 1962'de bugün (5 ağustos) öldü. hakikaten fotoğrafına bakarken bile insana iç geçirten harika bir güzellik...
  ve maalesef artık böyle kadınlar da - sadece "kırılgan bir kadınlık" sergileyerek erkek şefkatine seslenen kadınlar - gelmeyecek.
  artık kadınlar daha erkek.
  erkekler daha kadın...
  yakında "aynılaşacaklar".
 • hasbelkader ben de bugün doğmuşum. hediye niyetine boşalan her çay bardağımı çevremdeki birinin doldurduğu bir gün benim için.*