şükela:  tümü | bugün
184 entry daha
  • adam hakikaten kendini her şeyin uzmanı sanıp fikir beyan ediyor ya en çok buna şaşırdım. psikoloji nedir diye sorsak cevap verebilir mi acaba?

- geri al geri al
    — efendim canlı yayındayız
    “ hüzünlü bir bakış, hafif dudakları ısırış, hiç bir şey yokmuşçasına devam ediş.”
    - halkınızında gayretleri ile.....
  • tüm dünyada olan bir mevzu bir tane geçerli argümanı olmadan baskı yapan psikoloji lobisi sayesinde türkiye'de olamamıştır. üstteki yazar arkadaş gibi hala "tıp bölümü" üzerinden argüman yaratma çabasındalar. biri şunlara sosyal bilimci olduklarını hatırlatsın. yemin ediyorum gerizekalılar mı, işlerine gelmedikleri için salağa mı yatıyorlar artık anlayamıyorum. bir bizim türkiye'deki psikologlar bu durumun farkındalar, bunlar dışında herkes yanlış biliyor. sizden çok ben demişimdir burada psikologlara "meslek yasası" gelsin diye. aöf bölümüne harcadığınız enerjinin 10'da 1'ini haklı olduğunuz bu yasayı getirtmek için harcasanız yasa şimdiye çoktan geçmişti.

ayrıca ben demiştim demek istemiyorum ama. (bkz: #110379936)

--- spoiler ---

bir tane geçerli argümanınız olmadan, çok tepki gösterince iptal edileceğini düşünüyorsunuz. doğru düşünüyorsunuz. türkiye'yi çözmüşsünüz bravo.
    --- spoiler ---
  • eğer kesin olarak kaldırıldı ise:

bu bölüme hep meraklı olmasına rağmen bir türlü fırsat bulamadığı için ya da başka sebeplerden dolayı psikoloji okuyamamış ve içinde ukte kalmış olan yazarların üzülme sebebini anlamıyorum. çünkü kaybettiğiniz hiç ama hiçbir şey olduğunu düşünmüyorum. çünkü türkiye'deki açıköğretim fakültelerinin mantığını biliyorum.

örnek olarak sosyolojiye giriş dersinin açıköğretim videoları internette mevcut. mesela rastgele bir video paylaşıyorum sizinle. açın izleyin, sosyoloji adına ne bulabiliyorsunuz bu videoda? sadece ama sadece tanımlar var. şu tarihte, şu olmuş şu tarihte şu kişi şunu ortaya atmıştan ibaret bir eğtim. sosyoloji bu mu yani? bunun psikoloji versiyonu size ne katabilirdi ki? hangi insana ne katabilirdi?

o yüzden üzülmeyin. size o programda öğretilecek şeyler sizin sandığınız şeyler değillerdi. hatta niteliksiz bir eğitim aldığınız için belki de tam tersine alana küsecektiniz.

zaten bu, benim bu programa en büyük karşı çıkış sebebimdi. sözlükte bile psikoloji ile ilgili çok daha harika entryler mevcut. sadece immanuel tolstoyevskinin entrylerini okuyarak bile o aşırı ezberci zihniyetin üzerinize atacağı tanım bombardımanından çok daha ufuk açıcı bilgiler öğrenebilirsiniz.
  • benim merak ettiğim 740000 başarı sıralamasında örgün özellere girenler içinde bir düşünce varmıdır?insan ve ruh sağlığı önemli ya...bende bir halk olarak bunuda bir sorgulayın derim,açın bakın twitteri tüm seviyesiz,çirkef,ağlayan varsa kıbrıstır,beybisudur üniversitesi.
  • bu olayı "koyduk mu, kudurun" vs. seviyesinde savunan "psikologların" entrylerini yetkililere gönderip bu seviyedeki insanların psikolog olarak çalışmaları toplum sağlığı açısından tehlikeli değil mi, diye sormak istiyorum. daha kendi öfkenizi kontrol edemiyorsunuz, insanlarla nasıl konuşacağınızı bilmiyorsunuz gelmiş burda toplum sağlığını çok önemsiyormuş gibi davranıyorsunuz. eğitilmezsiniz yemin ediyorum.
  • ulke gercekten muz cumhuriyeti. acik ogretim fakultesinde verilecek derse bolume cumhurbaskani mi karar veriyor. sansa yasiyoruz. devletin butun karar mekanizmasi felc olmus.
    mikroyonetim yapan onemsiz orta duzey sirket yoneticisi bile her ise karistiginda isler felc olur. koskoca ulkeyi nasil yonetiyorlar.
  • demekli adam akıllı eleştiri yapılırsa sonuca ulaşılıyor, buradan çıkan sonuç ülkede muhalefetin kalitesi iktidarın kalitesini etkiliyor.
  • sınava girdiğim sene eşit ağırlıkta en yüksek iki bölüm hukuk ve psikolojiydi. millet dışarıda gezerken çalışıp girdik bir yerlere. üniversitede de beşinci devamsızlıkta dersten bırakılırdık ki bazı derslere bir gitmeyince üç devamsızlığı harcamış oluyorduk. yine diğer bölümler üniversitede boş boş kantinlerde takılırken derse girdik çanın altına düşmeyelim dedik üniversitede de çalıştık. bitti üzerine yüksek lisans yaptık eğitimlere milyarlar döktük belki ama ona rağmen saati şu kadar olan psikolog olamadık belki ama sonra tam ben oldum galiba artık yapabilirm derken birden açıköğretimle artık barajı mı geçiyorlar ne yapıyorlar uzaktan okula gitmeden önüne gelen ben de psikolojiyle ilgiliyim ya hatta beni de analiz etsene diyen tipler e ben de okurum tabi oldu. ki ne olacaktı bitirdikleri gibi büyük çoğunluğu milyarlarını eğitimlere saçmak istemeyeceğinden cahil özgüveni ile terapi yaptıklarını sanacak ve insanların ruh sağlığıyla oynayacaktı ha şu an bilinçaltı temizliğiydi yok yaşam koçuydu hayat enerjisiciydiler belki diplomaya gerek duymadan bunu hala yapmıyor mu yapıyor. insanımız da gaza gelmeyi sevdiği için bu şarlatanlara paraları dökmeyi seviyor. ama en azından onlar meslektaşımız demiyoruz. sonuçta uzun zaman sonra ülkede güzel kararların da alınabildiğini görmek mutlu etmiştir bizleri de. darısı meslek yasasına bundan sonra.
  • doğru karardır.
    psikologlar en çok psikoloji için mücadele etmişlerdir. psikologlara ne kadar gareziniz varmış arkadaş! ne etti size bu psikologlar.
    mesleklerinin hiç sorunu olmadığını her şeyin harika olduğunu söylemiyorlar, aksine aöf de psikoloji bölümünün açılması varolan sorunları daha da beter hale getirecek diyorlar.

ki yüksek öğretim sorunları psikolojiye has da değildir.
    neymiş bu varolan sorunlar derseniz, şöyle diyorlar :

özel üniversitelerin hoca, ders, yeterlik sorunları var diyorlar( ki çoğunda psikolog değil başta psikiyatrist olmak üzere başka alandan kişiler ders anlatıyor)
    psikoloji bölüm sayısı halihazırda 120 ye dayanmış durumda ve bu kadar bölüm çok fazla, bölüm sayısı azaltılmalıdır diyorlar
    psikoloji bölümüne puan sınırlaması getirilmeli diyorlar( 100 bin barajı mesela)
    psikolog ünvanı almak için lisans eğitimi yetersiz, en az yüksek lisans eğitimi gerekli diyorlar
    klinik psikoloji programlarının yeterli klinik staj ve süpervizyon içermesi gerektiğini; klinik psikoloji hocalarından ders alması gerektiğini söylüyorlar
    hiç klinik psikolog öğretim üyesi olmayan özel üniversitelerin klinik psikoloji yüksek lisans programlarına sırf para için yüzlerce öğrenci almasın/alamasın diyorlar
    psikolog meslek yasası çıkması gerektiğini ve çakma psikologlardan milletin zarar görmesinin ve bu çakma psikologların kendilerinin de zarar görmesi engellenmelidir diyorlar( bakınız melek terapisi ve beki erikli)
    şu anki öğrenci kontenjanları azaltılmalı, 3 hocanın olduğu, oturacak sıranın olmadığı yerde 100 öğrenci alınmasın diyorlar
    diyorlar da diyorlar da bizi dinleyen yok da diyorlar
    belki sırada bunları twitter dan söylemeye başlamaları vardır, hazır başlamışken değil mi yarım bırakmamak lazım ;)
  • reis bı ara bu olaya sarmıştı.
    tabanın yanlışları üzerinden doğruya işaret taktiği bu.
    dikkat ederseniz erdoğan'ın kendi oyu partisinin üzerinde bunu perçinlemek istiyor olabilir ki zaten bariz yanlış bir karardı dönülmüş oldu iyi oldu.
    sorgulanması gereken burada yök artık
121 entry daha