şükela:  tümü | bugün
 • 5 aralık 1934 yılında 'türk kadınına milletvekili seçme ve seçilme hakkının verildiğine dair kanun' kabul edilmiştir.
  diğer birçok batılı ülke ile kıyaslandığında türk kadını seçme ve seçilme hakkını kağıt üzerinde çok erken denebilecek bir tarihte kazanmıştır. bu kararın ardından 1935 yılında yapılan seçimlerde 18 kadın vekil meclise girmiştir. bu rakam o dönem için %4.6'lık bir temsil oranına demektir.
  günümüzde parlamentonun yapısı incelendiğinde ise, tbmm'de kadınlarımız ancak %9'luk bir oranda temsil edilmektedir. bu demektir ki, türk kadını halen seçilememektedir. seçme hakkı konusunda ise ataerkil yapının etkileri aşikardır.
 • türkiye'nin kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülkelerden biri olduğu tarih.
 • atatürk'ün biz türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmak zorunda olduğumuz bu günlerde büyük önderimizin anısı önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum.
 • sizin her şeyiniz böyle... kuru kabuk ve şekilden öteye gitmiyor. 80 yıldır hep aynı tekerlemeler... biri de çıkıp, işin aslını sorgulamıyor. varsa yoksa klişe...seçme hakkıymış...tarım toplumlarında seçme hakkı "dam başında saksağan..."dan öteye gitmez. çok partili parlementer demokratik rejim, sanayi toplumlarının siyaset ve idare tarzıdır...

  tarım toplumlarında iki ana sınıf mevcuttur. köylü çoğunluk ve onların despotluğunu yapan seçkin azınlık. kemalizm, bu bir avuç seçkinin ideolojisidir ve keyfiyeti/niteliği de, batının yetersiz altyapı şartlarındaki güdük bir tecellisinden ibarettir.
 • türkiye'de kadınların, 1930 itibariyle belediyelerde, 1933’ten beri köy heyeti ve muhtarlıklarda ve nihayetinde bundan tam 83 yıl önce, 5 aralık 1934’te milletvekilliği için seçme ve seçilme hakkı elde ettikleri gündür.

  kadınların siyasal hakları
 • ulu önder atatürk’ün türk kadınına diğer birçok devletten önce getirdiği, verdiği haktır. ne yazıkki çalışkan ve zeki türk milleti 60 senedir çeşitli manipülasyonlara maruz kalarak aklını vekil vermiştir. unutulmamalıdır.
 • kadın köleydi,
  kadın muyattı...
  sonra sarı saçlı, mavi gözlü bir dev geldi,
  kadın seçme ve seçilme hakkı tanıdı.
  tarih 5 aralık 1934 yılıydı.
  kutlu olsun.