şükela:  tümü | bugün
 • birleşmiş milletler genel kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla '5 aralık' tarihinin her yıl dünya gönüllüler günü olarak kutlanmasına karar verdi. 1985 yılından bu yana türkiye'nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 aralık, dünya gönüllüler günü olarak kutlanıyor.

  gönüllü hizmetleri daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; birleşmiş milletler genel kurulunun 2001 yılını, dünya gönüllüler yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazandı.

  dünya gönüllüler günü; gönüllülük kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması, günlük hayatımızın doğal bir parçası haline gelmesi ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve global platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. bu amaçla, dünya gönüllüler günü'nde; gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılıyor.
 • ayrintili bilgi icin;
  http://www.unv.org/
 • (bkz: tegv)
 • cok guclu bir insan ciliz bir insani feci bir sekilde dovsun ve sen bunu seyret, doven adam gittikten sonra dayak yiyenin yaralarina pansuman yap, dayak atan sana kesinlikle bir sey yapmaz, cunku sen o ciliz adami yasatarak dayak atana bir tehdit olusturmuyorsun, nasil olsa o ciliz adam guclu adama iyilesse dahi bir sey yapamayacak. aksine sen onu iyilestirerek guclu adamin ciliz adami oldurup cok ciddi tepki cekmesini ve cilizlarin birlik olmasini engelliyorsun. bundan dolayi sen aslinda sistemlesin. ciliz adam dayak yerken onun yaninda olabilir misin?

  vicdan, insanin kendi yaptiklarina dairdir, baskasinin adaletsizligi, vahsiligi, insanlik disi davranisi bir baskasinin vicdani ile onulamaz. ciliz adamin yaninda kavga etmedigin icin vicdanin sizliyor ve onun yarasina pansuman yaparak vicdanini "rahatlatmaya" calisiyorsun.

  dayak yiyen insanlarin seyredilmesinin ve sonrasindaki vicdan rahatlatma eyleminin gunudur.
 • gönüllüsü olduğum tema vakfı'nın çok güzel bir e-tebrik kartı ile kutladığı gün.

  (bkz: kutlu olsun)
 • aralık ayına girdik gireli bitmedi dünya bilmem neler gününüz. resmen unutulmuş şeyleri senenin sonuna sıkıştırmışsınız lan. yada bunların da gönlü olsun mu demişsiniz ne yapmışsınız iki yüzlüsünüz olum.

  (bkz: 4 aralık dünya madenciler günü),
  (bkz: 3 aralık dünya engelliler günü),
  (bkz: 2 aralık resmi tatil),
  (bkz: 1 aralık dünya aids günü).
 • --- spoiler ---

  happy ınternational volunteer day!
  5 aralık dünya gönüllüler günü’nüz kutlu olsun!
  sinemasal'ın kurulduğu ilk günden bu yana, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, türkiye’de ve dünya’da bir çok otorite tarafından en yeni ve başarılı festival konsepti seçilmemizi sağlayan gönüllülerimizin dünya gönüllüler günü'nü kutluyoruz.
  her yıl aramıza yeni katılan gönüllülerimiz ile birlikte binlerce daha çocuğun sinema ve sanat ile tanışma heyecanına ortak olacağız.
  sinemasal kültür sanat derneği yönetim kurulu
  --- spoiler ---

  sinemasal hatırlatmış. bir de video paylaşmışlar.
  bu güzide organizasyondan desteğimizi esirgememek lazım.
 • anlamlı olan önemli ve güzel günlerden biri...

  içinden gelerek yapılan her iyilik bir gönüllülüktür, bir kez olsun yaptıysanız sizin de gönüllü gününüz kutlu olsun ;)
 • bencilce sadece kendimizi dusundugumuz bir dunyada yasamayalim. bugun 5 aralik dunya gonulluler gunu, bir degisiklik yapalim sadece kendimiz icin yasamayalim elimizden geldigince once cevremizdekilere, sonra sinirlari kaldirarak tum dunya genelinde yardimlasarak birbirimizin hayatini guzellestirelim.

  mesela yeterli egitim goremeyen cocuklara el uzatalim, bilgilerimizi onlarla paylasalim, egitim arac gerecleri eksiklerini giderelim, cocuk haklarini savunalim, okumanin guzelliklerini gosterelim hele ki ulasmak isteyip de gerek cevresel gerek toplumsal kosullardan alikoyulan cocuklara, genclere yardimci olalim.

  cevre konusunda duyarliligin artirilmasinda, küresel iklim değişikliğinden sürdürülebilir enerjiye kadar olan projelerde gonullu olarak yer alalim.

  doğa kazalarında, doğal afetlerde zorda kalmis kisilere yardimci olmak icin gonullu olalim.

  genç, kadın, engelli ve çocukların haklari, öncelikli ihtiyaç ve sorunları uzerinde calisalim.

  sanata gonul verelim, yayginlastirilmasi icin calisalim.

  daha nice alanlarda gonullu olunabilir. yeter ki vaktimizin bir bolumunde baskalarina destek olmak isteyelim. hem maddi kazanc beklemeden, karsilik beklemeden yapilan iyiliklerin getirileri mutluluklari cok daha buyuk oluyor.

  un volunteers, tegv, acev, tema, tog, turmepa, akut, habitat, ayder, hayata destek, doga dernegi, genctur, tatuta

  bu derneklerden hicbirinde gonullu olmasak bile en azindan gunluk yasamda birbirimizin hayatini kolaylastirmak icin gonullu olalim. yardimlasalim, bencilce yasamayalim, gulmeyi guldurmeyi unutmayalim.
 • insan her gün ve de her saat gönüllü olur mu? 365 gün ve de bazen 20 saat; gerek sahne arkasında, gerek klavye başında, nota paylaşımında, iletişim ve koordinasyonda, bir kültür ve sanat seferberliğinin içerisinde hevesle, şevkle hizmet verebilir mi?

  bu soruların cevabı masis aram gözbek yönetimindeki koro bileşenlerinde... (boğaziçi caz korosu, boğaziçi gençlik korosu, acappella 34 ve magma