şükela:  tümü | bugün
 • 2012 de 30 bin erkek eşine veya çocuklarına şiddet uyguladığı için evden uzaklaştırıldı.
  2013 cinsiyet ayrımcılığı raporuna göre 136 ülke arasında türkiye kadın-erkek eşitliğinde 120. sırada.
  türkiye’de her üç kadından biri 18 yaşın altında evlendiriliyor. bu kız çocuklarının sayısı erkek çocukların sayısından 20 kat daha fazla.
  son 5 yılda cinsel saldırı ve tecavüze uğrayan çocuk sayısı 660 binin üstünde.
  2008-2011 arasında kaybolan çocuk sayısı 27 bini geçti..

  kaynak: mülksüzler vol 2

  kadın hakları ya da erkek hakları ve çocuk hakları diye ayrımcılık yaparak hak arayının bulmak için aramadığı kesindir. gitsin kısa yoldan bokunu avuçlasın.
 • bugün tt listesinde dünya sıralamasında türkiye sayesinde 3. sırada olan gün.
  bence ne olursa olsun ülkemizde birşeylerin bilinci gerçekten artıyor.yetmez ama özellikle yeni nesil insanlar bilinçleniyor.
 • prag'da ingilizce bir kitaptan alıntı "atatürk türk kadınlarına bütün haklarını verdi; ancak bunu türk erkeklerine söylemeyi unuttu. "
  5 aralık kutlu olsun kıymetini bilene.
 • kadınlar seçme/seçilme hakkına fransa'da 1944, italya'da 1945, yunanistan'da 1952, belçika'da 1960 ve isviçre'de 1971 yılında kavuştular. türkiye'de ise 1934 yılında. kadınlarımız için kutlu olsun.
 • dünya kadın hakları günü, toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaparken kadınların başarılarını kutlayan dünya çapında bir etkinliktir.

  bugünün türkiyesinde kadınların büyük mücadeleler ve emeklerle elde ettiği yasal düzenlemeler büyük bir keyfiyetle askıya alınırken, en temel medeni haklar tartışmaya açılırken günün önemi daha da artıyor.

  bu nedenle bizim kulubun yeni gençler, (bkz: kültür kulübü) bir video hazırlamış. kadına karşı şiddetin olağan olduğu, çocuk gelinlerin normalleştirildiği ve devlet eli ile desteklendiği günümüzde bu tarz girişimlerin önemli olduğuna inanıyorum. gençler bu ülkenin geleceği. bu fikirli gençlerin olması, desteklenmesi, cesaretlenmesi önemli.

  izleyiniz, paylaşınız efendim. ilgili videoya buradan ulaşabilirsiniz.

  türkiye'de ve dünyada cinsiyet eşitliğinin sağlandığı yılların düşü ile.