şükela:  tümü | bugün
  • saatlerin geri alınmaması sebebiyle yaşayacağım durum.
    yapılan araştırmalara göre işe gidiş süresi 1 saatin üzerinde olanların kasım ayı itibariyle 5 ay boyunca evlerinden işyerlerine karanlıkta gideceği öngörülüyor.sabah karanlığında yaşanacak trafik kazalarında artış olabileceği endişesi de cabası.yaşayıp göreceğiz.
  • 5 ay boyunca akşam işten karanlıkta dönmektense kesinlikle tercih edeceğim durum.
  • aynı zamanda işten karanlıkta dönmeye sebep olacaktır.
  • gün bitti psikolojisinin resmen ortadan kalkması ile özellikle kış aylarında olan mesai günlerine bağlı mutsuzluk bıkkınlık depresyon hallinde ciddi bir azalma görülecektir.

edit: nasıl işten karanlıkta dönmeye sebep olacak çok merak ediyorum. çok akıllı kardeşimiz bir anlatsında çözelim. saatleri geri almak. şu an ki güneşe göre; saat kadranının 30 derecelik açı kadar sağa döndürüp saati belirlemek demektir. saatin kendisi değilde kadranı ileriye doğru haraket ettiğinde güneşi erken batırırsın evlat. yani akşam altıda batacak güneş akşam beşte batacak. bunun nasıl tersini düşündün anlamakta güçlük çekiyorum. sallamadan önce google'e bakıp ezber yapsan daha iyiydi.

edit2: bakın gençler adam bu uygulamanın işten karalıktan çıkmamıza sebep olacağını savunmuş bende tam tersi olduğunu söylüyorum. bana saat 6 da kararan havadan bashetmenize gerek yok biliyoruz neyin ne olduğunu.
  • ülkenin yüzde 70'inin batıda yaşaması ve saat olarak doğu'nun saatini kullanmamız nasıl bir saçmalıktır? sanki çok güvenli bir ülkeyiz küçücük çocuklar hava karanlıkken okula gidecek, anadolu yakasında oturup avrupa yakasına sabah 6-7'de işe, derse gidecek olan biri saat kaçta kalkıp gidecek?

hepsini geçtim benim, "heyoo 1 saat daha geç kalkacaz heyoooaa" mutluluğumu bana kim geri verecek?

illa bir saatte kalacaksak o saat kış saati uygulaması olmalıdır, eved.
  • gün yüzü görmeden çalışacağımız süreçtir. teşekkürler hükümetimiz
  • karanlık çağlarda yaşayan bir ülke için çok da saçma olmasa gerek... tek derdimiz bu olsa da siksek!
  • hala "işten aydınlıkta çıkacağız" deyip duranları görünce deli oluyorum. google'a "sunset in istanbul december 21" yazın. üşendiyseniz ben kopyalıyorum:

5:39 pm
    wednesday, december 21, 2016 (gmt+3)
    sunset in ıstanbul, istanbul

5:39 pm, yani 17:39. sen saat altıda işten çıkana kadar hava gene kararmış olacak sayın sivri zekalı.

güneşi görmeden gün geçireceğiniz iskandinav kışlarına hoş geldiniz. aralık ayında göreceğim bu başlık altında ağlayıp zırlamalarınızı.
  • günlük gidiş 70km- geliş 70km (-+3) yol yapıyorum bir süredir. bu seneye özel bir durum. toplam 150- 160 km yolum oluyor. kasım ayına kadar sabah 8'de cıkıp varmam gereken yere 9.30'da varabiliyordum fakat kışın bu mümkün olmayacak cünkü bazen 2. köprü yolundan gidebiliyor olmama ragmen, kışın orada trafik, havanın karanlığı, yolların durumu gibi etkenlerden dolayı muhtemelen daha yoğun olacağı için, kurna yolu (tam olmasa da dağ yoluna benzer bir yapıda ve cokca tır ve kamyon da kullanıyor bu yolu) nu da arada kullanmam gerekecek. (bu gibi durumlarda gps bu yola yönlendiriyor. normalde de daha hızlı bir yol zaten ama fazladan yol yaptırıyor, dezavantajı bu) yani daha erken cıkmam gerekecek (güvenlik sebeplerinden ötürü). bir de bu yolu karanlıkta/ buz tutma tehlikesi olan yollarda gitmem gerekecek. varış yerim eyüp, çıkış yerim darıca bu arada.

ama eve aydınlıkken dönecegim öyle mi? o da olmayacak ki. normalde 3'te kararmaya baslayan hava 4'te kararmaya baslayacak. kimin mesaisi 3'te bitiyor arkadaş?

adama 'abi gel bi restorana gidip 1 saat oturalım' desen 'yahu 1 saat kime yeter, 3- 4 saat oturalım' diyecek ama nedense 1 saat gec kararan hava üzerine bütün argümanını kurabiliyor konu kış saati olunca.