şükela:  tümü | bugün
 • hayatını kaybetmesi değil, katledilmesi demek daha doğru olur. bunlara kaza demek de, kader demek de artık suça ortaklıktır, başka bir şey değil!
 • gerekli tedbirler alınsaydı bugün yaşayacak olan en az 716 işçinin, 2019 yılı ilk 5 ayında iş cinayetine kurban gittiğini gösteren başlık.

  unutulmamalı ki engellenemeyecek hiçbir iş kazası yoktur. ancak insana değer verilmeyen ülkemde durum budur: yılda en az 2 bin insanın ölmesi.
 • türkiye abuk subuk gündemler ile uğraşırken mayıs ayı sonuna kadar geçen sürede toplam 716 işçi (kayıtlara geçtiği kadarı ile) hayatını kaybetmiş. geçmiş haberlerden araştırdığım kadarı ile de kayıt altına alınmayan, iş sırasında hayatını kaybeden insanlar da mevcut. zaten rakam verilirken en az ibaresi kullanılmakta.

  2018 verilerine baktığımızda da türkiye'nin, her kötü konuda lider olduğu gibi açık ara bu konuda da maalesef lider olduğunu görüyoruz.

  ama bana kalırsa daha da içler acısı olan ve kimsenin de niye ise (aslında sebebini anlamak zor değil de) dile getirmediği çok önemli bir husus daha var; ölenlerin yüzde üçlük gibi bir oranının sendikalara bağlı olduğu.

  sendikalar akp yönetime geldikten sonra bir bir susturuldu, kapatıldı ya da hükümete yakın tavır aldırıldı. tabi halkımızın bu konuda sendikalılara anarşist gözü ile bakması, işverenlerin sendikalıları işe almayarak işçi sınıfını işsizlik ile korkutması, devletin de protesto ya da iş durdurma gibi şeylerden çekindiği için sendikaları sindirmesi bunlara bir güzel dayanak oluşturdu. bugün ise artık seslerini dahi duyuramayan ufak tefek sendikal faaliyetler kaldı. beraberinde de işçi ölümlerinin artışı, hesap sorulamayışı, hesap soranların devlete başkaldırıyor denilerek suçlanması geldi.

  ana akım medya zaten işçi ölümlerinde suspus, aman tadımız kaçmasın rıza bey modunda. halbuki o şatafatlı son dakika haberlerine; yılın ilk 5 ayında işçi ölümü 716'yı buldu diye bir haber iliştirseler, toplumda farkındalık oluştursalar bu ocaklar sönmeyecek ama siz izlanda'nın fırçasını, arda'nın çocuğunu, soylu'nun söylediği her kelimeyi popülizm nedeni ile ön planda tuttuğunuz için onlar da bunları haberleştiriyor.

  haber sitesinin de belirttiği gibi; geçen ay belki birini bile duymadınız ama...

  kaynak:

  https://odatv.com/…onlarin-sayisi-163-10061942.html

  http://www.analizgazete.com/…asandigi-ulke-turkiye/