şükela:  tümü | bugün
 • "homo sapiens, kendini dünyaya adapte etmek yerine dünyayı kendine adapte eden türdür."

  (bkz: sapiens a brief history of humankind)

  --- spoiler ---

  avustralya'nın güneyinde kuraklık nedeniyle 5.000 yabani deve, helikopterlerden tüfeklerle açılan ateşle öldürüldü.

  yerli aborjin halkının yaşadığı anangu pitjantjatjara yankunytjatjara (apy) bölgesinin yerel idaresinden yapılan açıklamada, pazar günü başlatılan 'deve öldürme'nin beş gün sürdüğü ve perşembe günü tamamlandığı belirtildi.

  apy yerel yönetimi, hayvan hakları savunucularının tepkilerine karşın bölgede yaşanan kuraklığı gerekçe göstererek develeri ve yabani atları itlaf etme kararı almıştı.

  kuraklık nedeniyle develerin su bulmak için büyük gruplar halinde yerleşim yerlerine gittiği ve bölgede yaşayanların tehlike altında olduğu iddia edilmişti.

  --- spoiler ---

  kaynak

  ‘beyaz adam annesi olan toprağa ve kardeşi olan gökyüzüne, alıp satılacak, işlenecek, yağmalanacak bir şey gözüyle bakar. onun bu ihtirasıdır ki toprakları çölleştirecek ve her şeyi yiyip bitirecektir. beyaz adamın kurduğu kentlerde, bir çiçeğin taç yapraklarının açarken çıkardığı tatlı sesler, bir kelebeğin kanat çırpışları duyulamaz. son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!’
 • diğer canlıların devamlılığı için popülasyon düzenlemesini anlayabiliyorum.
  anlayamadığım neden bu develeri ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtmadıkları/satmadıkları vb.
 • (bkz: avustralya'nın 2 milyon kediyi yok etmesi)

  yukarıdaki olaydan hiçbir farkı yok.

  avustralya'daki develer de kediler gibi insanlar tarafından oraya götürülmüş ve zamanla ihtiyaç kalmayınca serbest bırakılmış ve adanın uygun ve rekabetsiz koşullarında fazla fazla üreyip ada ekolojisini tehdit eder noktaya gelmiş.

  ayrıca avustralya'ya gidip ağzından beyaz beyaz köpükler saçan başıboş yabani deve gördüyseniz bilin ki çiftleşme dönemindedir ve son derecede tehlikelir, öldürecek kadar.