şükela:  tümü | bugün
 • bir arkadaşımın başına gelen olayı aktarıyorum. yazı biraz uzun oldu ama desteklerinizi bekliyorum.

  yaklaşık 3 ay önce xrp transferini binance borsası hesabıma iki defa yapmışsınız. btcturk hesabımdan baktığımda tek transfer gözüküyor dolayısıyla sizden bir çıkış yok gözüküyor bende. transaction'larını attınız doğru sizden çıkmış xrp'ler.

  binance hesabımda bulunan tutar yaklaşık 5 gün sonra fark edilip geri btcturk'e gönderilmiştir. herhangi bir yanlışlık olabilme ihtimalinden dolayı yaklaşık 3 aydır da halen tüm para sizin hesabınızda.

  öncelikle transferin binanceden yanlışlıkla yapıldığı zannedilip geri binance borsasına gönderdim tüm tutarı trasnferlerinize bakabilirsiniz. ama binance’den herhangi bir kesinti olmadı geri btcturk’e gönderdim

  o zaman hata ya binancenin yada xrp'nin kendi sisteminde olabileceği aklıma geldi ve para'yı hiçbir zaman çekip kaçmadım. aynı tutar ile işlemlere devam ettim ve parayı çekmedim. art niyetim olsa zaten borsanızda yada binance'de aynı hesaplar üzerinden onlarca işlemi yeniden yaparmıydım? alır kaçardım. kesinlikle bir art niyetim bulunmamaktadir.

  3 aydır hesabınızda param ne zaman isteseniz çekebilirsiniz zaten sizden geldiğini bilsem zaten ben ulaşırdım size. 3 aydan sonra tam trade işlemimin ortasında ansızın aradınız ve hesabımı kapadınız. o günkü kur ile yaklaşık 62k tl'ye alınmış xrp bugünkü kur ile 130k tl ve siz hesabımı kapatıp hepsine el koydunuz. tam da xrp varken elimde neden nakitteyken yapmadınız bunu?

  tamam 62k tl'si sizin nakite geçim hesaptan çekin şeklinde uzlaşmak istedim sizden ama benden xrp tutarı olarak istiyorsunuz hepsini. o günkü kur ile 62k bugünkü kur ile 130k tl. şu an el koyduğunuz hesabın içerisindeki para; sizin paranız ile benim tüm birikimim ve mal varlığımdır. 1,5 yıldır borsanıza belki de bu tutardan fazla komisyon ödemiş olabilirim zaten. 1,5 yıllık binlerce kez yaptığım al-satların emeğidir onlar

  tutarı illa xrp olarak geri istiyorsunuz biz banka değiliz diyorsunuz haklısınız ama o zaman bana yardımcı olun lütfen nakit olmaz diyorsanız. 1 ay önce isteseydiniz şu anki fiyatın 3’te biriydi xrp fiyatı. neden o zaman değil de şimdi istiyorsunuz üstelik sizin hatanız. xrp olarak istiyorsanız ona da tamam hesabımı açın al-sat yapıp arbitraj yapıp xrp sayısını arttırıp bir şekilde geri ödeyeyim size ya da makul olan o günkü tutardan hesabımdan nakit çekin ya da o günkü usd cinsinden ödeyeyim, ödemeyeyim demiyorum zaten size.

  bakın 1,5 sene önce ülkedeki krizden dolayı iflas ettim ve dükkanımı kapadım ve yüklü miktarda borcum kaldı. bir ailem ve bir çocuğum var. gelirimin hepsini kriptolardan kazanıyorum hesabımı kapatıp sizin değil benim kendi parama da el koyarsanız ben nasıl para kazanıcam. hiç bir art niyetim olmadan yazıyorum size lütfen yardımda bulunun destek olun gerçekten zor durumdayım. sizin hatanız yüzünden ansızın bu şekilde hesabımı kapatmanız hiç makul değil.

  bu işe gönül vermiş biri olarak yazıyorum size. işlem hacmime bakarsanız anlarsınız zaten. inanın benim hayatımı komple bitirirsiniz tüm paramı alırsanız para kazanamam. üstelik gerçekten o paranın sadece 62.000 tl'si sizin o günkü kurlardan alış fiyatlarına bakın. destek ve yardımlarınızı bekliyorum.

  edit: btctürk avukatı aracılığı ile benimle tekrar iletişime geçti. beklentim uzlaşılması yönündeydi ancak yapılan aramada hesabıma konulan blokenin kaldırılmayacağını bildirdiler. ayrıca 4200 xrp daha istediler. uzlaşılacak tek konu geri kalan 4200 xrp'yi nasıl ödeyeceğim yönünde idi. o günkü kuru dikkate alamayacaklarını bildirdiler. olayı ben de daha sonradan farkettim zaten ama binance ya da xrp'nin hatası zannettim.

  bakın fazla gönderilen xrp'lerin çıkışı btctürk'te görünmediği için ben binance borsası hata yaptı sanıp binance'e gönderdim, oradan bir şey çıkmayınca xrp'nin sistemsel hatası zannettimve tüm parayı bu süreç içerisinde btctürk'te tutup hata orada ise farkedip düzeltirlerdi diye düşündüm ve işlemlerime mecburen devam ettim. "parayı yemedim çekmedim kaçmadım, sadece trade yaptım." sorun elbet ortaya çıkar diye muhafaza ettim. buradaki sorun hatalı işlemlerini aylar sonra fark ettikleri için kaynaklanıyor.

  o zaman bana deselerki biz yanlışlıkla böyle bir işlem yapmışız, zaten kaçacak halim yok seve seve hesabımdan alsınlar. daha önce başıma gelmemiş bir olay, xrp olarak tutsaydım ve şu an değeri yarıya düşseydi yine xrp mi isteyecektiniz, bilseydim zaten xrp saklardım ama şu anki değeri o güne göre %100 artmış durumda ve böyle olduğunda benim kendi emeğim olan birikimim de gitmiş oluyor ve üzerine beni borçlu çıkartıyorsunuz.

  sizlerden elinizi vicdanınıza koyup anlayış bekliyorum. eğer sosyal medya paylaşımlarımı silmezsem de dava açacaklarını belirttiler. ekşi sözlük yazarları olarak desteğinizi ve btctürk yetkililerinden de anlayışlarını bekliyorum.
 • btctürkten beklenmeyene bir hareket. böyle bir durumda hesap sahibi kişinin o an telefon açıp hatalı düzeltmesi daha iyi olurmuş. ya da dediği gibi tüm parayı alıp kaçsaymış. ya da en kötü o miktarlık xrp'ye hiç dokunmasa imiş. ama burada btctürk'ün kendi hatası yüzünden kur avantajını kendi lehine kullanması hiç hoş olmamış.
  rezalet puanı: 7.3
 • kripto piyasasında saflık, dürüstlük yapıp gereken cezayı alan adamın hazin sonu.

  kriptoda tokatlayacaksın hacı, acımayacaksın.
 • çok ciddi bir iddia. rezaletin iki boyutu var:

  1) btcturk'un iş bilmezliği: normalde bu tip transactionlar otomatik olur ve kodlar allah kelamı olmadığından hatalar olur. hatayı düzeltmek ise insana düşer. burada yaratılmış olan iki yönlü mağduriyetin daha zararlı çıkan tarafı müşteridir. bunun için önlemini alırsın, günlük kontroller yaptırırsın ve bu iş çok büyümeden hem btcturk hem de müşterinin en az zararla bu işten çıkmasını sağlarsın.

  2) müşterinin hatası: elinde kimden geldiği belli olmayan bir para varsa öncelikle bunun kaynağını ararsın. hele ki ripple gibi merkezi bir kriptoparanın nereden geldiğini bulmak bu işle birazcık ilgilenen herkesin yapabileceği bir şeydir. kriptoda adresler yanlışlıkla yazılamayacak kadar kompleks olduğundan başka birinin bu parayı yanlışlıkla göndermiş olma ihtimali yok denecek kadar azdır. bu linkten transaction'ların ikisini kontrol edersiniz aynı adresten gelmişse, sistemsel bir hatadan meydana gelmiş bir problem vardır.

  https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions

  kyc ile adınızı, soyadınızı, bütün bilgilerinizi verdiğiniz bir sitenin, herhangi bir durumda hukuki yollara başvurmayacağını düşünmek de abes. çözüm ya ademi merkeziyetçi sitelere geçiş yapmak (over the counter satıcılardan alıp, decentralized exchange'lere aktarmak) ya da kyc kısmında daha rahat olan sitelere geçmek (bitmex, binance vs.)

  bu olay özelinde de, türkiye'deki kripto borsalarından neden bir halt olmayacağının da resmi. en güvenilirinin sistemi bu haldeyken piyasaya yeni girmiş olanları düşünmeyin bile.
 • rezalet 10/10. nedne?

  - kullanicinin bir hatasi yok, hatayi yapan firmanin kendisi.
  - kullanicinin tek hatasi btcturk'u tokatlamaya calismamasi olmus.

  btcturk ceo'su sagda solda cikip pr videolari cekecegine bu olaya el atsin, arastirtsin.

  bu kullanici senin yaptigin sacma transfer hatasini fark etmek zorunda da degil ayrica. benim 25 farkli cryptocurrency'de bakiyem var, kimisi virgullu sayilarda kimisi onbinlerle ifade ediliyor. 1500 dolarlik siacoin'im var. birisi bana bi o kadar daha sia gonderse farkina bile varmam muhtemelen.

  ayrica btcturk bir banka degil. oyle kafasina gore hesaba bloke koymak falan ne ya?

  - hem sisteminden bir parayi 2 kez gonderecek kadar hatali kod yazan salak developerlarla calis, (veya daha kotusu manual calisan bir sistem)
  - hem o hatayi tespit edecek test senaryolarin/test uzmanlarin olmasin,
  - hem bunu productiona cikart,
  - hem bunu aylar sonra fark et, kontrol mekanizman olmasin,
  - hem bu insanlardan bi ton komisyon al,
  - sonra yukarida saydigim tamamen senin hatan olan bir durumdan dolayi utanmadan maddi yuku kullaniciya yukle.

  koca bir hassiktir cekiyorum efendim. btcturk pismanliktir.
 • yazıktır günahtır. yapılan haksızlıktır.

  benim de başıma ufak bir avrupa borsasında benzeri olay geldi.

  ufak bir miktar xlm binance'dan borsaya yolladım, 1000 yerine 2000 adet geldi. mail attım böyle hata var düzeltin diye. 1 aydır düzeltmediler.

  neyse bir şey demek istemiyorum.
 • rezalet puanim 10/10

  twitter'da da turk kripto camiasini ikiye bolmustur. bir grup bu haksizliga karsi sesi cikanlar, diger grup ise kim bilir belki de btcturk tarafindan nemalandirilan tipler.

  isin ilginc yani btcturk, itibarina zarar verme pahasina uzlasma yoluna gitmemektedir. hakikaten skandal.
 • btctürk'ten bağımsız olarak söylüyorum bunu, hangi exchange olursa olsun paranızı exchange'lerde tutmayın.

  crypto'yu alın, kendi kişisel cüzdanınıza çekin. hodl pozisyonunda kalın. illa trade yapacaksanız trade'i günlük/saatlik değil, aylık hatta yıllık periyodlarda pozisyon değiştirecek şekilde yapın ki göte gelme ihtimaliniz sıfıra yakınsasın.

  bütün mal varlığını hiç bir güvencesi olmayan exchange'lerde uzun süreler boyunca tutup günlük trade peşinde koşacam derken elindeki avucundakini kaybedenlerle dolu ortalık.

  eskilerin bu konu hakkında güzel bir sözü var:

  (bkz: not your keys not your coins)
 • buna rezalet diyenin alnini karislarim.
  bu bildigin kepazelik.
 • rezalet puanım 10/10
  az önce tüm paramı da btcturk sisteminden aldım. çünkü kafasına göre paraya bloke koyan bir sisteme güvenilmesi mümkün değil.