şükela:  tümü | bugün soru sor
 • btctürkten beklenmeyene bir hareket. böyle bir durumda hesap sahibi kişinin o an telefon açıp hatalı düzeltmesi daha iyi olurmuş. ya da dediği gibi tüm parayı alıp kaçsaymış. ya da en kötü o miktarlık xrp'ye hiç dokunmasa imiş. ama burada btctürk'ün kendi hatası yüzünden kur avantajını kendi lehine kullanması hiç hoş olmamış.
  rezalet puanı: 7.3
 • kripto piyasasında saflık, dürüstlük yapıp gereken cezayı alan adamın hazin sonu.

  kriptoda tokatlayacaksın hacı, acımayacaksın.
 • çok ciddi bir iddia. rezaletin iki boyutu var:

  1) btcturk'un iş bilmezliği: normalde bu tip transactionlar otomatik olur ve kodlar allah kelamı olmadığından hatalar olur. hatayı düzeltmek ise insana düşer. burada yaratılmış olan iki yönlü mağduriyetin daha zararlı çıkan tarafı müşteridir. bunun için önlemini alırsın, günlük kontroller yaptırırsın ve bu iş çok büyümeden hem btcturk hem de müşterinin en az zararla bu işten çıkmasını sağlarsın.

  2) müşterinin hatası: elinde kimden geldiği belli olmayan bir para varsa öncelikle bunun kaynağını ararsın. hele ki ripple gibi merkezi bir kriptoparanın nereden geldiğini bulmak bu işle birazcık ilgilenen herkesin yapabileceği bir şeydir. kriptoda adresler yanlışlıkla yazılamayacak kadar kompleks olduğundan başka birinin bu parayı yanlışlıkla göndermiş olma ihtimali yok denecek kadar azdır. bu linkten transaction'ların ikisini kontrol edersiniz aynı adresten gelmişse, sistemsel bir hatadan meydana gelmiş bir problem vardır.

  https://xrpcharts.ripple.com/#/transactions

  kyc ile adınızı, soyadınızı, bütün bilgilerinizi verdiğiniz bir sitenin, herhangi bir durumda hukuki yollara başvurmayacağını düşünmek de abes. çözüm ya ademi merkeziyetçi sitelere geçiş yapmak (over the counter satıcılardan alıp, decentralized exchange'lere aktarmak) ya da kyc kısmında daha rahat olan sitelere geçmek (bitmex, binance vs.)

  bu olay özelinde de, türkiye'deki kripto borsalarından neden bir halt olmayacağının da resmi. en güvenilirinin sistemi bu haldeyken piyasaya yeni girmiş olanları düşünmeyin bile.
 • rezalet 10/10. nedne?

  - kullanicinin bir hatasi yok, hatayi yapan firmanin kendisi.
  - kullanicinin tek hatasi btcturk'u tokatlamaya calismamasi olmus.

  btcturk ceo'su sagda solda cikip pr videolari cekecegine bu olaya el atsin, arastirtsin.

  bu kullanici senin yaptigin sacma transfer hatasini fark etmek zorunda da degil ayrica. benim 25 farkli cryptocurrency'de bakiyem var, kimisi virgullu sayilarda kimisi onbinlerle ifade ediliyor. 1500 dolarlik siacoin'im var. birisi bana bi o kadar daha sia gonderse farkina bile varmam muhtemelen.

  ayrica btcturk bir banka degil. oyle kafasina gore hesaba bloke koymak falan ne ya?

  - hem sisteminden bir parayi 2 kez gonderecek kadar hatali kod yazan salak developerlarla calis, (veya daha kotusu manual calisan bir sistem)
  - hem o hatayi tespit edecek test senaryolarin/test uzmanlarin olmasin,
  - hem bunu productiona cikart,
  - hem bunu aylar sonra fark et, kontrol mekanizman olmasin,
  - hem bu insanlardan bi ton komisyon al,
  - sonra yukarida saydigim tamamen senin hatan olan bir durumdan dolayi utanmadan maddi yuku kullaniciya yukle.

  koca bir hassiktir cekiyorum efendim. btcturk pismanliktir.
 • yazıktır günahtır. yapılan haksızlıktır.

  benim de başıma ufak bir avrupa borsasında benzeri olay geldi.

  ufak bir miktar xlm binance'dan borsaya yolladım, 1000 yerine 2000 adet geldi. mail attım böyle hata var düzeltin diye. 1 aydır düzeltmediler.

  neyse bir şey demek istemiyorum.
 • rezalet puanim 10/10

  twitter'da da turk kripto camiasini ikiye bolmustur. bir grup bu haksizliga karsi sesi cikanlar, diger grup ise kim bilir belki de btcturk tarafindan nemalandirilan tipler.

  isin ilginc yani btcturk, itibarina zarar verme pahasina uzlasma yoluna gitmemektedir. hakikaten skandal.
 • buna rezalet diyenin alnini karislarim.
  bu bildigin kepazelik.
 • rezalet puanım 10/10
  az önce tüm paramı da btcturk sisteminden aldım. çünkü kafasına göre paraya bloke koyan bir sisteme güvenilmesi mümkün değil.
 • doğru btc türk banka değildir. bu sebepten hesabınıza el koyamaz gibi bir kısıt da yoktur. tüm coinleri alır kapatır gider, bir hak talep edemezsiniz. kullanıcı sözleşmesinde haklarınızı koruyan bir üçüncü taraf yok, ki şikayet edebilesin. aaa hacklendik der çıkar işin içinden kendini basitçe aklar.

  sadece bu değil tüm merkezi exchange borsaları böyle. yani ortada anormal bir şey yok, riskli işlem yapıyorsanız riski göze alacaksınız.
 • benzerini paribu'da yaşamıştım. paribu hesabımdan tl çekerken, banka hesabıma para iki defa yatmış. o paraya dokunmadım, aramalarını bekledim. aynı gün içinde bankam aradı paribu parasını geri istiyor dedi. ben de yolladım.

  arkadaşın hatası o paraya dokunmak olmuş. o şekilde hesabında saklayıp beklemeliydi.