• başlık esasen şu şekilde olmalıydı: 5 ekim 2019 türk telekom mobil memleket çapında şirket hatlarının %90'ının aramalara kapatılması rezaleti

evet, yanlış okumadınız. bir türk telekom mobil kurumsal hattına sahipseniz, muhtemelen şu an hattınız aramalara kapatılmıştır.

geçen mayıs sonlarında, tüm şirket hatlarımıza şu mesaj gelmişti:
    "değerli müşterimiz, firma hattınızın yetkili tckn/ykn bilgisi sistemlerimizde doğrulanamadığından hatlarınız ilgili düzenleme gereğince xxxxx tarihinde aramalara kapatılacaktır. xxxx tarihine kadar doğrulama yapılmazsa hatlarınız tamamen kapatılacaktır. firma yetkili tckn/ykn bilgisini 4445444'ü arayarak, bayi veya ofislerimizden güncelleyebilirsiniz."
    (çeşitli tarihlerde çeşitli mesajlar bugüne kadar gelmeye devam ettiği için, tarih kısımlarını xxxx'ledim.)

şirket yetkilisi benim. hemen telekom'un müşteri temsilcisi ile iletişim kurarak, gerekli işlemleri yaptık. fakat mesaj gelmeye devam etti. birkaç kere daha mesaj gelince, yine iletişime geçtik ve her ihtimale karşı gerekli işlemleri tekrar yaptık. mesajlar gelmeye devam edince son kez iletişime geçtik ve aldığımız yanıt şu oldu: "sizin işleminizi gerçekleştirdik, gelen mesajlar genel mesajlar, dikkate almayın."

peki, dedik. mesajlar gelmeye devam ettikçe ciddiye almadık. taa ki bugün tüm hatlarımız aramalara kapatılana kadar. dikkatinizi çekerim: hafta içi bir gün değil, şirketlerin büyük oranda kapalı olduğu bir cumartesi akşamüstü.

4445444 numarasını aradım. ulaşmak ne mümkün, ucuz roman ezgili iğrenç bir jingle dinledim dakikalarca.

sonra bireysel müşteri numarası olan 4441444'ü arayarak bir müşteri temsilcisine bağlanmayı başardım. zaten o kişinden öğrendim ki yalnız değiliz, tüm şirketler aynı durumda. bu yüzden de 4445444 kurumsal yardım numarasına ulaşmak imkansız.

peki dedim, ne yapacağız?
    imza sirküleri, yetkili kimliği, vergi levhası, şirket kaşeli ve ıslak imzalı dilekçeyi isyerimmobililetisim@turktelekom.com.tr ve avea.kobi@avea.com.tr adreslerine yollarsanız beş altı saat içinde hatlarınız açılır, dedi.

dikkatinizi çekerim. aylardır istedikleri tek bilgi, zaten kendilerinde olan yetkili tc kimlik numarası iken, şimdi zaten onlarda var olan belgeleri bir kez daha istiyorlar.

yine de peki dedim, yollayalım. neyse ki ilgili belgeleri bilgisayarımda, telefonumda, şurada burada bulup buluşturup pazartesiyi beklemeden yollarım, gece de açılır diyerek belgeleri ilgili mail adresine yolladım.

tabii buranın türkiye olduğunu, ilgili gsm operatörünün ufacık bir depremde 36 saate yakın bir süre kesintiye uğradığını unutmuşum.

az sonra şu gelen maille tüm bunları tabii ki anımsadım:

"alıcının posta kutusu dolu ve şu anda iletileri kabul edemiyor. lütfen iletinizi daha sonra tekrar göndermeyi deneyin veya alıcıyla doğrudan iletişim kurun."

pazartesi ilk iş şirket hatlarının tümünü bir başka operatöre taşıyacağız. depremde yapmalıydık. ders olsun...
  • annem 2.5 yıl önce beyin tümörü ameliyatı oldu. cep telefonu ile yaptığı tek işlem hızlı aramalarda yer alan ve acil durumlarda arayabilecegi kişileri aramak çünkü ameliyat sonrası görme ve konuşma bozukluğu var. kullandığı hat türk telekom kurumsal hat. ameliyat öncesi kendi dükkanı olduğu için avantajlı olduğu için tercih etmişti. ameliyat sonrası watsap veya kısa mesaj kullanamıyor çünkü okuma güçlüğü çekiyor. tc kimlik numarasını güncellemesi yönünde mesaj gelmiş görmemiş tabi. dün 17:00 de telefonu dış aramalara kapanmış. bireysel hattımdan saatlerce müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştım fakat bireysel hattan ulaşmak mümkün değil. twitter'dan yazdım en kısa surede bilgi verilecektir dediklerinde saat 18:16 ydı. başka hat alıp aynı şekilde hızlı numara tanımlaması yapacağım ama bugün pazar. hala aklım almıyor nasıl olur da musteri hizmetlerine ulaşmak mümkün olmaz.

son aramada bireysel musteri temsilcisi kurumsal hatta bir yoğunluk var ben sizi yönlendiririm ama bir problem söz konusu ulasamazsınız dedi. online işlemlerden güncelleme yapılamıyor.

bu sistemleri denetleyen bir kurum mekanizma yok mudur? özetle türk telekom pişmanlıktan öteye geçti.
  • kimi kime şikayet ediyorsun
    link
  • telekom tarafından hala çözüm üretilememiş, bugün de süren rezalet.

yarın ne yapacağım belli.
hesabın var mı? giriş yap