• bu zamana kadar "rezalet" başlıklı birçok girdi okumuş olmakla birlikte, büyük çoğunluğunu, tabiri değersizleştirmesi nedeniyle fuzuli bulduğumu belirtmem lazım. ancak gerçekten sıkıntılı durumlarda, özellikle sözlükte yaratılmış olan sinerji sayesinde sorunların çözümüne yardımcı olunduğunu da defaatle gördüm.

bu benim bunca senedir açtığım ilk başlık, doğrusu bu girdiyi yaparken tabi ki sorunun çözüm mecralarında daha büyük etki yaratarak çözümü sağlamak ilk amacım tabi ki, ama diğer taraftan da risk altında olanlara da bir uyarı olabilir diye düşünüyorum.

yaklaşık 10 yıldır maaş müşterisi olarak garanti bankasını kullanıyorum. bankada bir sanal, bir ek kart ve bir de kendi kredi kartı olmak üzere tarafıma 3 adet kredi kartı tanımlı. kendi kredi kartım internet alışverişine kapalı, ek kart limiti düşük, sanal kart limitini de harcama öncesi kullanıma göre düzenlemekteyim zaten. bankanın gerek banka, gerek bonus flash aplikasyonu yüklü, kullananlar bilir, eskiden ikisinin şifresi de farklı alınırken, birkaç sene önce banka iki aplikasyonun da şifresini aynı olarak düzenledi. bu arada şifre dediğim, ilişkilendirilmiş cihazlarda kullanılan şifre, yani 3.bir şahısın telefonu ilişkilendirilme işlemi yapılmadıktan veya benim telefonumu çalmadıktan sonra bu şifreyle hiçbir şekilde bir işlem yapması mümkün değil.

30.08.2019 günü saat 16 sularında telefonuma "xxx cihaz bonus flashla eşleştirilmiştir" mesajı geldi. oltalama olabileceğini düşünmeme rağmen, yine de kendimi garanti altına almak için banka aplikasyonuna girerek şifremi kişisel hiçbir bilgi içermeyen, çevremdeki kimsenin tahmin etmesi mümkün olmayan, daha önce hiçbir yerde kullanmadığım bir şifre ile değiştirdim, diğer taraftan aplikasyon ayarlarından telefon ilişkilendirmelerini de yine kontrol ettim, listede sadece kendi cihazımı görünce oltalama olduğuna artık emin bir şekilde aplikasyondan çıktım.

01.09.2019 sabahı saat 8.50 gibi kalktığımda telefonumda gece 2 sularında gelmiş olan "aplikasyon şifreniz başarıyla değiştirilmiştir" mesajını görünce şaşırdım. aplikasyona son değiştirdiğim şifremle girmeye çalıştım ama giriş yapamadım. direkt olarak bankanın müşteri hizmetleri numarasını aradım, tüm hesaplara (hesaplarda oynama olmadığı bilgisini aldım) ve kredi kartlarına (kredi kartlarındaki son işlemin 01.09.2019 tarihli olduğu bilgisini alarak) bloke koydurdum. ayrıca 30.08.2019 tarihinden sonra defaatle bonus flash aplikasyonuma giriş yapıldığı bilgisi de verildi. kredi kartımı yaklaşık 1 haftadır kullanmadığım için aksiyon olduğunu anladım, ancak pazar günü olduğu için bankaya gitme şansım yoktu, bloke sonrası da provizyonda olan işlem varsa iptalinin kolay olacağını belirtmeme rağmen müşteri hizmetleri hiçbir işlem yapamayacaklarını söyledi.

02.09.2019 pazartesi sabahı bankaya gittiğimde, sanal kredi kartımdan 4 adet harcama (2 si provizyonda olmak üzere 3 adedi (bkz: param turkpara), 1'i pratikvezne.com), ek karttan 1 adet harcama (bedaş fatura ödemesi) olduğunu gördüm ve harcama şikayetinde bulundum. tabi şikayet menüsü mutat bir form olduğu için aplikasyona girildi yerine kartım bende ama harcama yapılmış olarak bilgi girildi.

bu arada turkpara.com'u telefonla arayarak kartımdan yapılan işlemlerin icra borcu ödemesi olduğunu, uyap sanal pos'tan yapıldığını, ödeme yapılan borçların kime ait olduğunu öğrendim, bu kartın benim olduğunu, işlemlerin benim rızam dışında 3. kişilerce yapıldığını, iptal edilmesi gerektiğini, kendilerinin de takip etmesini rica ettim, kadın söz konusu isimlerin borç ödemeleriyle ilgili birçok şikayet geldiğini, takip edecek ve bilgi vereceklerini belirtti.

şikayet sonrası eve geldim, akşam 4 e doğru sabah kredi kartımda provizyonda bile bulunmayan, 01.09.2019 tarihli 2 adet daha bedaş fatura ödemesi gördüm. onlara internetten şikayet formu doldurdum.

salı akşamı tekrardan şikayeti yazılı vermeye bankaya gittim, sistemde ilgili işlemler olmasına rağmen banka memuru sistemden işlemlere ilişkin şikayet menüsünü açamadığını şaşırarak söyledi, ancak merkeze ayrı bir mail attığını bildirdi.

bu ana kadar yine de sorunun çözüleceğini düşündüğümden beklemede kaldım ancak 04.09.2019 sabahı garanti bankasından itirazlarımın, harcamaların banka uygulaması üzerinden şifre (pin) ile gerçekleştirilmiş olması nedeniyle işleme alınamadığı mesajları geldi. bunun üzerine bankayı aradım, bana internet sitesi üzerinden şikayet formu doldurmam dışında herhangi bir yol sunmadılar. sesli görüşmede şikayet girişine açıklama yazamadıklarını bildirdiler. genel müdürlük numarasını dahi aradım, orası zaten uykulu sesli abla ile saçma sapan bir konuşma olarak tarihe geçti.

aklıma uyap üzerinden icra ödemesi olduğu için uyap'ı aramak geldi, ilgili arkadaş, ödeme işlemlerine ilişkin icra dairesi ve dosya numarası belirterek suç duyurusunda bulunmamın uygun olacağını bildirdi. bunun üzerine turkpara'yı tekrar tekrar aradım, şikayetimi hatırlattım, arkadaş bana önce bankanın bilgi vereceğini, zorlayınca ödemeyi 3d secure ile yaptığımı, ben 3.şahıs aplikasyona girdi, ben geri almak istiyorum, mal değil, hizmet değil, borç ödenmiş, yazılı da başvururum, geri verin, borç baki kalsın dememe rağmen yardımcı olmadı. iyi o zaman, ilgili işlemlerin icra dairesi ve dosya numaralarını verin dedim, suç duyurusunda bulunucam dedim, bilgi yok bende dedi, hiçbir bilgi yok mu diye özellikle sordum, yok deyince, daha önce görüştüğüm arkadaşın isimleri verdiğini, kendisinin yalan söylediğini söyledim, bunun üzerine ilk kişinin ismini söyledi, ben 2.kişinin adını da söyleyince soyadını da kendi söyledi. kişisel bilgilerin korunma kanunundan haberdarım tabi ama, bana resmi başvuru yaparak bile çözüm yolu bırakmadıktan sonra bu şekilde davranması tamamen farklı şüpheler oluşturdu. bu arada turkpara ile yaptığım görüşmelerin ses kaydını aldım.

velhasılı kelam, adamın biri, bir şekilde aplikasyona giriyor, ama şunu da düşünün, daha fazla işlem yapabileceği, tüm kredi kartı bilgilerine ulaşabileceği, hesabıma takla attırabileceği, aynı şifreyi kullanan banka aplikasyonu yerine her nedense (tabi ki güvenlik açığından) mal gibi, sadece fatura ödemesi yapabileceği aplikasyona giriyor. her biri kimin adına olduğu belli olan fatura ve icra borcu ödüyor.
    ve işin komik tarafına bakın ki ben ödemedim dememe rağmen, mal ve hizmet kaybı olmadığı için, çok basit bir işlemle geri alınabilecek ödemeleri geri almaktan herkes her nedense (!) imtina ediyor.
    neyse arkadaşlar, uzun uzun anlattım, ama inanın daha bile uzun anlatabilirdim, kusura bakmayın, kalın sağlıcakla.

edit-1:olay tatildeyken yaşandı, hala daha tatildeyim, ondan dolayı cep telefonundan girdiyi yazdım, her okuyuşta anlatım ve yazım hataları gördükçe düzenliyorum, hatalar için kusura bakmayın.

edit-2: europinidin'in uyarısı üzerine, iptal işlemi yaptıktan sonra bankaya gittiğimde (pazartesi sabah) sistemde görünmeyen, blokeyi ilk kaldırıp aplikasyona girdiğimde benim de görmediğim, ancak pazartesi akşamı görünen harcamanın tarihi yine pazar gününe ait, ben kart iptal vb işlemlerini pazar sabah uyandıktan sonra yaptım, gece 2-3 gibi defaatle bonus flasha girildiği bilgisi verilmişti bankaca, işlemlerin o saatlerde yapılmış olması muhtemel , sadece sisteme pazartesi öğleden sonra girmesi enteresan, o yüzden ayrı olarak belirttim, yanlış anlaşılma olmasın.

edit-3: bana bak lan yesilli'ye atfen, üstad param turkpara ile ilgili ses kaydını koyarsam sinir konusunda eksik verilen puanımı da alırım diye düşünüyorum :)

edit-4: gece girdi sonrası bankadan görüşmek üzere isim ve telefon numaram istendi, verdim, henüz geri dönüş yapılmadı, beklemedeyim.

edit-5: garanti bankasının muhtelif (mail, twitter, facebook, telefon bankacılığı vb) kanallarından detaylı olarak şikayetler oluşturalı 3-4 gün, buraya ilk girdiyi yazalı ve tarafımdan dönüş yapmak üzere bankaca bilgilerim alınalı yaklaşık 3 gün oldu, halen daha herhangi bir dönüş yapılmadı, beklemedeyim.

edit-6: 6 eylül 2019 itibariyle akşam üzeri bankadan bir arkadaş konuyla ilgili detaylı olarak bilgi aldı, görüşme yaptığım arkadaş gayet ilgiliydi, kamunun bu tip ödemelerde bankayı muhattap almadığını, bu nedenle iptal/iade işlemlerinin tarafımca savcılık ve ilgili ödemelerin yapıldığı idarelere başvuru yapılmak suretiyle çözülebileceğini, sürekli aynı sorunun yaşandığını, dolandırıcıların bu tip ödemeleri yapma sebeplerinin bu zorluklar olduğunu aktardı. kendilerine kamu borç ödemesi şeklinde olan, süreci uzun ancak iadesi mümkün olan bu tip dolandırıcılık durumlarında öncelikli olarak mağdura meblağın iadesinin bankaca yapılmasını, akabinde banka avukatlarının mağdurdan alınacak bir muvafakatname ile işlemleri yürütmesinin gerektiğini, bunun hem bankayı zan altında kalmaktan kurtaracağını, hem de mağduru ekonomik olarak zor durumda bırakmayacağını belirttim.
    diğer taraftan, tarafıma gelen telefon ilişkilendirme mesajı sonrası yaptığım şifre değişikliğine rağmen kişilerin yine de nasıl bonus flash aplikasyonuma girdiğini sordum, o konuyla alakalı olarak daha detaylı bir log kaydı incelemesi başlatacaklarını, önümüzdeki hafta bilgi verileceğini söyledi.
    provizyondaki işlemlerin itirazıma rağmen neden sisteme girildiğini sordum, provizyondaki işlemlerin iptalinin ancak alıcı tarafından iptal edilebildiğini söyledi, bu konuda şöyle bir enteresan durum var, daha önce de anlattığım gibi, param turkpara ile ilk yaptığım itirazda 2 işlem provizyonda görünüyordu, ona rağmen turkpara böyle bir işlem yapılabileceği bilgisi vermedi, işlem de yapıp en azından provizyondaki ödemeleri durdurmadı. sanırım suç duyurusuna bir eklenti daha gelecek.
    edit-7: ekstre döndükten sonra farklı bilgilere ulaştım, 3 adet bedaş ödemesinin ck boğaziçi elektrik perakende satış aş tahsilatı olduğu, ödeme yapılan kişiler, tahsis ve fatura numaralarına ulaştım. ck boğaziçi elektrik müşteri hizmetleri numarası ile görüşmem sonrası bu dekont ve dokümanlarla detaylı bir mail yollayarak iade için başvuruda bulundum. diğer taraftan ilgili birimlere başvurabilmek maksadıyla turkpara'dan tekrar tahsilata ilişkin bilgileri talep ettim, yavuz hırsız misali tamamen tersleyerek konuştular, tarafıma ait kredi kartıyla yapılan işlemin bilgisini (!) garanti bankasınca talep edilmesi durumunda verebileceklerini söylediler.
    en garip durum ise şu, turkpara işlemi olarak görünen işlemin uyap sanal pos aracılığıyla kredi kartı bilgilerim girilerek 3d secure ile yapıldığını belirttiler. bonus flashta kredi kartı bilgilerim görünmüyor (ara edit, sanal kartın bilgileri görünüyormuş, diğer kartların bilgileri görünmüyor) ayrıca tarafıma 3d secure sms'i falan da ulaşmadı.
    yukarıda yazı boyunca yazdığım tüm bu soruları sorduğum dilekçeyi yarın garanti bankasına teslim edeceğim. bankanın vermesi gereken çok cevap var.
  • geçmiş olsun valla daha büyük meblağlar da dönebilirdi. ya vicdanlısına denk geldin ya da tanıdık biri. ben anlatımda yeteri kadar sinir göremediğim için puanım 8.5/10

ne demek ulan sen benim banka aplıkasyonumu patlatırsın ben daha çok sinirlendim şerefsizim.
  • bankanın bildirilmesine rağmen bilgileri çalınan/kopyalanan banka hesabından alışveriş yapılmasına izin vermesi olayı. olay gerçekse büyük rezalet.

yazara inanmak istiyorum ama art niyetli insanlarda var. bankanın bu kadar rahat davranması normal bir davranış değil. yazar şüphemi mazur görsün yazıların yanına birkaç ss eklerse rezaleti daha inandırıcı olur.
  • bedaş'a borcunu ödeyen hacker duyduğum en fantastik şeyler listesinde üst sıralara oynar. bu nasıl bir zavallılık arkadaş?

banka uygulamalarını çok bilmiyorum ama ilk mesaj uygulamayı açıp şifre değiştirilme eylemini tetikleyen bir phishing mesajı olup, telefona yüklü bir virüs uygulamadaki şifre değişimini takip etmiş olabilir diye düşündüm. tabii bu yeni şifre bu yolla öğrenilmiş olsa bile hesapla ilişkilendirilmiş olmayan bir cihazdan nasıl oturum açılabildiği sorusunu yanıtlamıyor. fakat ilişkilendirme prosedürünü de bilmiyorum, uygulama harici bir yolla çift aşamalı doğrulama gerektiriyor mu? genelde gerektirir, en azından sms filan gönderir. gerektirmiyorsa güvenlik açığı var gibi görünüyor.
  • çıldırtacaklar en sonunda, aplikasyonunuza 3.şahıs tarafından giriş yapılarak işlem yapıldı, sms vb gibi herhangi bir şey tarafıma ulaşmadı dememe rağmen verilen cevabın içeriğine bakın.

"aşağıda ayrıntıları verilen harcama(lar)a ilişkin olarak yapmış olduğunuz itirazınız, işlem(ler), güvenli sanal ortamda, bankamız uygulaması üzerinden şifre (pın) kullanılarak gerçekleştirilmiş olduğundan, üyesi olduğumuz uluslararası kart kuruluşlarına ait kurallar çerçevesinde olumsuz sonuçlanmıştır.
    talebinizin devam etmesi durumunda, bankamız yanıt tarihini izleyen altmış gün içinde yazılı iletişim kanallarından ya da e-devlet kapısı uygulaması üzerinden türkiye bankalar birliği hakemliğine başvurabilirsiniz."

teşekkür ederim, itiraz içeriğine bile bakmadan her başvuruya verdiğiniz belli olan bu mutat cevap, kurumunuzun müşterisine ve yaşanılan sorunlara ne kadar dikkatle eğildiğini de gösteriyor.
    bir dolandırıcılık var ve bankalar birliği hakemliğini gösteriyorsunuz, gayet mantıklı bir açıklama.

kullanmayın, güvenmeyin, bir gece ansızın donsuz kalabilirsiniz.
  • bu başlık nasıl bu kadar ilgisiz kalmış anlamadım, bir garanti maaş müşterisi olarak oldukça işkillendim.

sorununuz umarım en kısa sürede çözülür.

up!
  • oha aplikasyonu nasıl hacklemişler o ilginç. geçmiş olsun
  • normalde ses getirmesi gereken ancak kadınların cinsel uzuvları veya cinsel hayatları ile ilgili olmadığı için incisözlük tarafından dikkate alınmayan başlık.

yaşanan dolandıcılığın en kısa sürede çözüme kavuşmasını dilerim.

up!
  • sistem dürüst insanı korumaktan uzak. hepimizin başına böyle bir şey gelebilir. gerçekten ahlak normları yüksek bir topluluk olsak herkes üzerine düşeni yapar ve bunu yapanı dünyaya geldiğine pişman edebilirler ama mağduru dünyaya geldiğine pişman etmek daha kolay.
  • en kısa sürede bütün hesapları kapatma ve başka bir bankaya aktarma kararı aldırtmış başlık.
hesabın var mı? giriş yap