şükela:  tümü | bugün
 • en kısa sürede bütün hesapları kapatma ve başka bir bankaya aktarma kararı aldırtmış başlık.
 • “yok artık” dediğim rezalet. ben de telefonuma mesaj geliyor nasılsa en kötü oradan anlarım diye kendimi güvende sanıyordum. gelişmeleri takip edeceğim.
 • şahsın adına işlem yapmaya kalktığında kırk takla attıran sistemin başkası için ne kadar da kolay olduğunu bir kez daha gösteren rezalet.

  bu tür bir dolandırma yaşamasam da işlem yapmak için onca güvenlik koridorundan geçip en sonunda lanet olsun deyip geri döndüğüm bir sürü sanal işlem oldu, millet başkasının kartını tıkır tıkır kullanabiliyor ne güzel yahu.

  ama sana 2-3 ayda bir şifre değiştirtmesi de çabası, şifrenizin de sizin de...
 • rezalet gibi rezalet. 10/10.

  5 yıl kadar önce garanti bankası maaş müşterisi iken bir telefon dolandırıcısı tarafından aranmıştım. karşımdaki kişi her ne hikmetse bankaya verdiğim tüm bilgileri biliyordu, takır takır söyledi. "sadece doğrulama için" kredi kartımın ikinci ve üçüncü 4 hanesine ihtiyacı vardı, hani şu ekstrede yazmayan rakamlar. telefonda uzun uzun konuştum, pes edip kapattılar. sonra polise gittim. polis memuru, o gün içinde aldığı 6. benzer şikayet olduğunu söyledi. çevremde birkaç kişi de aynı hafta içinde aynı şeyi yaşadı. tahmin edin ortak noktamız ne? garanti maaş müşterisiydik. o zamandan beri garanti'nin dijital ortamda çok ciddi bug'ları olabileceğini düşünüyordum, şimdi emin oldum.

  rezalet sahibine geçmiş olsun.
 • ilk girdi uzadığı için oraya güncelleme geçmektense yeni girdi daha mantıklı geldi.
  öncelikle geçmiş olsun dileklerine teşekkürler.
  en son güncelleme gireli yaklaşık 10 gün olmuş, 10 günlük süreçte yaşananlar şöyle;
  yaklaşık 1 hafta önce savcılığa suç duyurusunda bulundum, soruşturma işleme alındı,
  diğer taraftan en son güncellemede belirttiğim üzere bankanın bilişim kısmından yapılan ve log kayıtlarının incelenmesini istediğim arama üzerinden 12 gün, bankaya vereceğim dediğim dilekçeyi de teslim edeli 9 gün geçti, banka tarafından halen daha tarafıma herhangi bir bilgilendirme yapılmış değil.
  tabi bu arada yaklaşık 4.000 tl'lik ekstra harcamayı da tarafıma kitlediler, ondan geri kalmadılar, ödemesini yapmak zorunda kaldım. artık tarafıma dönülmesi için bankaya her gün kahvaltıyı müteakiben sesli şikayet bırakıyorum.
  bu arada ck boğaziçi ile yaptığım görüşmeler oldu, mail ile ekine ekstre ve dekontları da koyarak iade talebimi bildirdim, ilk mailime 1 hafta cevap verilmedi. telefonla tekrar dürttüm, sonrasında telefonla dönüş yapıldı, suç duyurusunda bulunmam tavsiye (!) edildi. kendilerine suç duyurusunda bulunduğumu, suç duyurusunun hukuki olarak suçluyu bulmak adına bir işlem olduğunu, ancak maddi mağduriyetimin giderilmesi adına iptal işlemi yapılmasını talep ettim. kendileri şöyle bir cevap verdi:
  "sayın ilgili,
  yapılan ödemelerin tarafınızın rızası hilafı olup olmadığı şirketimizce karara bağlanabilecek bir husus niteliğinde olmadığından ve ödemelerin yapılmasında şirketimizin bir kusuru da bulunmadığından, talepleriniz yönünde işlem yapılamamaktadır.
  kredi kartlarından yapılan ödemelere ilişkin şikayet ve taleplerinizin ilgili bankaya yönlendirilmesi hususunda,
  bilgilerinize rica ederiz,
  iyi günler dileriz."
  kısacası her ne şekilde, hangi kuruma başvurduysam kapı duvar, durum an itibariyle bu şekilde ne yazık ki.
 • ekşisözlük aracılığıyla mesajdan ulaşan bir arkadaş ( @heyeng) aracılığıyla benimle birebir aynı tarih ve saatlerde aynı olayları yaşayan birine daha ulaştım. banka yine aynı şekilde umursamaz tavır takınmış. arkadaş polise bilişim suçları bölümüne başvurmuş. diğer taraftan avukatı hakem heyetine başvurması yolunda telkinde bulunmuş.

  https://www.tbb.org.tr/…l-musteri-hakem-heyeti/2469

  başvuru öncesi gerekli süre ve şartların oluşması için bir süre daha beklemek gerekecek. aslında ilk yaptığım iptal başvuruları için yeterli süre ve doküman var ancak sonradan daha detaylı dilekçe ile yaptığım başvuru için biraz daha beklemek gerekiyor.

  arkadaşla görüşmem öncesi bu heyeti bilmiyordum, olası banka sorunları için burayı takip edenlere de bir yol gösterici olur umarım.

  hakem heyeti araştırırken şunu da farkettim ki adamlar gerçekten profesyonel. her ikimizin kartından da yapılan harcamalar, ikimizin de daha fazla limiti olmasına rağmen 4.000 tl düzeylerinde. diğer taraftan hakem heyetinin kararına bankanın itiraz edemeyeceği meblağ üst limiti de 2019 için 3.692 tl imiş.

  bunu görünce aklıma gelen ilk şey, adamların, bizim itiraz ederek bu üst limiti bankadan alacağımızı, sonradan işin peşini bırakacağımızı, bankanın da bizim üzerimizden işleyecek yasal süreci takip etmesinin zor olacağından dolayı aradan sıyrılacaklarını düşündükleri oldu.

  diğer taraftan, işlemi cumartesiyi pazara bağlayan gece yapıp ikimize de pazar sabahı şifre değiştirme mesajı gelmesini sağlayarak ikimize de hemen bütün hesap ve kartlara bloke ettirip pazar günü banka telefonlarından hiçbir işlem yapamamamızı sağlamalarından da zaten sistemi bilen, tam tabiriyle "içeriden" birileri olduğundan kıllanmıştım.
  sistemin açığını bu kadar iyi bilmeleri iyice şüphe oluşturmaya başladı artık.
 • son güncelleme

  yukarıdaki entryde belirttiğim tbb'nin ilgili kuruluna başvuru yapmak üzere bankadan gerekli dokümanları toplamak için bankaya gittim. bu arada savcılığın 12 eylülde yaptığım suç duyurusuna istinaden 17 eylülde bankaya yazı yazdığını öğrendim.

  diğer taraftan avukat arkadaşımın uyarmasıyla, ileriki süreçte başvuru yapılabilecek bir mecraya ilişkin daha bilgi sahibi oldum.

  https://www.kvkk.gov.tr/

  sonuçta hesabıma giren şahısların bir şekilde benim bilgilerimi edinmiş olmaları gerekiyor. bu kuruma da kişisel verilerin korunmasına ilişkin ihlal bildirimi yapmayı düşünüyorum.

  bu bilgi de ileride ihtiyacı olacak arkadaşlar için burada dursun.
 • zaten ülkedeki kamu/özel kurumların iş kalitesi ile ülkenin adalet düzeyinden pek bir umudum yoktu, sözlükte yaratılan sinerji belki işe yarar dedik, ama yaşanılan olayın ay dönümünde, onun da pek bir etki yarattığını söyleyemeyeceğim.

  yaklaşık 25 gündür bankayı defalarca aramama rağmen kapı duvar, ne bir açıklama var, ne bir iyi niyet göstergesi uygulama veya yaklaşım var.

  siz siz olun, reklamlardaki abidik gubidik müşteri memnuniyeti, güvenlik vb. masallarına kanmayın, uyanık olun, bankalara güvenmeyin.
 • neden gündem olmadığına şaşırdığım olay. garanti bankası kartlarımı iptal ettirmiştim ama hesabı kullanıyordum, şimdi hesabı da uygulamayı da siliyorum.
 • tamamıyla banka aplikasyonundaki güvenlik açığı nedeniyle gerçekleşmiş rezalettir. eğer banka böyle bir açıktan dolayı gerçekleşmediğini iddia ediyorsa bunu belgelerle kanıtlamalıdır.

  görülen o ki yasadışı bir teşebbüs yapılsa dahi engellemekle görevli olan bankanın double check eden tüm enstrumanları bypass edilebilir durumda. şu anda tüm garanti bankası müşterileri risk altındadır.

  senede milyarlarca tl sırf milletin bankasına koydurduğu parayı, parası olmayan başka vatandaşlara satarak kendisinin bile olmayan paralarla kar eden bir şirket, kendi sıçıp batırmasıyla çaldırdığı başka bir müşterisinin parasını ivedilikle ödemelidir.

  müşterinin parasıyla ne yapıldığı müşteriyi bağlamaz bunu paranın çalınmasına zemin hazırlayan salak banka düşünmek zorundadır.