• son durum nedir?
    ayrıca kullandığınız cihaz ios mu android mi? söyleyebilir misiniz?
  • son güncelleme...

3 adet fatura ödemesine ilişkin banka tarafından verilen cevap:

"sayın.... ,

kredi kartınızdan tahsil edilen toplam *** tl fatura tutarı ile ilgili mesajınız hakkında sizi bilgilendirmek isteriz.

garanti bbva adı kullanılarak sahte kampanya bilgilendirmeleri nedeniyle onayınız olmayan işlemler yapıldığını üzülerek öğrendik.

yaptığımız incelemede 30 ağustos 2019 tarihinde, sahte garanti internet/mobil bankacılığı sayfasına yönlendirildiğinizi tespit ettik. uygulamaya giriş yapabilmeniz için, talebiniz üzerine bankamız sisteminde kayıtlı olan ***** numaralı cep telefonunuza tek kullanımlık sms şifresi gönderilmiştir. bu bilgiyi de sahte sitenin devamındaki sayfaya girdiğiniz için internet/mobil bankacılığınız ele geçirilmiştir. cihaz eşleşmesi yapıldığına dair sms bilgilendirmesi de 30 ağustos 2019 tarihinde cep telefonunuza gönderilmiştir.

sahte sayfaya girilen bilgilerle aynı anda dolandırıcılar tarafından bonusflaş uygulamasına giriş yapılmış ve bonusflaş>ödemeler>fatura ödemeleri adımından kredi kartınız kullanılarak 3 adet fatura ödemesi gerçekleştirilmiştir.

fatura ödemesi kurum hesabına geçtiğinden bankamız tarafından herhangi bir iade yapılmayacağını belirtmek isteriz.

işlem güvenliğiniz için, çeşitli vaatlerde bulunarak kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan bu tip bilgilendirmelere itibar etmemenizi ve bu mecralardan iletilen linkleri ya da ekleri açmamanızı rica ederiz. bonusflaş uygulamasında yer alan ayarlar>cihaz eşleşmesini kaldır adımından size ait olmayan bir cihazın tanımlı olup olmadığını da kontrol etmeniz bundan sonraki işlemleriniz için faydalı olacaktır.

işlemin size ait olmadığını paylaştığınız için araştırma yapılabilmesi adına cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

işlemlerinizi güvenle yapabilmeniz için hazırladığımız ve resmi internet sitemizde paylaştığımız önerilere https://w.garantibbva.com.tr/3m5yvmezq linkinden ulaşabilirsiniz.

ayrıca, türkiye bankalar birliği (tbb) aracılığı ile bankamıza iletilen mesajınızın da değerlendirmeleri tamamlandı. heyet, talebinizi değerlendirdikten sonra olumlu ya da olumsuz yönde bir karara bağlayacak. banka olarak kararda yer verilen işlemleri gerçekleştirmek üzere mesajınızda ilettiğiniz cep telefonunuzdan ya da e-posta adresinizden sizinle iletişime geçeceğiz.

garanti bbva’yı tercih ettiğiniz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

müşteri deneyimi destek ekibi"

nerden tutsak elde kalıyor,

1. sahte siteye girme kurgusu nerden çıktı, deliller neler, nasıl ulaştınız,
    2. tarafıma sms şifre gelmiş, siteye girmişim, velev ki site mevzusu var, şifre falan gelmedi, gelmeyen şeyi nasıl gireyim,
    3. ilişkilendirme mesajı geldiğini en baştan yazmıştım zaten, hemen peşine de şifre değiştirme işlemi yaptım, bu söylenen işlemler şifre değiştirme işlemimden 2 gün sonrasına ait, dekontlarda tarih açık şekilde belli.

bi de kıt akıllarınca bana akıl veriyorlar.
    banka sandık, çingene çıktılar tamamen, yazıklar olsun.
  • yaşanan dolandırıcılığın; hesap hackleme, sms onayı, telefon klonlama vs vb her ne ise tüm detayları ile meydana döküleceği beklentisi ile konuyu takip ediyorum, sonuç n'olcak bakalım..
  • başlık şöyle bir yukarı çıksın. rezalet gibi rezalet dedikleri tam da budur.

(gelişmeleri takip etmek adına başlığı takibe aldım)
  • bugün haberdar olduğum rezalet... 10 puan yetersiz... 10 üzerinden 100 puan...
  • up
  • rezillikte son perde, türkiye bankalar birliği bireysel başvurumu reddetmiş, hadi onlar yüzeysel inceleme yapmışlar diyelim ama asıl takıldığım yer olan ve tarafıma ulaşan bankanın savunmasını aşağı bırakıyorum.

savunmanın özeti:
    banka tarafından hakem heyetine verilen yanıtta özetle; “5440 78** **** 0054 numaralı kredi kartı ile yapılan işlemler ile ilgili yapılan incelemede; itiraza konu olan işlemlerin güvenli sanal ortamda 3d secure olarak bankamızın bonusflaş uygulaması üzerinden onay verilerek doğrulandığı tespit edilmiş olup üyesi
    olduğumuz kart kuruluşlarına ait kurallar gereği dosya olumsuz sonuçlanmıştır. ***‘nun bankamız sisteminde 2008 yılından itibaren kayıtlı olan ******* no’lu cep telefonuna 30.08.2019 tarihlerinde müşteri özelinde tek kullanımlık sms şifresi gönderilmiş ve cihaz eşleştirmesi yapılarak bonusflaş mobil uygulamasına giriş yapılmıştır. sms ile şifrenin gelmesi için müşteri numarasının ve müşteriye ait parolanın doğru bir şekilde girilmiş olması gerekmektedir. bonusflaş uygulamasından 5440 78** **** 0054 nolu sanal kart kullanılarak işlemler gerçekleştirilmiş ve işlemler 3d secure onayı bonusflaş uygulamasından gerçekleştirilmiştir. müşterimizin sahte garanti bbva internet bankacılığı sayfasına yönlendirilerek dolandırıcılığa maruz kaldığı kanaatine varılmıştır. bedaşe açıklamalı fatura ödemeleri incelendiğinde; bonusflaş uygulamasına giriş yapıldıktan sonra müşterimizin sahip olduğu 5406 69** ****0040 ve 5549 60** **** 4039 numaralı kredi kartları ile bonusflaş uygulaması üzerinden fatura ödeme adımları ve 2 faktörlü doğrulama ile giriş yapılarak bu işlemler gerçekleştirilmiştir. bu sebeple, fatura ödeme sırasında ek bir şifre yada parola gönderimi gerçekleştirilmemektedir. bu aşamada, iddia edildiği şekilde şikayete konu olayda işlemler müşterimizin iradesi dışında gerçekleşmiş olsa dahi; söz konusu işlemler, bonus flaş (garanti bankası dijital) giriş bilgileri/ garanti dijital parolası ve sms ile gelen şifre’nin müşterimiz tarafından üçüncü
    şahıslar ile paylaşılması suretiyle gerçekleştirilmiş olduğundan, ilgili yasal düzenleme uyarınca gerçekleştirilen işlemler müşterimizin sorumluluğundadır." ifadesine yer verilmiştir.

tekrar yazıyorum, tarafıma giriş şifre mesajı gelmedi, hala geldiğini iddia ediyorlar, üstüne üstlük daha önceki entrylerde defalarca yazdım, ilişkilendirme mesajı sonrası en fazla 5 dakika içinde aplikasyon şifremi de değiştirdim, buna rağmen başkası nasıl girdi aplikasyona, onu da es geçiyor, belki de alttan alttan "sen yaptın"a getiriyorlar. provizyonda olan işlemlerle ilgili itirazıma rağmen neden karşı tarafla görüşüp iptal işlemi yapmadıklarına değinmiyorlar bile.

kısacası baylar bayanlar, banka, 11 yıllık müşterisi olarak bana bir taraftan da "dolandırıcı sensin" diyor. yazıklar olsun.

tavsiyem, içtenlikle söylüyorum, kendinizi kurtarın.

edit : özelden bir arkadaş yazmıştı daha önce, geçen hafta internet alışverişi yaparken ben de yeni farkettim ama o zaman var mıydı bilmiyordum, açıklamaya bakılırsa varmış demek ki. 3d secure kullanımı için alışverişte 2 seçenek var, biri telefona sms, diğeri bonus flasha onay için girme, dolandırıcılar bonus flasha onay yollamayı seçmişler işlemlerinde, savunmadan anlaşılan bu. tabi banka yalan söylemiyorsa. ha tabi bu yukarıda belirttiğim ilk girişin nasıl yapıldığını ve yapıldıktan sonra hemen (ilk zamanlar görüştüğümde log kayıtlarında olduğunu kendileri de söyledi, biliyorlar yani) şifre değiştirme yapmama rağmen yeniden bonus flasha nasıl girdiklerini açıklayamıyor.
  • gezi'den sonra biraktigim banka'nin karistigi son rezalet. (bkz: up)

ben bunlari birakmisim, birakmamisim cok umurlarinda degil. ben kimim ki, ne musterileri var. tavsan daga kusmus dagin haberi olmamis benim durumum, bunun farkindayim.

yine de kapattim. maksat safimiz belli olsun. (bkz: #18926953)
  • klon sim kart diye birşey duymuştum. öyle birşey olabilir mi?
  • aga sen nasıl çakma siteye girersin pc ye telefona ne yükledin diye sorarlar adama bana pek inandırıcı gelmedi ama yine de şu sanal kartın iptal ve yeniden açılması konularında bankayı bir arayayım :d neymiş bonus flash uygulmasını hacklemişler :d aga flash uygulamanı hackleyen adam kalkıp fatura ödemez affedersin :d
hesabın var mı? giriş yap