şükela:  tümü | bugün
 • şimdiki kuşakların forrest gump'ın çocukken tv izlediği sahneden hatırlayacağı program.

  müzikteki devrim ateşinin çığ gibi büyüdüğü zamanlar. öyle ki şeytan(!) artık evlerin içinde dans ediyor. 50'lerin tutucu amerikan toplumu için bu tahmin ve kabul edilemez bir şey. belli ki john lennon haklı.* nasıl ki elvis'ten önce hiçbir şey yoksa bundan sonra da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

  ve 5 haziran 1956.. milton berle show. her yaştan insanın izleyeceği varyete şovların ustası olan bu adam elvis'i programına davet eder. ardından yıllarca unutulmayacak efsanevi ''hound dog'' şöleni başlar. kral omurgasından kıvılcımlarla akan şimşekle bir kuşağın tüm bireylerine elektroşok tedavisi uygular. pek tabi bu elvis'e pahalıya patlar.

  bir çok eyalette hakkında tutuklama kararı çıkarılır. konserlerinde yahut tv'deki showlarında yapacağı en ufak müstehcen harekette mahkeme kararını uygulamak için bekleyen polisler belirir. bir dönem tv'lerde yalnızca belden yukarısı çekilir. elvis bunları umursamaz hatta çok fena dalga geçmek için baştan aşağı smokin ve uysal bir görünümle çıktığı bir programda dans etmeden gerçek bir hound dog'a(av köpeği) şarkılar söyler.

  işte bu show programı 2.dünya savaşı ardından gelen kuşak çatışmasının en bariz örneğidir. ritme merak duyanlarla; ona kuşkuyla bakan büyükler arasındaki ilk ciddi etkileşimin hikayesidir. elvis'in ''the king'' lakabını alacak kadar saygınlık kazanması ve insanları özgürleştirme hikayesi sanılandan çok daha taşlı bir yoldan geçmiştir. elvis'in daha yaşlı ve olgun insanlarla kendi jenerasyonundaki gençlerin bir diğer karşılaşması ise daha hüzünlü olur. zira 50'lerin sonlarına doğru vatani borcu için askere gitmeden önce ed sullivan'ın programında son kez görünür ve tabiri caizse kral ve daha ''büyük'' olanlar barışır. ve ed şöyle der: ''bayanlar ve baylar, o iyi ve terbiyeli bir çocuk. ve sen nereye gidersen git elvis, bizim show'umuzda ağırladığımız en büyük insan olarak kalacaksın.''

  böylece 50'lerin en büyük reyting rekoru da kırıldı; tam 60 milyon kişi ekranlarda bu anlara tanıklık etti. ve biliyor musunuz, sanılanın aksine, elvis binayı hiç terk etmedi.