şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 5 haziran 1977 günü yapılan seçimleridir. bu nedenle chp mitinglerinin en gözde sloganı "6 haziran ecevit başbakan" olmuştur.
 • halkci ecevit'in chp yi nadiren elde ettigi birincilige ulastirdigi secimlerdir.
 • öncesinde ecevitin müthiş bir örgütlenme ile köy köy dolasarak calısmalar yaptıgı genel secim.
 • bir partinin %41 ile bile tek başına iktidar olamaması gerçeğini yüze vuran seçimdir. sonucu ise milliyetçi cepheye yaramıştır.
 • solun elde ettiği en büyük seçim zaferi.
  halkı arkasına alan ecevit in alanları baya baya doldurduğu görülebilir eski görüntülerde.
 • (bkz: 1977)
  (bkz: star wars)
  (bkz: star wars partisi)
 • sonrasında 40.hükümetin kurulduğu seçimler.
  14 haziran 1977 tarihinde hükümeti kurma görevi, cumhurbaşkanı fahri korutürk tarafından chp genel başkanı ecevit'e verilmiş ve hükümet 21 haziran 1977'de açıklanmıştır. sonrasında 3 temmuz 1977 tarihinde millet meclisi'nde yapılan güven oylamasında 217 kabul, 2 çekimser ve 229 red oyu kullanıldı ve aynı gün içinde bülent ecevit başbakanlık görevinden istifa etti.
 • ııı, efendim seçim öncesi kamuoyunda chp'nin tek başına iktidar olacağı kanısı hakimdi. mc'den bıkanlar, tüm yurdu sarsan çatışmalar, tepetaklak giden ekonomik düzen ve elbette mahalle mahalle yayılmış inanılmaz bir örgütlenmeyle chp, deyim yerindeyse zımba gibi girmişti seçime. yanılmıyorsam sol örgütlerin önemli bir kısmının desteğini de almıştı.

  seçim akşamı daha ilk sonuçlar bile açıklanmadan chp önünde toplanan sempatizanlar iktidar şarkıları söylüyordu. öyle ki kimi gençler güniz sokak'a gidip "nazmiye pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım!" diye bağırmaya başlamış, bu da seçim sonuçlarını takip eden demirel'i çileden çıkarmıştı. gazetelerin birçoğu bile yıldırım baskıyla chp'in iktidarını müjdeliyordu. lakin kazın ayağı öyle değildi, yurdun her tarafından gelen haberler chp'nin yeterli sayıda milletvekili çıkaramadığını işaret ediyordu. çevre sokak'taki genel merkezde bülent ecevit'in yanında uzun hesaplamalar yapan o dönemin chp milletvekili tarhan erdem de bunu doğruluyordu.

  bütün bunlara rağmen ecevit o akşam sempatizanlarına meşhur "iktidar oluyoruz demiyorum, iktidar olduk diyorum!" diye biten söylevini çekmişti. belki de bu yüzdendir ki, ertesi gün seçim sonuçları netleştikçe chp'lilerin hayal kırıklığı katlanarak büyüdü, neticede chp'nin %42'nin mimarı olan tabanından ciddi kopuşlara yol açtı.
 • doğu anadolu ve iç anadolu bölgelerinde özellikle kırsal kesimde büyük sandık şaibeleri yaşanmış ve bu sayede muhtemel chp iktidarı önlenmiştir.