• bugün yayınlanan resmi gazeteye göre bundan sonra alım-satım işlerimlerinde talep edilen %3 hizmet bedeli %2'ye düşürüldü.

kiralamalarda ise önceden yıllık kira toplamının %12'si talep ediliyorken şimdi 1 aylık kira bedelinden fazlası talep edilemeyecek.

resmi gazete
  • beter olsun komisyoncular.daha iyi günleri bunlar 2019-2020 gibi krizin dip yaptığı senelerde çok daha güzel şeyler görecez
  • yeryuzundeki kotuluklerin cok buyuk bir kisminin ev sahipleri ve emlakcilardan yayildigina inanan biri olarak beni sevindirmis haber.
  • uber'i engellemek için taksileri d sınıfına geçiren, emlak krizini çözmek için de emlakçı payını düşüren hükümet... hükümetimiz...

bu adamlar neden sorunu algılayamıyorlar ya? yani çıkıp birisi ya mevzu d segmenti araba falan değil insanlar güvende olmak istiyor, sorun taksiciler demiyor mu? ya da başka birisi sorun emlakçı payında değil, insanlar kötü giden ekonomide zaten gırtlaklarına kadar borçlular, ev alamıyolar, faiz arttırdık zaten emlak sektörünün köküne kibrit suyu döktük falan demiyor mu yani?

belli ki demiyor...
  • şurada bahsettiğim emlakçı ücretinin düşmesidir. beter olsunlar.

--- ne demişiz ---

1000 liraya ev kiralayacam diye utanmadan 1440 lira+kdv isteyebiliyor. lan it, lan hayvanoglu hayvan, lan orospu cocuğunun bayrak taşıyanı, ben kac gün essek gibi calisiyorum o paraya biliyon mu? sen napiyon? benim internetten bulduğum evin kapısını acıyorsun bana. senin ağzını yüzünü sikeyim ben it! bir de kaderimize razı olalım 1000 lira verelim bir güzellik yap diyoruz, 40 lira yaparmış. senin ben yedi sülaleni sikeyim. ulla para alacaksan git ev sahibinden al. ona hizmet veriyorsun sen bana degil orospu evladı.

--- ne demişiz ---

ne kadar çaba sarfettiğin, cironu kiminle paylaştığın beni alakadar etmez. karlı değilse yapmazsın, pastanın dilimi büyür ve işi yapanların karı artar. serbest piyasa. kaldı ki bu evi kiralama hizmeti ev sahibine veriliyor. git ev sahibine ağla. benim eniştem de emlakçılık yapıyor ama sahibinden.com veya hürriyetemlak gibi internetten herkesin arayıp kendi bulduğu yerin kapıcılığını yapmıyor. alıcıyla satıcıyı kişisel networkle bir araya getiriyor. götünüz yiyorsa bu işi yapın, ondan sonra istersiniz istediğiniz kadar komisyonu.
  • bir kiracı adayı tutacağı evde karar kılmadan önce ortalama 26 ev geziyor. kiralık eve çalışmaya başladığımızda kaç kere servis vereceğimizi tahmin edemeyiz. yukarıdaki bir arkadaşın dediği 1000 tl eve 1440 lira hizmet bedeli talep edilmesi olayına değinmek istiyorum. bahsettiği rakam emlakçılar odasının belirlediği yıllık kiranın %12'sine tekabül eden rakam. şimdi verilen hizmeti düşünerek bu hafta yaptığım bir kiralamadan bahsedeyim. çalıştığım yerin boya ve ufak tadilat ihtiyaçları var, mal sahibi şehir dışında kirada oturuyor ve emekli. ev ofisime arabayla yarım saat mesafede. kiralanana kadar 11 kere gittim. çoğu iş çıkışı ve iftar öncesi trafiğinde. kiracının tanıdığı boyacı 2400 tl fiyat verdi (kokusuz, su bazlı, antibakteriyel boya). ben mal sahibinin 2 kira bedeli depozito isteğini 1 kira bedeline düşürdüm ve kiracıya yük olmaması için boya ve muhtelif tadilatların depozito bedelinden karşılanması konusunda ikna ettim. firmamızın çalıştığı boyacı ile de aynı işi 1750 tl'ye yapması konusunda anlaştım. mahallede bulduğum elektrikçi ile de avizenin yer değişikliği ve çalışmayan 2 apliğin tamiratı için 150 tl'ye anlaştım. evde beslenen köpeğin ahşap kapılara tırnaklarıyla verdiği zararın kapatılması için ahşap boyacısı buldum ve 100 tl karşılığı anlaştım. 2000 tl depozito ile mal sahibi ve kiracının cebinden para çıkmadan evin tüm ihtiyaçlarını karşıladım. 2880 tl hizmet bedelinden indirim yapıp 2500 tl'ye indim. ben kurumsal firma çalışanı olduğum için 2500 tl'nin %48'ini alacağım, yani 1200 tl. kontratı kargoladım, boya için tekrar gideceğim, kontratlar tekrar kargolanınca bir örneğimi kiracıya vermek için tekrar gideceğim, yaşanabilecek bir sorunda danışmanlık ve hukuki destek vereceğim. şimdi üstteki arkadaşın dediği gibi 1 kira bedeli ile anlaşmış olsaydık (bugün resmi gazetede yayınlandı artık kiralamalardan en fazla 1 kira bedeli talep edilebilecek) 2000 tl olacaktı. kiracı adayı başka bir emlakçı vasıtasıyla gelseydi yarı yarıya bölüşülecek ve 1000 tl olacaktı. 520 tl ofise teslim edecektim ve 480 tl kazanmış olacaktım aynı emeği verip. 12-13 gün gidip gelip, 50-60 kez telefonla konuşup, iki tarafı ikna edip, süreçte yaşanan aksiliklerde, gecikmelerde 2 tarafa açıklama yapıp onun stresini yaşamanın bedeli 480 tl ise ve bazı insanlar tarafından aileme hakaretler duymaksa benden buraya kadar. kiralık daire çalışmayı bugün bıraktım. artık benim gibi değil yukarıda bazı arkadaşların bahsettiği gibi insanlarla çalışmak zorunda kalacaksınız. bugün çıkan yasada devlet hiç iş yapmadan para talep eden emlakçıların değil bizim gibi emlakçı ve gayrimenkul danışmanlarının emeğine göz dikmiştir. yasanın bu şekilde olması bizim kararımız ya da suçumuz değil, yıllardır gündemde olan fakat bir türlü yürürlüğe girmeyen kiralamalarda hizmet bedelini kiracı ve mal sahibinin yarı yarıya karşılaması yasası yerine böyle bir yasa çıkarandır suçlular. yine zengini korumuş ve bir emekçinin cebinden alıp başka bir emekçinin cebine koymuşlardır.
  • emlakçılara duyulan nefreti bir türlü anlamıyorum, ben de defalarca kiracı oldum, her seferinde de komisyon ödedim. bu mesleğin, diğer mesleklerden ne farkı var? diğer tüm sektörlerin çalışanları muhteşem iş çıkarıyor da emlakçılar mı kötü sadece? ya da, diğer mesleklerin hepsi devasa emek harcayıp bu adamlar yataklarında uzanarak parayı cebinizden zorla mı alıyor? şerefsizlikse, toplumca şerefsiziz zaten, kimin daha az kimin daha çok şerefsiz olduğunun terazisi siz misiniz?
  • satılıkta komisyonu anlarım da, şu kiralamada bir aylık komisyon tam bir soygunculuk.

ulan adam kiralar düşse bile dağ gibi komisyon var diye çıkamıyor evinden. adam zengin olsa kirada kalmaz zaten.
  • yetmez kardeşim. o evlerin fiyatları sike sike düşecek, emlakçı denen kan emiciler de siktirip gidip ev sahibinden alacak parasını, ben hayatımda bu kadar az katma değerle bu kadar çok kazanan meslek dalı görmedim, yukarıdaki emlakçının göz boyamalarını he deyip geçeceksin. kapora aldıktan sonra evi daha yüksek verene satma, memurdan gene memur kefil isteme her türlü düzenbazlık bunlarda. yetkim olsa emlakçılığı yasaklarım, devir internet devri herkes kendi satsın evini altı üstü sahibindene, hürriyet emlaka ilan koyacaksınız amk.
  • dün akşam yeni bir kira sözleşmesi imzalamış bendeniz için kötü bir haber.

(bkz: şu an ağlıyorum ve entry giriyorum biliyor musun)
hesabın var mı? giriş yap