şükela:  tümü | bugün
  • taze çıkmış ankettir.
    r. t. erdoğan: 45.9
    m.ince: 20.01
    s. demirtaş: 11.4
    m. akşener: 11.2
    t. karamollaoğlu: 1.7
    kararsızlar: 5.6

kararsızların ayrıca verilmesi önemli bence. oransal olarak dağıtmak her zaman yanlış sonuçlara götürüyor bizi.

oy oranlarının anketçilere göre bu kadar farklı olması şaşırtıcı. örneğin bugün yayınlanan sonar sonuçlarında m. ince %31 iken metropoll'de 20 olması anketçilere güveni sarsıyor.

twit

edit : anket çalışması 11 - 17 mayıs tarihleri arasında yapılmış.
  • muharrem ince yüzde 20'den sonrasını ciddiye almadığım sonuçlardır.

ulan yüzde 23-24 de yine eyvallah deriz ama yüzde 20 nedir lan?
  • anketler arasında uçurum farklar var. ya herkes farklı bir metod kullanıyor yada işkembeden sallıyorlar. günü geldiğinde göreceğiz...
  • m.ince 20'den sonrasını okumadım.
  • muharrem ince %20'den itibaren ciddiye alınmaması gereken sonuçlardır.
  • doğru olacağını düşündüğüm anket. bugün beni de aradılar ancak izmirde yaşadığım ilçeden yeteri kadar cevap aldıkları için sormadılar. böyle herkesi arayıp soruyorlardır umarım.
  • metropol anketleri uganda da yapıyor sanırım...

akp %38' lere doğru düşerken

türkiye değişim isterken...

muharrem ince % 35' lere çıkmışken...
  • anketlere birçok kişi sağlıklı cevap vermiyor.
    devlet memuru ya da devletle iş yapan şirkette çalışan bir kişi olduğunuzu düşünün. hiç bir kaygı taşımadan gerçek siyasi görüşünüzü anketöre belirtebilir misiniz ? çoğunluğun fişlenme kaygısı ile anketlere doğru cevap vermekten imtina ediyor. özellikle bu seçim döneminde anketlerde hiç görülmediği kadar yanılmalar olacaktır.
  • akp+mhp koalisyonu’nun meclis cogunlugu net bir sekilde kaybettigini de gosteren ankettir.

rte %45 aliyorsa cumhur %42-44 bandinda demektir. bu da meclis cogunlugunun millet lehine degistinigi gosteriyor.

ayrica selo %11 ise hdp de %11-13 arasinda demektir.

ayrica anket mayis ortasinda yapildi. aradan 20 gun gecti, tahminimce ince %26-28 bandina gelecek yakinda.
  • cb olsam ilk yapacağım iş bu anketleri yasaklamak olurdu. tek gelir kaynağı siyasi partiler olan kurumların objektif olmasını beklemek dünyanın en saçma şeyi. hayır arkadaş, bunlar niye algı yönetiyor. çıkıyorlar burada rte % 45 açıklıyorlar, benim kafası karışık olan, acaba muharrem ince’ye mi versem diye düşünen vatandaşım, bak herkes yine rte’e veriyor, ben de vereyim bari deyip çıkıyor içinden. anket olmasa küt diye % 30’da göreceğiz belki erdoğan’ı.