şükela:  tümü | bugün
  • peşin edit: soruda türkçe karakter sorunu vardır. "24 haziran seçimler'inde" yazmaktadır.
    (ayrıca up mu yaparsınız, entry mi girersiniz biraz üstte dursa fena mı olur?)

önce entryi okumanızı tavsiye ederim. ancak okumadan ankete katılmak isteyenler buyrun

24 haziran seçimlerine yönelik anketlerdeki temel bir hatayı ele almaya yönelik bir ankettir.

24 haziran seçim anketlerindeki en büyük hatanın cb adayı ile cb'yi aday gösteren/destekleyen parti oyları hemen hemen aynı çıkması olduğunu düşünüyorum. örneğin erdoğan'ın oyu %48 ise akp'nin oyu da %48 civarı ya da chp %22 ise ince'nin oy oranı da %22 ya da civarı. erdoğan'ın oyu %48 verilen bir ankette akp %38, mhp %10 göremedim bu hatadan dolayı.

anket şirketleri, seçimin aynı gün yapılması ile deneklere bunu aynı anda sormayı karıştırdıklarını düşünüyorum. bu nedenle mevcut seçim anketleri cb'ye oy verenin partiye vereceği oy (veya tersi) arasındaki tutarlılığı ölçmek dışında anlamı olmayan anketleri seçim anketi olarak sunmaktadır.

benim tahminim erdoğan'ın oy oranı ile akp oy oranı; ince'nin oy oranı ile chp oy oranı arasında anlamlı bir fark olacağı yönünde.

entryi okuyanlar sizler buyrun: "24 haziran seçimler'inde".... https://www.strawpoll.me/15839154