şükela:  tümü | bugün
 • prompterli : 48
  promptersiz :31

  akp : 42
  chp : 28
  hdp: 10
  iyi : 9
  mhp :7
  sp: 2

  perincek'in oylarını baya düşürmüşler :(

  ince'nin oranı mantıklı. iş sandığa gitmeyen ve kararsız seçmende bitiyor.

  https://www.memurlar.net/…rtilerin-oy-oranlari.html

  edit : 2 hafta onceki ankette aksener 21'di. 10 puanlik dusus pek gercekci degil gibi.
 • eğer gerçek oran %49.3 ise sandıktan en kötü %52 çıkar. o durumda da hepimize
 • hala yüzde 48 oy alıyor adam.
  ekonomi, eğitim, adalet, güvenlik her şey rezil.
  kıbrıs gitti gidiyor, ege adaları gitmiş, kürdistan kurulmuş.
  her gün 3-5 şehit veriyoruz.

  ben milliyetçiyim, ben vatanseverim diyen insan bu ülkeden nasıl memnun olur aklım almıyor.
 • meral'in oylar çok düşük görünüyor. o iş yaş. 15'i görür bence meral akşener.
 • hem başkanlığı hem meclisi kaybettikleri sonuçlardır.
 • sonuçlarına bakmadan yazıyorum.. yapılış şeklini hakan bayrakçı'nın şurada anlattığı anket. sonuçlara baktıktan sonra editlerim..

  (bkz: seçim anketlerinin yapılış şekli)

  edit: sonuçlara baktım, kararsızlar orantısal dağıtılmış. oysa ki anket yapmayı kabul edenler arasında oy tercihi belli olduğu halde oyunun rengini söylemek istemeyenler olduğunu düşünüyorum. yani orantısal dağıtmak çok doğru değil bence.

  ayrıca, yukarıda bkz verdiğim başlıkta hakan bayrakçı, anketörlerin örneğin, bir sokakta iki eve gittiklerini gittikleri bu evin hangi gruba anket yapılacaksa (18-25 ya da 25-35 vs gibi yaş grupları ya da erkek-kadın ya da ilkolul mezunu- ortaokul mezunu vs gibi) o grubun aranmak zorunda olduğunu yazmıştı.

  bu şekilde yapılınca muhalefete oy verecek kişilerin tedirgin olup anket yapmayı kabul etmeyip anketörün başka bir deneğe geçme olasılığı var. ben böyle yorumluyorum.

  edit 2: seçimin ikinci tura kalması durumunda ise türlü değişkenler var. ankete göre iyi parti ve saadet'ten bir miktar oy gidiyor ikinci turda. ince'nin temel dede ile meral mommy'le anlaşıp bu iki lideri başkan yardımcısı yapması halinde (ki bence büyük olasılıkla yapacaktır) bu oy kaçışlarının asgariye ineceğini düşünüyorum.. ince'nin kazanmaması için hiçbir neden yok..

  edit 3 : olm entry'leri okudum bir baktım sözlük karalar bağlamış. "oh oh en azından iki faşist parti iyi parti ve mhp barajı geçemiyor meclise giremeyecekler" demiş adam.. siyaseti bu kadar takip ediyor. ittifaklar ile baraj diye bir sorunun olmadığını farkında değil. işte bu adam yorum yapıyor, millet de bişey biliyor diye okuyor..

  bu sonuçlar muhalefet açısından çok iyi. çok umut verici. yukarıda da söylediğim gibi, örneklemlerde ben bayrakçı'nın bir katakulli çevirdiğini düşünmüyorum ama ülkenin şu anki konjontöründe milet oy tercihini söylemekten çekiniyor. yukarıda bir bkz verdim. 20 dakikanızı ayırıp izleyin anketin nasıl yapıldığını?

  hiç matematik dersinde olasılık sorusu da mı yapmadınız olm? anketör muhalif bir eve gittiğinde muhalif evdekiler anket yapmayı reddettiği zaman anketör direkt diğer eve geçiyor. o evden de anket yapmayı kabul eden çıkmayınca öteki eve.. taa ki anketör anketi yapana kadar.

  siz bu anket yapmayı kabul etmeyen kişilerin ak partili mi olduğunu sanıyorsunuz?

  lütfen lisede matematik dersindeki olasılık problemlerinizi hatırlayın, cevabı bulursunuz zaten.
 • mhp'nin %2-3'ten fazla oyu olduğuna bahçeli'yi bile inandıramazsınız.

  seçim sonrası edit : %11 alacağına da inandıramazdınız :))
 • gayet gerçekçi bir ankettir. iyi partiyi ve akşener'i ekşi ve tivitrede görüyor olabilirsiniz ama televizyona çıkarmayarak halkın gündeminden tamamen çıkarttılar. seçimin 2 heyecanı var:

  1-2.tura kalacak mı?
  2-hdp barajı aşacak mı?