• hala yüzde 48 oy alıyor adam.
    ekonomi, eğitim, adalet, güvenlik her şey rezil.
    kıbrıs gitti gidiyor, ege adaları gitmiş, kürdistan kurulmuş.
    her gün 3-5 şehit veriyoruz.

ben milliyetçiyim, ben vatanseverim diyen insan bu ülkeden nasıl memnun olur aklım almıyor.
  • he deyin geçin bu ankete. mhp kendi genel merkezinde anket yapsa 7,1 oyu alamaz.
  • ince'nin kazanacağını düşünen ciddi hayalperesttir. ekonomi çökmüş, tl tarihte olmadığı kadar değersizleşmiş, işsizlik kol gibi bu insanların umurunda değil.

yakın çevresinde birçok akp'li olan biri olarak söylüyorum hiç birinin oyunda bir değişiklik yok. ülkede her şeyin güllük gülistanlık olduğunu düşünenler çoğunlukta. memnuniyetsiz akp azınlığı ise klasik amerikanın oyunları erdoğan'ı istemiyorlar, seçimden sonra her şey düzelecek, biz reisi satmayız kafasında.

ülkenin iyi veya kötü olması hepsi bahane aslında incelenmesi gereken farklı bir bilinç altları var bu insanların. güce tapma ya da bizden olsun da ne yaprsa yapsın düşüncesi hakim.

edit: imla
  • meral'in oylar çok düşük görünüyor. o iş yaş. 15'i görür bence meral akşener.
  • daha önceki anketlerde de yazdım. isterse ince'yi yüzde 10, isterse yüzde 60 göstersin hiçbir ankete inanmayın, hiçbir anket şirketi sahibine güvenmeyin. referandumda ve son seçimde anket firmaları çuvalladılar. sonuç seçimde görülecek. türkiye'nin mevcut durumunda sağlıklı bir anket yapmak mümkün değil. son güne kadar ikna edebildiğimiz kadar insanı etkileyip, sandığa gideceğiz. olay bundan ibaret.

edit: bu bağlamda hep yazdığımı bir daha yazayım. ne çok büyük hayale kapılın ince kesin alacak diye ne de enseyi karartın. iyimser veya kötümserliğe düşmeden mücadeleye devam.
  • gayet gerçekçi bir ankettir. iyi partiyi ve akşener'i ekşi ve tivitrede görüyor olabilirsiniz ama televizyona çıkarmayarak halkın gündeminden tamamen çıkarttılar. seçimin 2 heyecanı var:

1-2.tura kalacak mı?
    2-hdp barajı aşacak mı?
  • iyi parti ve chp'nin oyları gerçeği yansıtmıyor. sanki iyi partiden 3 puan alıp chp'ye eklemişler gibi görünüyor. birde hdp'ye kafadan 10 puan yazılmış ayıp olmasın diye.

seçim tahmini olarak ;

adalet ve kalkınma partisi : %41,70

milliyetçi hareket partisi : % 6,40

cumhuriyet halk partisi : % 23,20

iyi parti : % 12,70

halkların demoktratik partisi : % 11,00

saadet partisi : % 4,30

diğer : %0,70

cumbaba seçimleri ;

recep tayyip erdoğan : % 43,60

muharrem ince : % 27,40

meral akşener : % 14,50

selahattin demirtaş : % 11,00

temel k.mollaoğlu : 3,40

doğu perinçek : 0,10

ikinci tur :

recep tayyip erdoğan : % 47,10

muharrem ince : % 52,9
  • hakan bayrakçı ve sonar'ın kendi kendini bitirdiği ankettir. 2 hafta önce yine kendilerinin yayınladığı anketle 180 derece zıtlık içermekte, kendisiyle çelişmektedir. (bkz: 19 mayıs 2018 sonar seçim anketi)
    2 hafta önce , %42 alan erdoğan ne oldu da birden %48'e zıpladı?
    2 hafta önce ,%21 dediğin akşener nasıl bir hata yaptı da %9,5 seviyelerine düştü?
    seçim kampanyasını kapalı cezaevinden yürüten demirtaş %11 oy alırken, koğuş arkadaşlarıyla bozuşması sonucu mu %8'lere düştü?
    100 bin imzayı yalvar yakar toplamış perinçek'i, 2 hafta önce %2 bandında gösterirken bülent uluer, ertuğrul kürkçü ile olan kavgası mı servis edildi de %0.5'e düştü?
  • sonuçlarına bakmadan yazıyorum.. yapılış şeklini hakan bayrakçı'nın şurada anlattığı anket. sonuçlara baktıktan sonra editlerim..

(bkz: seçim anketlerinin yapılış şekli)

edit: sonuçlara baktım, kararsızlar orantısal dağıtılmış. oysa ki anket yapmayı kabul edenler arasında oy tercihi belli olduğu halde oyunun rengini söylemek istemeyenler olduğunu düşünüyorum. yani orantısal dağıtmak çok doğru değil bence.

ayrıca, yukarıda bkz verdiğim başlıkta hakan bayrakçı, anketörlerin örneğin, bir sokakta iki eve gittiklerini gittikleri bu evin hangi gruba anket yapılacaksa (18-25 ya da 25-35 vs gibi yaş grupları ya da erkek-kadın ya da ilkolul mezunu- ortaokul mezunu vs gibi) o grubun aranmak zorunda olduğunu yazmıştı.

bu şekilde yapılınca muhalefete oy verecek kişilerin tedirgin olup anket yapmayı kabul etmeyip anketörün başka bir deneğe geçme olasılığı var. ben böyle yorumluyorum.

edit 2: seçimin ikinci tura kalması durumunda ise türlü değişkenler var. ankete göre iyi parti ve saadet'ten bir miktar oy gidiyor ikinci turda. ince'nin temel dede ile meral mommy'le anlaşıp bu iki lideri başkan yardımcısı yapması halinde (ki bence büyük olasılıkla yapacaktır) bu oy kaçışlarının asgariye ineceğini düşünüyorum.. ince'nin kazanmaması için hiçbir neden yok..

edit 3 : olm entry'leri okudum bir baktım sözlük karalar bağlamış. "oh oh en azından iki faşist parti iyi parti ve mhp barajı geçemiyor meclise giremeyecekler" demiş adam.. siyaseti bu kadar takip ediyor. ittifaklar ile baraj diye bir sorunun olmadığını farkında değil. işte bu adam yorum yapıyor, millet de bişey biliyor diye okuyor..

bu sonuçlar muhalefet açısından çok iyi. çok umut verici. yukarıda da söylediğim gibi, örneklemlerde ben bayrakçı'nın bir katakulli çevirdiğini düşünmüyorum ama ülkenin şu anki konjontöründe milet oy tercihini söylemekten çekiniyor. yukarıda bir bkz verdim. 20 dakikanızı ayırıp izleyin anketin nasıl yapıldığını?

hiç matematik dersinde olasılık sorusu da mı yapmadınız olm? anketör muhalif bir eve gittiğinde muhalif evdekiler anket yapmayı reddettiği zaman anketör direkt diğer eve geçiyor. o evden de anket yapmayı kabul eden çıkmayınca öteki eve.. taa ki anketör anketi yapana kadar.

siz bu anket yapmayı kabul etmeyen kişilerin ak partili mi olduğunu sanıyorsunuz?

lütfen lisede matematik dersindeki olasılık problemlerinizi hatırlayın, cevabı bulursunuz zaten.
  • sonar değilde soner'in anketi gibi olmuş...

akp %40 'ın altındadır ve 38' lere düşecektir...
hesabın var mı? giriş yap