şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'de nasıl bilmiyorum ama abd'de reçetesiz satılıyor. otisabi ile costco'da görüp mood enhancer lafına kanıp almıştık. kullanmaya başlar başlamaz ağzıma sıçtı. günde 1-2 saat uyur hale geldim. yeme ya da kilo sorunum olmadığı halde iştahım tamamen yok oldu. iki günde zombi yaptı resmen. 1 hafta sonra günlük tek öğünüm olan red robin caesar's chicken wrap'i sadece ucundan biraz kemirip bıraktığımı farkedince kullanmayı kesmiştim. kendime geldiğimde türkiye'deydim.
 • en çok iştah kapama ve depresyon nedeniyle, masum bir besin desteği olarak lanse edilmesine rağmen, gayet tehlikeli olabilecek bir şeymiş.
  sağlık bakanlığı değil de, tarım ve köy işleri bakanlığı tarafından getirildiği için hakkında geniş bir bilgi bulunmamakta kitapçıklarda. kitapçık diyorum, çünkü prospektüsü filan yok.

  15 gün önce aşırı yeme alışkanlığımı, normal bir insanınkine yakın bir seviyeye getirmek için almaya başladığım bu hapçık, 15 gün boyunca hem iştahımı kapamış, hem de ishal olmama sebep olmuştur. gerçi serotonin dengemi duzelttiği için (öyle diyordu) pek de mutlu bir insan haline gelmiştim. ancak hem mutlu, hem yemek yemeyen, hem de sıçmaktan bitap düşmüş bir insan haline gelmek kafamı bayağı karıştırdı. dün "kesin mikrobik" diye gittiğim sevgili doktorum bana acı gerceği açıklamıştır. 5htp nin baş yan etkisi ishalmiş.
  detaylı ve gayet yararlı bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz;

  http://psyweb.com/alturn/aldrug/5htp.jsp
 • solgar'ın ürünü bende deri altında nodül, myalji, ürtiker, ishal, uyku bozukluğu ve iştahsızlık gibi yan etkilere yol açmıştı. hakkında yeterli klinik çalışma ve rapor yok bu yüzden diğer ilaçlarla etkileşimleri ve yan etkileri tam olarak bilinmiyor. 1989 yılında l-triptofan piyasaya sürüldüğünde eozinofili-myalji sendromuna yol açabileceği öngörülmemişti iki yıl içinde 1500 ems vakası ve 37 ölüm meydana gelince piyasadan çekildi. triptofan üretimi sırasında kontaminasyon meydana geldiği için bu sonuçlara yol açtığı düşünülüyor. 5-htp'nin de ems'ye yol açabileceği hakkında vaka raporları var, reseptör hedefli olmadığı ve dokularda konsantrasyonu artırdığı için ssri'lar ve antipsikotikler kadar güvenli değil. doktor önerisi dışında kullanılmamalı.

  kaynak:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/7699627
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/10721089/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/15068828/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20021026/ (bu da yazdıklarımın aksi yönünde bir çalışma)
 • bir haftadır kullanmaya başladım ve tamamen bambaşka biri olmamı sağlamış takviye edici şey.

  etkileri içerisinde benim için en önemlisi bir haftalık kullanımım sonunda migrenimin hiç tutmaması sanırım. zaten serotonin ve migren bağlantısını migren hastaları iyi bilirler.

  ıkinci etkisi ise sigara içme isteğimi yok ediyor oluşu. 3 gündür içtiğim sigara sayısında inanılmaz bir düşüş söz konusu. bunun da sebebinin sigaranın da aynı eroin gibi dopamin bağımlılığına sebep olmasındanmış. onda da bir azalma oldu.

  bir diğer etkisi ise enerjik, mutlu, gülücükler saçan ve biraz gamsız yapıyor oluşu.

  yan etki: cırcır. onu da ayarlamak için iki günde bir icmeye başladım 5htp'yi şu anda cırcır durumu da gitti diyebilirim.

  sonuç: eğer kendinizi bezmiş, bıkkın, sürekli yorgun hissediyorsanız, motivasyon sorunu yaşıyorsanız doktorunuza danışarak kullanmanızı tavsiye ediyorum.
 • 2008'de hatırlamadığım bir markanınkini kullandığım üzere beni ishal eden hap.

  bu sene tekrar aklıma düşerek natrolunkni kullanmaya başladım.

  sabah 50mg, akşam 50mg gibi ufak dozlarda almama rağmen bir kaç hafta içinde gereksiz sıkıntı ve uyuz olmuş tavırlarımdan beni özgürleştirdi. uykum muhteşem oldu. nerede uyursam uyuyyım sanki pamukların içinde mışıl mışıl uyuyor gibiyim. gündüz uyku yapmıyor. iştahım normal insanınkine döndü sadece yaşayacak kadar yiyorum.
  yanlız alkolle almamak lazımmış.

  sonradan gelen edit: natrole ait açık eflatun renkli ambalajı süper çıkmışken, daha sonraki partide aynısını istememe rağmen -amazon-koyu mor olan yine natrol marka 5 htp nin eskisiyle alakası yoktı. pamuklar içindeki uyku, herşeye eyvallah hali hiç gelmedi. onun yerine mide ekşimesi ve huzursuzluk. sikerim içmicem dedim.
 • doktorumun tavsiyesi ile on beş gündür günde iki defa kullandığım ancak ne olumlu ne de yan etkisini gördüğüm bonibon. iştahımı kapattı mı hayır, cırcır oldum mu hayır, daha huzurlu ya da mutlu hissediyor muyum hayır, daha mı rahat uyuyorum hayır, daha mı dinç uyanıyorum hayır, enerjik ve gamsız mıyım hayır... kendisine bir on beş gün daha şans vereceğim bakalım.
 • diğer etkileri bir yana, çılgın rüyaları 4k berraklığında gördürmesi öbür yana olan tam bir drug'tır.
 • yan etkileri kisiden kisiye degisebilmekle beraber iki haftalik kullanimin sonunda; uyku saatinde azalma, istahsizlik, daha gercekci ruyalar ve vucuttan fazla su atimi gibi semptomlarini gozlemledigim takviye. solgar'in 100 mglik tabletlerini gunde bir kez kullanarak daha rahat uyuma ve depresiflikte azalma gibi pozitif yonlerini tecrube ediyorum. alkol etkisini arttirma, sigara icme isteksizligi gibi semptomlari bunyeye yansitmiyor.
 • ben bunu 1 hafta kadar kullandim. ucuncu gunde istahim tamamen kayboldu, neredeyse tum gunu oruclu gibi ac gecirmeye basladim. uyku duzenim mahvoldu cok az uyumaya basladim (gunde 3 saat falan). o yuzden gun icinde zombi gibi gezmeye basladim. hal boyle olunca kullanmayi durdurdum duzeldim.
 • bazı zamanlarda baş ağrısını geçirmek için birebirdir.