şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de nasıl bilmiyorum ama abd'de reçetesiz satılıyor. otisabi ile costco'da görüp mood enhancer lafına kanıp almıştık. kullanmaya başlar başlamaz ağzıma sıçtı. günde 1-2 saat uyur hale geldim. yeme ya da kilo sorunum olmadığı halde iştahım tamamen yok oldu. iki günde zombi yaptı resmen. 1 hafta sonra günlük tek öğünüm olan red robin caesar's chicken wrap'i sadece ucundan biraz kemirip bıraktığımı farkedince kullanmayı kesmiştim. kendime geldiğimde türkiye'deydim.
  • en çok iştah kapama ve depresyon nedeniyle, masum bir besin desteği olarak lanse edilmesine rağmen, gayet tehlikeli olabilecek bir şeymiş.
    sağlık bakanlığı değil de, tarım ve köy işleri bakanlığı tarafından getirildiği için hakkında geniş bir bilgi bulunmamakta kitapçıklarda. kitapçık diyorum, çünkü prospektüsü filan yok.

15 gün önce aşırı yeme alışkanlığımı, normal bir insanınkine yakın bir seviyeye getirmek için almaya başladığım bu hapçık, 15 gün boyunca hem iştahımı kapamış, hem de ishal olmama sebep olmuştur. gerçi serotonin dengemi duzelttiği için (öyle diyordu) pek de mutlu bir insan haline gelmiştim. ancak hem mutlu, hem yemek yemeyen, hem de sıçmaktan bitap düşmüş bir insan haline gelmek kafamı bayağı karıştırdı. dün "kesin mikrobik" diye gittiğim sevgili doktorum bana acı gerceği açıklamıştır. 5htp nin baş yan etkisi ishalmiş.
    detaylı ve gayet yararlı bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz;

http://psyweb.com/alturn/aldrug/5htp.jsp
  • solgar'ın ürünü bende deri altında nodül, myalji, ürtiker, ishal, uyku bozukluğu ve iştahsızlık gibi yan etkilere yol açmıştı. hakkında yeterli klinik çalışma ve rapor yok bu yüzden diğer ilaçlarla etkileşimleri ve yan etkileri tam olarak bilinmiyor. 1989 yılında l-triptofan piyasaya sürüldüğünde eozinofili-myalji sendromuna yol açabileceği öngörülmemişti iki yıl içinde 1500 ems vakası ve 37 ölüm meydana gelince piyasadan çekildi. triptofan üretimi sırasında kontaminasyon meydana geldiği için bu sonuçlara yol açtığı düşünülüyor. 5-htp'nin de ems'ye yol açabileceği hakkında vaka raporları var, reseptör hedefli olmadığı ve dokularda konsantrasyonu artırdığı için ssri'lar ve antipsikotikler kadar güvenli değil. doktor önerisi dışında kullanılmamalı.

kaynak:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/7699627
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/10721089/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/15068828/
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20021026/ (bu da yazdıklarımın aksi yönünde bir çalışma)
  • 2008'de hatırlamadığım bir markanınkini kullandığım üzere beni ishal eden hap.

bu sene tekrar aklıma düşerek natrolunkni kullanmaya başladım.

sabah 50mg, akşam 50mg gibi ufak dozlarda almama rağmen bir kaç hafta içinde gereksiz sıkıntı ve uyuz olmuş tavırlarımdan beni özgürleştirdi. uykum muhteşem oldu. nerede uyursam uyuyyım sanki pamukların içinde mışıl mışıl uyuyor gibiyim. gündüz uyku yapmıyor. iştahım normal insanınkine döndü sadece yaşayacak kadar yiyorum.
    yanlız alkolle almamak lazımmış.

sonradan gelen edit: natrole ait açık eflatun renkli ambalajı süper çıkmışken, daha sonraki partide aynısını istememe rağmen -amazon-koyu mor olan yine natrol marka 5 htp nin eskisiyle alakası yoktı. pamuklar içindeki uyku, herşeye eyvallah hali hiç gelmedi. onun yerine mide ekşimesi ve huzursuzluk. sikerim içmicem dedim.
  • ssri kategorisinde olmayan, doğal antidepresan sayılabilecek bir çeşit takviye. bir olaya bağlı, kalıcı olmayan, hafif anksiyete ve depresyon için birebirdir. rem uykusunu arttırdığından çok fazla ve gerçekçi rüyalar gördürür. öyle ki rüyamda kız arkadaşımın benden su istediğini görüp, kalkıp su getirmiştim. kız evde bile değildi. inanılmaz iştah kaçırır, günde bir öğünle yaşıyorum ben son günlerde. beyindeki kimyasalları düzenler, mutsuzsanız alın kullanın kardeşim kısa süreli. çok hoş. ama serotonin seviyesi default olarak düşük insanlarda pek bir işe yaramaz. normalde mutlu bir insan olup, aldığınız dönemde mutsuz olmanız idealdir.
  • prozac'ı bırakmaya niyet ettiğim için yerine koyduğum şey, ney? serotonin takviyesi mi? işe yararsa ve de sağlam bir düşüş yaşamazsam bununla devam etmeyi düşünüyorum. ben 5-htp'ye ek olarak bir de l-tyrosine yani dopamin takviyesi almaya başladım. genelde bu ikisini, ya da l-tyrosine + prozac'ı birlikte kullananlar çok iyi sonuçlar almış okuduğum kaynaklara göre. henüz hakkında yeterince araştırma yok, uzun vadeli yan etkileri vs. pek bilinmiyor. ama bakalım, bir umut. eğer beni uzun vadede prozac'tan/antidepresan/kimyasal kullanımından kurtaracaksa en sık rastlanan ishal, bulantı vb gibi yan etkileri göze alabilirim.

bir iki hafta deneyeyim, sonuçları editlerim.
  • bir aydır kullanıyorum ama, ne uykumu düzene soktu ne de iştahımı kapattı. gerçi en az üç ay kullanmak gerekir dediler etkisini görmek için. üç ay çok uzun bence. yazmışlar zaten arkadaşlar üç gün kullandım şöyle oldu, bir hafta kullandım böyle oldu diye. bir ay geçti değişen hiçbir şey yok. muhtemelen üç ayın sonunda da değişen bir şey olmayacak. bekleyip göreceğiz artık.
  • ben bunu 1 hafta kadar kullandim. ucuncu gunde istahim tamamen kayboldu, neredeyse tum gunu oruclu gibi ac gecirmeye basladim. uyku duzenim mahvoldu cok az uyumaya basladim (gunde 3 saat falan). o yuzden gun icinde zombi gibi gezmeye basladim. hal boyle olunca kullanmayi durdurdum duzeldim.
  • bazı zamanlarda baş ağrısını geçirmek için birebirdir.
  • acilimi; 5-hydroxytryptophandir, seratonin inhibitoru gorevi yapar. bunyede bir cesit $i$kinlik yaparak, aclik hissetmemeyi saglar, melatonin salgilanimini ayarlayarak, uyku duzensizliklerine yardimci olur, anksiyete, migren, depresyon ve cesitli davranis bozukluklarina iyilestirici etki eder. 1994'ten bu yana legal olarak satilmaktadir ve kisa donem yan etkisi; bulanti ve sekse karsi isteksizlik olarak tespit edilmistir. uzun donem yan etkileri bilinmemekle birlikte, kullanimi sirasinda, donem donem ara verilmesi tavsiye edilir. ayrica benzer etkileri bilinen ssri grubu ilaclardan farkli calisma sekli vardir.