şükela:  tümü | bugün
  • 5 kasımda bu yıl üçüncüsü ve sonuncusu düzenlenecek yabancı dil seviye belirleme sınavı, başvurular 26 eylülde başlayıp 6 ekime kadar devam edecekmiş.
  • 5 kasım'da yapılacağı yök başkanı (bkz: yekta saraç) tarafından duyurulmuştur. link

yaklaşık 5 haftalık süre var nasıl çalışırım diyen arkadaşlar.

ücretsiz yökdil deneme sınavları

kurs önerisi kaynak önerisi isteyenler yeşillendirebilir.
  • fransızca'dan gireceğim sınav. korkuyorum sözlük.
  • bu pazar günü gireceğim sınavdır. hazırlana bildim mi hayır tabi ki. ama işte bir umut 65'i geçersem işimi görmüş olurum. ayrıca yds'den kolay bir sınavdır kendileri.
  • bu deneme sınavlarının çözümlerini izlemeden girmemeniz gereken sınavlardır.

yökdil sosyal
    yökdil sağlık
    yökdil fen
  • yds'den 60'ım var. akındil kamp aldım 1 aylık 300 tlye. 1 ay hazırlandım bakalım. yarın 90 alıp bi dayı buluruz sonra inşallah. :)

edit: 82.5 falan geliyor sanırım. yine de yeter. son editi sınav açıklanınca yaparım. öptüm.

edit2: ağlamayın amklar. mutluluğumu paylaşıyom. amma kıskanç insanlarsınız aq.
  • 80 soru ve 180 dk olduğunu birkaç gün önce öğrendiğim sınav. bugün gireceğim sınavdan muhtemelen önemli olan katılmaktı diyerek çıkacağım. sınava girecek olan herkese başarılar dilerim.
  • yds'den alınan puandan rahat 20 25 puan fazlasının alınabileceği yeni bir sınav olacaktır.

diğerleri öyleydi zira. herkese başarılar haydi bakalım.
  • bu sınavı yds ile eşdeğer tutmak nasıl bir mantık gerçekten anlam veremiyorum. yds'ye göre en az bakın en az diyorum 15 puan+ çok daha rahat alınabilir. süre avantajını işin içine katmadım bile.
    yani düşünün bu sınav yds'ye göre daha zor ve daha komplike olması gereken yerde çok daha kolay yapılıyor. neden?
    akademiler yabancı dilin önemli olmadığı yerler de mi bu durum böyle? yoksa dilimiz çok mu iyiydi de haksızlık ediliyordu akademidekilere. yani gerçekten enteresan.
    zaten araştırma görevliligi vs. alımında belli ediyor kendini, görünürde herkes ingilizce profesörü seviyesine gelmiş, dil puanları havada uçuşuyor. ama her nedense yökdilden önce bu "profesörler" ortada yoktu.
    yazık yani gerçekten dil bilen adamları öne çıkartacakları yerde tam tersini yapıp daha geriye itiyorlar. yorumsuz.
    tek olumlu yanı ise sosyal, fen gibi ayrımların yapılması, o kadar.
  • 3 saat süre verilen fransızca sınavından (sosyal bilimler) 1,5 saatte çıktığım sınav. sorular yds'ye göre daha kolay mıydı? evet. ama çok karmaşık sorular da vardı.

aklımda kalan cevaplar şöyle:
    -carrefour
    -exercer une influence sur (platon'la alakalı bir soruydu)
    -frequence avec laquelle
    -alors que
    -mettre a jour (tarihi bir kazıdan bahsediyordu)
    -vitesse
    -fascine (lalelerle ilgili cloze test)
    -les (yine laleler)
    -l’
    -telle que
    -de maniere a
    - combatif (paragraflardan barcelona'daki turizm ile ilgili olanı)

edit: ekleme