şükela:  tümü | bugün
 • 5 kasim 2019 istanbul havalimanı-erzincan uçağında meydana gelmiş rezalettir efendim.

  özet geç diyenler için : uçak havalanmak üzereyken uçmak istemediğini belirten yolcu yüzünden uçağın pistten geri dönmesi ve kişiyi indirmesi sonucu meydana gelen olaylarda uçağın 2 saat geç kalkmış olması.

  olayı bugün yaşamış bir yolcu olarak rezaleti kime yazacağım bilemedim fakat havayoluna bağlı bir rezalet olmadığını kesin olarak en başta belirteyim.

  mevzuya gelirsek ; 13.45 kalkışlı olan uçağımızda herşey normal yolunda seyrediyordu. uçağa zamanında bindik, uçak hareket etti, ben biraz sızmışım ki bağırış çağırışla kendime geldim. uçak duruyor, hareketi kesmiş ama geldiğimiz yer pist başı veya çok yakını.

  uçak kalkmaya yaklaştığında benim çaprazımda orta koltukta oturan (19b) genç bir arkadaş titremeye başlamış ve "ben kötü oluyorum, ilk defa uçağa biniyorum sanırım uçamayacağım" diyerek hostesleri çağırmış. hosteslerle görüşmüş, tabi bu esnada uçak hareket etmediği ve 15 dk kadar beklediği için diğer yolcular tepki göstermeye başlamış ve ben de tam bu esnada uyandım. sonra hosteslerden biri genç arkadaşla konuşmasını bitirdi ve arkaya gitti. az sonra pilottan anons " sayın yolcularımız, 1 yolcumuz uçuşa devam etmeyeceğini belirtmesi üzerine, uçuş kuralları gereği yolculuğa devam edemiyoruz ve yolculuğa ara verip onu indirmek üzere geri dönüyoruz" dedi. ardından geri döndük fakat çıktığımız yere (11-b kapısı) başka uçak girdiği için aynı yere giremedik. neyse bir yere yanaştık ki zaten git geri gel, saat 14.30 olmuştu. kapılar açıldı ve görevlileri beklemeye başladık. bir süre bekledikten sonra bir görevli geldi ve uçmak istemeyen yolcuyu aldı götürdü. bu esnada biz yolcuyu zaten görmüş olsak ta (yaşlı mı, genç mi, nasıl biri) öndeki yolcular inmek isteyen yolcuyu görmediği için, yolcu önlerinden geçerken söylenmeye başladılar ; "tüü kalıbına, genç olacak bide, yazıklar olsun boşa zamanımızı çaldın".. hatta tam çıkmak üzereyken bussines class'ta oturan yolculardan biri ayağa kalkarak birşeyler söyledi, yolcu da cevap verdi, münakaşa olacaktı ki görevli araya girerek yolcuyu uçaktan çıkardı.

  yine beklemeye başladık ki pilottan "2 dakikalık yakıt ikmalı yapılacağı ve emniyet kemerlerini çıkarmamız gerektiği" bilgisi geldi. ardından hostesler de kemerleri kontrol etmeye başladılar. tam bu esnada yaşlı teyzelerden biri bombayı patlattı ; "2 gram yol gittik, hemen bitmiş mi bu benzin".

  neyse, biz beklemeye devam ediyoruz tabi ama yolcular iyice gerildi ;

  +kimi erzuruma gideceğini ve 17.30 da bileti olduğunu, yetişemezse mağdur olacağını,
  + kimi bayburt'a gideceğini ve gece vakti ulaşımın sıkıntı olacağını,
  + kimi erzincan'ın ilçelerine gideceğini ve 16:00'dan sonra minibüs/otobüs olmadığını

  söyleyerek hostesleri sıkıştırmaya başladılar. hostesler de "kendi yapacakları bişey olmadığını, yolculuğa kaldığı yerden devam edeceklerini fakat şu anda yapılması gereken prosedürlerin yapıldığını" vs anlatarak yolcuları yatıştırmaya çalıştılar.

  tabi uçaktan bir yolcu indiği için uçaktaki tüm eşyaların/bavulların sahiplerini kontrol edip, sahibi olmayan eşya olup olmadığına baktılar. inen yolcu ise bavulunu bagaja verdiği için uçağın bagajında da onun bavulunu aradılar. neyse sonunda tüm işlemler bitti ve tekrar kapı kapandı ve uçak 15.45'te havalandı.

  uçuş esnasında yine kaptandan anons geldi, uçuş bilgilerini verdikten sonra özür dileyerek; "erzincan havaalanına inene kadar uçağın ve yolcuların güvenliği için inen yolcu istanbul havaalanında polis tarafından gözetim altında tutulacaktır, anlayışınız için teşekkürler" şeklinde kısa bir bilgilendirme yaptı.

  sorunsuz olarak 17.10'da erzincan'a ulaştık.

  şimdi bunun neresi rezalet derseniz ben de tam olarak karar veremedim fakat hiç uçakla yolculuk yapmadıysan ve uçağa karşı bir fobin var ise zorlamanın anlamı yok, bu kadar insanı da mağdur etmenin bir anlamı yok. eğer korkuyorsan binmeyeceksin, bu kadar basit.
  fakat kendisini test etmiş olabilir, denemek istemiş olabilir eyvallah, biz 2 saat geç geldik, bana bir problem olmadı ama erzincan dışına gidecek kişiler için büyük sıkıntı olduğu gerçek.
  neticede, koskoca (bkz: kemal sunal)'ın bile ilk defa uçağa bindiğinde kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği düşünüldüğünde uçağın geri dönmesini de gayet doğru buluyorum.

  yanlız son olarak; ilgili yolcunun yanındaki abinin yolcu indikten sonra yaptığı yorum taktire şayan ; "iki tokat atsaydım ne stres kalırdı ne korku, yapmadım ahhh ahh" :d

  edit : başlık "5 kasım 2019 istanbul-erzincan uçağı rezaleti" olarak değiştirilmesi gerekmekte :)
 • gercekten rezaletmis(!)... olmasi gereken; ucagin 10k metreye cikmasini bekleyip, inmek isteyen yolcuyu firlatmalaridir...

  10/1
 • bir insanın uçağa binme eylemine karşı korkusu olup olmadığını uçağa binmeden bilmesi gerektiği söylendiği için rezalet olarak adlandırılan, kendi görüşüme göre havayolu şirketinin bütün prosedürleri doğru şekilde takip ettiği, korkan kişi için fazlaca gergin geçmiş, gecikmiş yolcular için geçmiş olsun demekten başka çare olmayan tatsız bir durumdur. kimsenin de bir suçu yoktur diye düşünüyorum.
 • olmayan rezalettir. bir insan (burası önemli, bir insan, yani medeni her insanın kabul etmesi gereği üzerine bir insan ve onun hayatı söz konusu burada) uçuşa devam edemeyeceğini ifade ediyor ve gerekli prosedür uygulanıyor.
 • asıl rezalet; uçmak istemeyen yolcu, 35.000 ft yükseklikteyken ''durdurun uçağı inecek var'' deseydi yaşanırdı.

  (bkz: zeki müren)
 • bir yolcu uçamayacağını belirtmiş uçak pist başından dönmüş. sonrası olması gerektiği gibi havayolu izlemesi gereken prosedürleri izlemiş ve uçak gitmesi gereken yere gitmiştir.
 • uçağın yolcuyu indirdiği için gecikmesi konusunda “rezalet” diye başlık açan ama girisinin sonlarına doğru “yolcunun indirilmesini doğru buluyorum” diye belirten bir adet kafası karışık ergen bünyenin sözlüğe taşıdığı gereksiz konudur.
 • asıl rezalet istanbul havalimanında uçakların o kadar geç kalkması ki, yolcuların epey bir kısmı uçağa bindikten sonra, uçak pist başına gidene kadar uyuyakalıyorlar.
 • istanbul’dan erzurum’a gitmek için önce istanbul’dan erzincan’a uçakla sonra erzincan’dan erzurum’a otobüsle gitmeyi yeğleyen mazoşistimsilerin varlığını öğrenmemize neden olan olay.
 • bunun rezalet olduğuna kendini bile ikna edemeyip buraya uzun uzun yazmış olmak neyin kafası peki?