şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kırklareli pınarhisar'da konuşlu 1. ordu'ya bağlı birlik. savaş taburunu da içinde barındırır. babaeski'den pınarhisar'daki karadağ kışlasına taşınma işlemini 333. kısa dönemler türlü çileler çekerek yerine getirmiştir. tamamı özenle seçilmiş subaylar ve er/erbaşlar ile unutulmaz bir askerlik yaşamanın garantisini verir bu alay. hemen yanındaki çimento fabrikası nedeniyle bol öksürüklü bir askerlik vadeder. özellikle bahar ve yaz aylarında 15 günde bir yemek, ziyaret, denetleme vs. nedenlerle korgeneral geleceği için "o kadar askerlik yaptık bir general göremedik" demezsiniz. hatta dönemin 1. ordu komutanı hasan ığsız'ın alayı şereflendirdiği ve ortalığı inlettiği bile olmuştur.

işte böyle olmadık zamanlarda da aklına düşer insanın burası. bir gün tekrar yolum düşerse bir şekilde ziyaret etmek isterim aslında. kolay mı lan o kadar emek verdim ben o kışlaya, her yerinde alın terim var, sıfırdan var ettim ben orayı ve merak ediyorum şimdi nasıl diye.` :gülücük`
  • 2010 aralık ayında iştirak ettiğim alaydır.

337. kısa dönem olarak bizde bir generalle karşılaştık o dönemin 1. ordu komutanı hayri kıvrıkoğlu alayımızı şereflendirmiştir.

nk 9 nöbeti efsanedir bütün pınarhisar ayaklarınız altındadır, buna rağmen manzara olarak çok birşey vaat etmemektedir. kış döneminde ise nöbet kulübesinin karlar altında kalmışlığı vardır.

her daim bir denetleme muhabbetiyle karşılaşılabilecek bir alaydır bu vesileyle alayda sürekli bir eğitim ve hazırlık vardır.

hemen yanıbaşında ki çimento fabrikası boğazlarınızın biraz çimento ile kaplanmasına vesile olabilir.

eğer çarşıya çıkma başarısı gösterirseniz ki denetlemeler vesilesiyle sürekli çarşılar iptal olur, (denetleme olmasa da bölükte veya alayda yaşanan sıkıntılardan çarşı iptal olur) çok büyük beklentileriniz olmasın, eğer yok ben garnizon dışına çıkarım lüleburgaza giderim diyorsanız orası ayrı ama yakalanmanız durumunda olabilecekleri göz önüne almanız gerekir.

enteresan askerlerle karşılaşmanız muhtemel sürgün yeri olduğu söylenir bence de öyledir. fakat; bu konuda kendimi şanslı hissedebilirim fahir gibi zakir gibi ve sözlük dışından bikaç tane daha çok değerli arkadaşlar edinmeme vesile olmuştur

herşeye rağmen giden arkadaşlar burada eğlenmeye çalışsın tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bakacaksınız aksi takdirde askerlik süreniz sizin için eziyet olur.
  • bizim zamanımızda (337. kısa dönem) soyadını unuttum ama engin albay vardı en tepede; şeker gibi adamdı. bir keresinde gazinodaki langırt zımbırtısını patlatmış piçler, bir iki oyuncak daha vardı sanki onları da patlatıp paraları çalmışlar. tam yine çarşıya çıkacağımız sabahın gecesinde oluyor bu. sabah tüm alayı topladılar, engin albay tüm şekerliğiyle "kim yaptı söyleyin, kim yaptı he? bir daha oyuncak almıycam size" dedi*
  • zamanında trakya bölgesini kalkındıran bugün ise fabrika yapmak için arazilerine göz kalkan birlik.