şükela:  tümü | bugün
 • su anda askerlik yaptigim nacizane komando alayi. gökce adanin ortasinda, burayi geçindiren, adanin %60 nüfüsunu olusturan, içinde bir sürü mavi bereyle dolasan kisi kaynayan sirin yer.
 • içinde topçu taburu ve tank taburunu içeren karma alaydır. rum köylüleri ve askerler arasında gözle görülmeyen bir gerginlik vardır ancak aynı zamanda köylüler askerlerin hafta sonu dışarıya çıkıp para harcamalarına muhtaçtır. hafta sonları belli sınırlar dahilinde gezilebilecek ve "er ve erbaşın girebileceği" yemek yenebilecek 3 yer ve okey oynanacak 2 yer olması ilginçtir. bu kadar dar kapsamda 1500 askerin ufacık bir yerde gezmek zorunda bırakıldığı düşünülürse ada yerlisi bayanlara sarkma çok sık rastlanır bir durumdur. alayda er ve erbaşın internete girebileceği 5 bilgisayar vardır. alayın en rahat askerleri kışla hizmet askerleridir. iklim şartları kışın çok zorlayıcıdır.
 • eğer askerliğiniz buraya düştüyse haftasonları çarşı izninde yapabilecekleriniz kısıtlıdır. internet kafeye gitmek veya okey oynamak dışında adada yapılabilecek bir şey yoktur. alay içerisinde internet, sinema salonu vs yoktur. kış döneminde geldiyseniz rüzgarsız gününüz geçmeyecek demektir. yemekler alay içerisinde askerler tarafından yapılmakta, ekmekler ise alay içerisinde alay fırınında üretilmektedir.
  adadan çıkabilmenin tek yolu izne gitmek ya da sevk alarak çanakkale' de bulunan hastaneye gidebilmektir. evci izinleri sırasında adadan dışarı çıkılamamaktadır.
  tek iyi tarafı adada bulunması sebebiyle fazladan 1 gün deniz geçişi yol izni alınmasıdır. *
 • askerlik hizmetinizi tamamlayıp evinize ciğerlerinizde hatrı sayılır miktarda toz toprakla dönmenize sebep olan gökçeada'da konuşlu askeri birlik.
 • 14 ay boyunca askerlik yaptigim alaydir.

  kanalizasyon'u yoktur bok kanallari alayin ortasindan gecer, kisin ruzgardan, yazin da arilardan ve bok kokusundan kacacak yer ararsiniz.

  2nci tabur'a duserseniz siki tuttugunuzun resmi ap acik ortadadir. ziraa 2nci tabur komutani hep kurmay gelir ve level atlamak icin her sene yapilan sayisiz denetlemede ananizdan emdiginiz sutu burnunuzdan getirebilir.

  onun haricinde 2nci taburda bol bol intikal vardir her ay mutlaka duzenli olarak cikilir.
 • topçu taburu karargah hizmet bölüğünde 155 günümü geçirdiğim yerdir. kışın en büyük sıkıntısı gece nöbetinde esen buz gibi rüzgar ilk nöbet günlerinde komandoluk taslayınca yani nöbette rüzgarı yiyince zature olmuştum. ee tabi askerlik ilerleyince öğrendik garaj nöbetine komutanların devriye atmadığını zaten hava da soğuk. bizim zamanımızda bir albay vardı alay komutanı, herif 1 km öteden er gazinosuna yaklaşırken askerler beni nasıl fark etmediniz diyip bize 10 defa istikamet vermişti hani üzerinde üniformada yoktu eşofmanlıydı. taburun önünde şakalaşan iki askeri bahane ederek tabur komutanına fırcayı çekmişti yani demek istediğim alt devrelerim eğer buraya askerliğiniz düşerse alay komutanına çarpılmamak en fazla dikkat etmeniz gereken iş. alaya gelirsek fazlasıyla büyük bir alana sahip nöbet yerine gidene-götürülene kadar yarım saat geçiyo kafadan her gece 3 saat ayaktasınız alt devrelerim. orda bizim belkide tek eğlencemiz bizim zamanımızda bi tane bulunan masa tenisiydi ki bizim elemanlarda alayda kimse masa tenisi oynayamazdı. hayatımda en fazla magnumu ben orda yedim çünkü ucuzdu vede magnumuna tenis oynamak. ufak bir kütüphanesi vardı ve bizim ballı şanslı askerler dediğimiz öğretmen arkadaşlarımız belli saatlerde orda takılırlar geriye kalan zamanlarında da mehmetçik dersanesinde hocalık yaparlardı. ve hafta sonları çarşı izni tabi çarşınız kitlenmediyse yapılacak ilk iş adada bulunan pansiyon otel bi tanesine gidip banyosuna girip bir haftanın yorgunluğunu attırdıktan sonra odada ayakları uzatıp tv seyretmek içeriğe göre sıralama aynen şöyledir tv-banyo-tv. iletişim olarak ilk zamanlar çok kötüydü ankesörleri çalışmıyodu sonra sağolsun bu alay komutanı bi iletişim merkezi yaptırıdı biraz gürültü olsada telefonla konuşma konusunda sıkıntı aşılmış oldu. tabi şu 10 tl 20 lt lik şifreli kartlardan kendinize bolca temin edin yoksa kart bulamayabilirsiniz. nizamiyenin ordaki iş bankası bankamatiği varya boşunu önünde beklemeyin çünkü hep servis dışıdır ancak güvendiğiniz birine hesap kartınızı verip çarşıdan para çektirebilirsiniz. askeliğinizin son günleri uzun dönemler terhis olacaklar asker eğlencesi yapacaklar gelin poşetler beraber yapalım diyecekler şen şakrak bi eğlence olacak bölük komutanı yüzbaşı 0 ego sahip asil efendi komutanınız diğer yavşak bölük komutanlarına benzemeyen bu komutan bağlamasını getirecek askerlerine türküler söylecek ve askerdeki terhis günü dışında en güzel anımız olacaktır. askerliğinizin bittiği sabah, erkenden imzalatılmış olan izin kağıtlarıyla feribota yetişmek için güneş doğanken devrelerinizle birlikte o hep çıkmak istediğiniz kapıdan çıkacaksınız. hiç bir şey hissetmiyecek aptallaşacaksınız ve bir daha hiç görmeyeceğiniz aramıyacağınız tertibinizle feribotta giderken telefonlar yazacaksınız kağıda birbirinize verecekseniz.
 • kardeşimin üç aylık acemilikten sonra asteğmen(yer ölçme) olarak görev yapacağı alay. şu anda kalacak yer sıkıntısı kabus gibi çökmüş durumda. yaz dönemi olduğundan bütün oteller tavan fiyat çekiyor, doluluk fazla... sanırım ordu evi de yokmuş. ada hakkında bilgisi olanlar yardım ederse çok sevinirim.
 • hardcore askerlik yapılan alaydır.

  buraya askerliği çıkanlar için diyebileceğim tek şey miki tuttunuz. ee peki sen? ben mi? bende tutmuştum zamanında. hala tıkanmadan koşabiliyorsam tuttuğum içindir.
 • denetlemesi bol bir alaydır. ben kısa dönem askerliğim sırasında 3 tane denetleme görmüştüm. 2012 aralık celbinde gitmiştim. ilk başları iyiydi aslında. 1. komando taburu karargah ve karargah destek bölüğü 106mm havan takımı ateş idarecisiydim (söylemesi eğlenceli). ilk ay havan eğitimleri alıyorduk. spor falan yoktu. takım komutanımız da çok sevdiğim bir üsteğmendi. eğitimler eğlenceli geçiyordu. sonradan olaylar sarpa sardı tabi. denetleme yapılacakmış. bir spor başladı. akıllara zarar. dağ taş kamuflajlı koşuyoruz. o yetmiyor çıkarıyorlar bizi dışarıya, kaleköy'den alaya kadar teçhizatlı koşturuyorlar. o teçhizatlı koşu nasıl bir şeydir. insan evladına yapılır mı? tam spora alıştık falan derken bizi çavuş yaptılar. stresten kısa devre yaptım bi dönem. salağın biri bir yana kaybolsa senden biliyorlar. bi sıkıntı oldu mu bölük komutanı "nöbetçi çavuşu getirin bana" diyor. neyse tamamladım bi şekilde askerliği.

  yararlı bilgiler:

  -kış dönemi feci soğuktur. yatakhane kaloriferli ama alayın geri kalanı sobayla ısınıyor. kışın gidiliyorsa hazırlıklı gidilmesi tavsiye edilir.

  -kısa dönemleri sevmezler. daha doğrusu diğer askeri birliklerde olduğu gibi masa başı iş vermezler. "5 aya gidecek bu" gözüyle baktıkları için uzun dönem elemanlara öğretirler o tarz işleri. siz de çavuş olana kadar getir götür yaparsınız. çavuş olduktan sonra da ayrı bir stresle baş başa kalırsınız.

  -çavuş olmayın. gerçi size sormazlar. mümkünse on başı olun. stresi yok. nöbet tutmazsınız. çavuş olursanız her şeyi sizden beklerler. her şeyin hesabını sizden sorarlar

  -spor yapmayı sevmiyorsanız yandınız. yapacak bir şey yok. zorla sevdirirler orada. sağlık probleminiz yoksa spordan muaf olmanız mümkün değil.

  -yemekler çok kötü değildir. artık bir çok askeri birlikte yemekleri özel şirketler yapıyor ama 5. komando alayı'nda askerler yapar hala. şanslıysanız iyi bir aşçıya denk gelirsiniz. bizim zamanımızda bir tatlıcı çocuk vardı çok şahane spangle yapıyordu mesela.

  -kantin yiyecekleri çok kötüdür.

  -hasta olmak çok sıkıntıdır. revirde sürünürsünüz. ben dizden sakatlanmıştım. revirde bir hafta yattım. bir haftanın sonunda koşa koşa bölüğüme döndüm. iyileştiğimden değil de oradan kurtulduğum için. ciddi bir problemde çanakkale'ye gönderirler. ben diz mr'ı için gitmiştim.

  -havancı olmak aşırı zevklidir. havan takımına seçilmeye bakın. denk gelirseniz atışlara götürürler. o atışlar hayatımın en zevkli günleri arasındadır.

  -bir çok takdir belgesi alabilirsiniz. sporunuz, atıcılığınız vs. iyiyse ve denetlemelerde başarılı olursanız direk verirler takdir belgesini. benim bile var. havan atışları sırasında vermişlerdi. uyduruk karargah bölüğünü ikinci yapmıştık sıralamada.