şükela:  tümü | bugün
142 entry daha
 • 5-10 tl ye kredi kartı uzatsam hakkaten yüzüm kızarır. cepte 0 (yazı ile sıfır) tl ve sadece kredi kartı ile nasıl sokağa çıkılabilir çözemiyorum. eski kafalı kaldık. esnaf olsam dükkana sokmam böylesini.
 • amerika'da yaygın kullanılan çek sistemini saymazsak dünyada millet artık cep telefonu ile fast pay yöntemine geçiyor. bırakın nakit parayı, fiziksel kredi kartı bile taşımamak için. mesela çin'de bugün yanınıza cüzdan almadan cep telefonu ile dışarı çıkıp tüm işinizi halledebilirsiniz, marketlerde mağazalarda ödeme yapmaktan tutun da metroya binmeye kadar. her şey cep telefonu üzerinden barkod sistemiyle çalışıyor. nakit para ne amk bu devirde? yüz bin kişinin elinin değdiği mikrop yuvası pislik para ve bozuklukları taşımaya ne kadar çok da hevesliymişsiniz. istersem 1 liralık çayı kredi kartı ile öderim, kime ne? bilmem kaç liranın altına kredi kartı almıyoruz diyen işletmenin kapısının önünden geçmem bir daha, istersen sen dükkanına sok istersen sokma. sırf bu pislikle uğraşmayayım diye mümkün mertebe taksi ve dolmuşlara binmiyorum. ayrıca kredi kartı kullanmıyor herkes. debit kart diye bir şey de var. aman neyse ya, ben mi medeniyet getireceğim türkiye gibi 4. dünya ülkesine? siz dolmuşta arkadan gelen onlarca pis parayı öne uzatmaya devam edin. lol.
  --->> vee son olarak... kredi kartı kabul etmeyen işletmenin çok büyük olasılıkla ufak ufak vergi kaçırdığından emin olabilirsiniz. sizden ufak ufak ama damlaya damlaya göl olan kaçık vergiler.
 • (bkz: sözlükçülerin hayatten tamamen kopuk olması)

  adam gelmiş bu çok temel ve normal şey için başlık açmış. yasaklansın diye ağzından salyalar akıtıyor. onu öyle yapan esnaf da sikinin keyfine sana zorluk çıkarmak için yapıyordu zaten hay allahın öküzü.

  bunlar yüzünden multinetidir yemeksepetidir restoranlara yıllarca %10 komisyon koydu. multinetli %10 daha fazla ödeyeceğine bu fiyat genel fiyata yedirildi ve multinetsizlerin cebinden de multinete para çıkmış oldu böylece. yine bu mallar ses çıkarmadığı için benzini nakit alan da kredi kartı ile alan da aynı parayı ödüyor. nakit alan litresine 10 kuruş indirimli alamıyor niye çünkü saçmasapan bir kredi kartı kanunu varmış adam onu gösteriyor haklılığına delil olarak :)

  adama sebep söylüyorsun hala anlamıyor, nato kafa nato mermer direniyor. hak edildiğiniz gibi yönetiliyorsunuz. cebinizdekini kullansanız da kullanmasanız da bankalar, yemeksepetleri vesaireler tırtıklıyor böyle yaptığınız için.

  not: hatta ne kadar vergi ödediğinizi ayrıca bilmediğiniz için devlet de bu kadar hoyratça vergiyi basabiliyor.
 • askerde nakit geçmiyordu. 50 kuruş için bile kartla ödüyorduk
 • nefret ettiren esnaf işi. selam dahi almayanız kendilerinden.
 • pos cihazı kullanmanın esnaf için zor kısımları olabilir.çok basit o zaman pos alma kardeşim dükkanına, öyle bir mecburiyet yok.e tabi o zaman da müşteri gelmiyor değil mi ? hem ayranım dökülmesin hem pipetim çizilmesin olmuyor işte, o pos cihazını aldıysan 0.01 kuruş bile olsa çekmek zorundasın kanun var.ayrıca yasal olarak komisyon koyamazsın.

  edit: kanun var demişim ama kanuna uyan yok demeyi atlamışım, sorry.
 • özellikle kredi kartıyla alınmalı ki vergi ödemeyen bazı esnaflar bunu mecburen ödemek zorunda kalsın. kısacası vergi dairesine şikayet edebilirsin sayın yazar.
 • bir daha oradan alışveriş yapmamak için nedendir.

  gideceksin büyük marketlerden alacaksın bu zihniyet de zamanla azalarak bitecek zaten can çekişiyorlar. bu devirde halen cebinde para taşımak zorundasın diyen tiplerin olması da toplum olarak teknolojiye ne kadar uyum sağlayabildiğimizin göstergesidir. taksilerde bile kredi kartı geçiyor pos cihazını oraya koyuyuorsan bir zahmet olumsuz yanlarını da kabulleneceksin.
 • genel olarak halkimiz vergiye alerjisi olup, fis sorsaniz sanki bilmedigi bir dil konusuyormussunuzcasina bakan kisilerden olustugundan bunlardan alisveris yapmamak en dogru olanidir.

  ayrica cebinde para tutamayan biri degil her kurusun degerini bilen butce raporlama meslegi icra eden biriyim. ve evet, bankanin yaptigim alisverisi faizsiz bir sekilde ay sonunda odememe imkna tanimasini firsat bilip bunun yarattigi nakit akisindan faydalanmayi sirket ya da birey gozuyle son derece dogru buluyorum.
 • valla şu fiziksel para bitsin artık. zaten çaput gibi oluyor yıprandığı ve kirlendiği için.

  bozuk para daha ayrı dert. resmen ağırlık yapıyor cepte, cüzdanda.

  kredi kartı ve mobil ödeme dolmuşta, pazarda bile geçse ne güzel olur. atm'den para çekme derdi de kalmaz.
11 entry daha