şükela:  tümü | bugün
  • edit: gelen mesajlardan sonra anlamayanlar ve yanlış anlayanlar için bilale anlatır gibi anlatayım o zaman.
    2 aktarma arasında 5 dakika beklemek zaten vardı evet bunu bir tek siz bilmiyorsunuz.
    fakat blokajı kaldırdıktan sonra aktarma yapmak için de;
    yani blokajı kaldırdıktan sonra 5 dakika beklemeyip aktarma yaparsan, ekstra bilet basarsın. aktarma sürenin bir önemi yok yani. blokajını kaldırdığın andan itibaren 5 (beş) dakika beklemen gerek.
    --------------------------------------------

öncelikle başlık açma sebebim, bugün belki farketmeyenler olmuş olabilir diye.
    asıl konumuza gelecek olursak, biliyorsunuz ki izmir izbanda artı para sistemine geçildi. halk tam olarak buna alışana kadar, blokajı kaldırma mantığını anlayana kadar, zaten havadan bir ton kar edildi.
    tam alışmaya başladıkları zamanlarda yani bugün, izbanla 10 dakika gidip blokajımı kaldırdıktan sonra aktarma otobüsüme bindim ve otobüste ücretsiz aktarma olması gerekirken yine ücret aldı. 90 dakikan bitmiş olabilir diyenler içinde dolmasına daha çok vardı.
    sonradan öğrendim ki meğer, blokajı kaldırdıktan sonra aktarma yapmadan önce 5 dakika beklemen gerekiyormuş. hiçbir duyuru yapılmadan, bilgi verilmeden, aniden bugün uygulamaya konulan bir şey.
    sabahları metro izban aktarma istasyonlarında, otobüse aktarma duraklarında, millet işine okuluna yetişmeye çalışırken iki turnike arası durup 5 dakika bekleyecek mi? hadi kimsenin acelesi yok, herkes geç kalmamak için erken çıktı diyelim, bu seferde o yoğunlukta insanın bekleyebileceği alan var mı?
    koşa koşa yetiştiğimiz otobüslerde, sırf bir sonrakini beklememek için ekstra bilet mi basacağız?
    ve en kötüsüde bu 5 dakika bekleme uygulamasına birden geçildiği için bugün herkesten ekstra bir bilet alınca havadan kazanılan parayı bir düşünün?
    farkında olmayanlara duyuru ve bu yapılan saçmalığa bir isyan entrysidir.
  • uygulamayı doğru bulan biriyim. ancak pratikte çok büyük bir hata yaptılar. o da uygulamayı başlattıktan sonra yolcularına bilgi verdiler.

1 ay öncesinden yazılı olarak duraklara, gazetelere bildirilmesi gerekirdi. yolcular durakta beklerken hatta yolculuk esnasında 2 durakta 1 (buna metro da dahil) geçilecek yeni sistemle ilgili bilgilendirme anonsları yapılmalıydı.

5 dakika bekleme mevzusu doğruysa da gerçekten çok saçma. onlarca insan gişelerde 5 dakika boyunca sap gibi dikilecek mi?
    muhtemelen bu sistem gişelerde offline çalışıyor. bu yüzden her 5 dakikada 1 giriş çıkışları senkronize ediyor. ondan sonra aktarmayı veriyor. bok gibi olmuş af edersiniz.
  • izlanda olmasın ?

(bkz: izban'da)
  • ızmir'de bir suredir yolunda gitmeyen birseyler var, aylardir bitmeyen ana yollardaki insaatlar, boru dosemeleri, yollardaki cukurlar. kentkart'in ilk cikisindan beri suregelen sorunlar, amac secmenini yipratarak karsi takima gectirelim! gizli niyeti, diye dusunmekteyim.
  • dinli veya dinsiz: yüce halkımız ve yöneticileri -ki onlar da halkın içinden elbet- hırsızlık eğilimli.
  • hafta sonu ziyaret için izmir'e geldik... bu sabah tepeköy istasyonundan havaalanına gitmek için izban'a bindik. 2 kişiydik ama tek kart vardı kartı bastım ikinci kez outmaya çalıştığımda "kullanılmış kart" benzeri bir uyarı ile karşılaştım. güvenliklere sorduğumda 5 dk beklemem gerektiği belirtildi. saçmalık gerçekten. trenin aynı zamanda kaçırsak ne olcaktı?
  • yamyamlıkta a.k. partisiyle yarışmaya başladı izmir bb.

blokaj +5'e mantıklı bir neden düşünüyorum bulamıyorum.
    90 dk içindeki aktarma sırasındaki +5 gayet mantıklı; millet başkasının kartından yararlanmasın diye ona eyvallah, ama blokaj +5 olayı nedir nedendir varsa dişe dokunur resmi bir açıklama yapan lütfen biraz şey.