şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sonrasında iki takım futbolcuları arasında çok büyük saha olaylarının yaşadığı copa del rey final karşılaşması. olayların temeli sezon başı oynanan lig maçına dayanıyordu. futbol kasabı andoni goikoetxea, maradona'nın kadife bileklerine tekmeyi basıyor arjantinli'nin uzun bir süre sahalardan uzak kalmasına neden oluyordu. o maç sonrası barça teknik direktörü cesar luis menotti söyledikleri basklıları kızdırıyor bilbao teknik direktörünün yaptığı açıklamalarla gerilim had safhaya çıkyordu. işte final bu koşullarda başladı. bibao maçın başında öne geçiyor ama sert oyunlarından vazgeçmiyorlardı. maradona ve arkadaşları istediklerini yapmadıkları için daha fazla sinirleniyor fakat aradıkları golü bir türlü bulamıyorlardı. hakemin son düdüğüyle birlikte maradona önderliğindeki barça takımı adeta kendisini kaybediyor ve ispanya kralının huzurunda sıkı bir kavga başlıyordu. bu kavga maradona'nın barça kariyerinin de sonu demekti. çünkü başkan nunez ve yöneticiler maradona'nın takımlarının adını lekelediklerini düşünüyorlardı. artık kendi elleriyle yaratacağı yoktan var edeceği napoli onu bekliyordu.
 • bu maçın sözlükte ilgi çekmemiş olması da ayrı ilginç.

  öncelikli olarak maç hakkında kısa bir özet: http://www.youtube.com/watch?v=tejvf8fa8uq

  bu katalan - bask kavgasının öncesi vardır.

  ''bilbao kasabı'' ion andoni goikoetxea'nın 24 eylül 1983'te, nou camp'ta maradona'ya yaptığı fatality sadece sarı kartla cezalandırılmış, tendonlarına ciddi bir darbe alan maradona 3 ay sahalardan uzak kalmıştı.

  işte o faul: http://www.youtube.com/watch?v=n8_jyhtvts8

  baecelona teknik direktörü cesar luis menotti ile bilbao teknik direktörü javier clemente'nin ağır söz düellosuna katılan maradona, ''clemente bunları yüzüme söyleyecek kadar erkek değil'' ifadesini kullanınca clemente ''maradona, hem aptal hem hadım. bu kadar çok para kazanan bir futbolcunun insanlıktan nasibini alamamış olması çok yazık.'' diyerek zaten gerim gerim gergin olan maç öncesi atmosferi daha da beter etti.

  tek golü 13. dakikada bilbaolu endika tarafından atılan maç, arjantinli menotti ve maradona'nın da barcelona'daki son maçları olacaktı. maç boyu özellikle de maradona'ya kasaplık yapan bilbaolu oyuncular, maç sonundaki kavganın sebebi olacaklardı.

  maç sonunda bilbaolu sola'nın maradona'yı tahrik etmesi ile başlayan olaylar zinciri, maradona'nın sola'yı yere yıkanmasıyla çığırından çıkacaktı. ispanya kraliyet ailesi'nin gözleri önünde gerçekleşen bu kavga, iki takım arasında yıllarca sürecek olan katalan - bask taraftar kavgasını da başlatmıştı.

  kavgada yer alanlardan bir tanesi de o dönem barcelona forması giyen bernd schuster'di.
 • buradan kavganın bir kısmı izlenebilir.yalnız sırtınıza kalın bir şey giymenizi tavsiye ederim çünkü 0:10’daki krampon ile atılan tekmeyi böbreklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.
 • adam gibi kavga izlemek isteyenlerin izlemesi gereken mac, ne o öyle habib-conor in dandik güresini günlerdir gündem tutuyorsunuz