şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle üzgünüm, karakter limitinden dolayı başlığı nasıl daha kısa açacağımı bilemedim.
    efendim, bugün kafama takılan sorundur. siyasi görüşten bağımsız olarak, gerçekten büyük bir ciddiyetle yaklaşılması gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.
    ülkemizde suriyeliler başta olmak üzere, artık çok ciddi oranda göçmen sayısı vardır. vatandaşlık verilmesi, bir sürü hizmetten vatandaştan farklı koşullarda faydalandırılması vs. derken takip edilmesi gereken oldukça fazla iş var. zaten göçmenler plansız şekilde alındı, hepimiz bunun maddi manevi acısını çekiyoruz. ona artık yapabileceğimiz bir şey yok. ancak, malum önümüzde seçim var ve takip edebildiğim kadarıyla adaylardan hiçbirinin bu tarz bir çalışması yok.
    sn. ince, en azından suriye ile büyükelçi sorununu çözeceğini söyledi. iyi bir başlangıç ama ne kadarlık vadede nasıl çözümler bulunur ve uygulanır bilemiyorum.
    sn. akşener yanılmıyorsam geri göndereceğini söylüyor.
    sn. erdoğan vatandaşlık verme yolunu kısmen tercih etti ancak göçmenlerin tamamını kapsayacak uzun vadeli planlarla ilgili bir şey söylediğini ben görmedim.
    diğer adayların herhangi kayda değer bir açıklama yaptığını da göremedim açıkçası.
    bana göre, bu kadar fazla sayıda göçmeni, öyle ya da böyle ülkesine kabul etmiş olan bir devletin, bu saatten sonra bu konuya "bakanlık" düzeyinde yaklaşması kaçınılmazdır. yeni seçim döneminde kazanan adayın kuracağı bakanlıkların arasında mutlaka yer alması gereken bir bakanlıktır.
    bu konuda siz sevgili yazarların da görüş ve önerilerini merak ediyorum. siyasilerin danışmanları belli ki sözlüğü az çok takip ediyorlar. belki bizlerin de bu problemin çözümüne, dolaylı da olsa bir katkısı olabilir.
    not: umarım başlık, siyasi kavga başlığına dönüşmez :)