şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlığın tam hali, 5 nisan 2018 göç ve uyum komisyonu başkanı atay uslu'dan kaçak afgan mültecilere açık kapı politikası uygulandığını/uygulanacağının itirafı şeklinde olmalıydı. "geri gitmek isteyenlere yardımcı oluyoruz ama isteyenlere sığınma hakkı veriyoruz, türkiye büyük ülke, mazlumların yanındadır isteyen gelsin" minvalinde buyurmuş sayın uslu. kendisinin açıklamasına yeni denk geldiğim için bir gün gecikmeli paylaşmış oluyorum, şu videodan dinleyebilirsiniz: https://youtu.be/ml4wqrrg4ck?t=489 (video kalitesi biraz kötü, arada ses gidiyor, daha iyisini bulan yeşillesin, editlerim.)

  yeni afgan dostlarımıza hoş geldin diyoruz o halde. suriyeliler geldi, şimdi afganlar geliyor, atay uslu'nun dediklerinden anladığımıza göre de sırada myanmar'lı kardeşlerimiz var. fikri sağlar'ın uyarılarını da şöyle koyalım: https://www.chp.org.tr/…or-riski-artiyor-69872.aspx

  --- spoiler ---

  fikri sağlar, kaçak göçmenlerin sayısında son dönemdeki dikkat çeken artışa rağmen erzurum’da bulunan geri gönderme merkezinin kapasitesinin bugüne kadar artırılmadığını belirterek, erzurum göç idaresi’nin, kaçak göçmenleri uygun görülen illere seyahat belgeleri vererek göndermesi talimatının hangi kurum tarafından, neye dayanarak verildiği ve bu işlemde hangi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.

  mersin milletvekili fikri sağlar ayrıca, “sığınmacı, göçmen ve mültecilerin korunması ve temel ihtiyaçlarının karşılanması, insan hayatına ve refahına değer veren bir devletin kuşkusuz en önemli sorumluluklarından birisidir. ancak kontrolsüz bir şekilde çok sayıda göçmenin kabul edilmesi, demografik yapının değişmesine ve sosyo-ekonomik dengelerin bozulmasına neden olmaktadır. bu da hem göçmenlerin hem de vatandaşların yaşam kalitesini ve huzurunu bozmaktadır” ifadelerini kullandı. sağlar, iktidarın sığınmacı ve göçmen politikalarının olumsuz sonuçları ve yansımaları ile ilgili bugüne kadar herhangi bir özeleştiri yapılıp yapılmadığını sorarak, göçmenlere açık kapı politikası uygulanmasının türkiye’yi göçmenlerin gözünde cazip bir ülke haline getirdiğinin altını çizdi.

  --- spoiler ---

  ayrıca (bkz: 3 nisan 2018 afgan göçmen akını)
 • açın amk açın.dolar olmuş euro olmuş 5.yakında fakirlikten biz başka ülkelere iltica edeceğiz.
 • suriyeliler yetmedi afganları alıyorlar! biz kendimize zor yetiyoruz onlara nasıl bakacağız yahu? bunlara da oy verdirtirler artık seçimlerde. belki de oy lazım diye kapıları açtılar.
 • 5 yıl sonra kendi ülkemizde mülteci olucaz.
 • ülke toplama kampına döndü. doldur ağzına kadar doldur. herşeyi ithalata bağladık tamam da pisliğimiz bakımından kendi kendine yeten bir ülkeyiz. dışarıdan neden pislik ithal ediyoruz?
 • bu kafayla 1-2 yıla afganistan'ın 1/3'ü, pakistan'ın %5-10'u, bangladeş'in çeyreği açık kapıdan geçer. acayip terso işler bunlar.
 • sözlükte nedense pek ilgi çekmemiş garabet.
 • şu entrydeki olayın kahramanı gibi yüzbinlercesinin ülkemize doluşmasına sebebiyet verecek ihanet.

  (bkz: örtünmeyi reddeden alman sevgilisini öldüren afgan)
 • 5 milyon suriyeli 5 milyon afgan 10 milyon. doğu anadolu bölgesi+ güneydoğunun nüfusu. 15 - 20 yıl sonra bunların nüfusu ölüsü 15 milyon...

  nasıl bir milletiz anlamıyorum.

  şunu da ekleyelim: bazıları, yollarız diyor...
  nah gönderirsin sen o kadar insanı. silah zoruyla bile yollayamazsın.