şükela:  tümü | bugün
  • edit 4 (11 nisan 2018)

    dershane müdürü ile görüşülerek konu tatlıya bağlanmıştır. ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

    okumaktan üşenenler için olayın özeti: 2016 yılında dershaneye kayıt olup hiç gitmeyen öğrencinin kaydını silmeyen pegem akademi trabzon şubesi, aradan 2 yıl geçince de ücreti tahsil etmek için icraya veriyor

    giriş: eşimi 2016 yılında kpss'ye hazırlanması için pegem akademinin trabzon şubesine yazdırıyoruz. sözleşmeyi imzalıyoruz henüz dershanenin başlamasına 2-3 hafta var. ilk taksiti peşin yatırıyoruz ve hiçbir materyal almadan (konu anlatım kitabı, soru bankası vb...) dershaneden ayrılıyoruz.

    gelişme: eşim kpss'ye hazırlanmak için motivasyonunu kaybediyor ve dershane başlamadan sınava hazırlanmaktan vazgeçiyor. pegem akademi trabzon şubesini telefonla arıyor ve kaydını sildirmek istediğini söylediğinde dershaneye gelmesini ve o şekilde kaydını sildirmesini istiyorlar. (dershane-ev arası yaklaşık 1 saat)

    eşim ertesi gün kayıt sildirmek için pegeme gidince yetkili biriyle görüşmek istiyor kayıt sildirmek için. kayıt kabuldeki arkadaşlar yetkili arkadaşın olmadığını ne zaman geleceğini bilmediklerini söylüyorlar. eşimin adını yazıyorlar bir kenara. biz de o günden sonra kaydımızı silmişlerdir diye düşünüp işin üzerine gitmiyoruz çünkü dershanede bir gün dahi derse girmemiş bir öğrenciden bahsediyoruz.

    sonuç: 5 nisan 2018 eşim bir hukuk bürosundan aranıyor ve dershanenin bizi icraya verdiğini öğreniyoruz. bugün pegem akademi trabzon şubesine gidiyorum ve müdür beyle görüşmek istediğimi söylüyorum. müdür beyin yerinde olmadığı, 1 saate gelebileceği (kesinlik yok) , müdür beyle konuşsam dahi durumun değişmeyeceği, dershaneye hiç gitmeyen bir öğrenci için dershane ücretinin tamamını yatırmam gerektiği söylendi. ücreti ödemeyeceğimi söyleyerek ayrıldım.

    pegem akademi trabzon şubesi dershaneye hiç gitmeyen eşim için bizden 3500 tl ücret talep ediyor.

    edit 3 (10 nisan 2018)
    bugün trabzon icra dairesinden tarafıma ödeme emri geldi. bir avukatla görüştüm icraya itiraz edeceğiz.

    edit 2

    senet imzaladınız mı diye soran arkadaşlar oluyor kayıt esnasında 3500 tl bedelli senette imzaladık. * (bizi arayan hukuk bürosunda çalışan avukat gönderdi) senede bakınca farkettim kayıt tarihimiz 30.08.2016

    edit:

    konuyu gündeme taşıyan derdimizle dertlenen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. yarın bir avukatla görüşüp olayın hukuki boyutunu öğreneceğim. sanırım bizim en büyük eksiğimiz kayıt sildirme talebimizi kayda alınmış bir dilekçe yada noter üzerinden yapmamak oldu. ancak her ne olursa olsun alınmamış bir hizmet için bizden 3500 tl ücret taleb edilmesi biraz insafsızca oluyor.
  • yaptığınız en büyük hata isminizi kağıda yazdırıp, nasılsa silerler diyerek dershaneden ayrılmak olmuş. böyle bir durumda işi başkasına bırakmayıp, bizzat üstüne düşmeniz gerekirdi. malumunuz burası soyguncular ülkesi. diğer yandan kayıt sildirmek için gerekirse müdürü telefonla aramanız ya da yüz yüze bir yetkiliyle görüşüp yetkiliyi şubeye çağırmanız gerekirdi, geçmiş olsun.
  • "nasılsa kaydı silerler" demek zaten en büyük hatanız olmuş. sonra hiç arayıp teyit etmek veya tekrar gitmek aklınıza gelmedi mi? siz bu şekilde sallama iş yaparsanız adamlarda sizi icraya verir..
  • ne olursa olsın alınmayan bir hizmetin bedelini istemek ahlaksızlıktır, haram paradır.
  • sözleşmedeki iyi niyet’in olduğuna inanıldığı için rezalettir. alınmamış hizmetin tam bedelini almak istismardır bazı durumlarda kitap materyal vs hazırlandığından belli bir miktar parayla halledilebilmesi lazımdı.

    benim gittiğim dersanede yanlış hatırlamıyorsam 2 ay cayma hakkı vardı bu sürenin ücreti ders saatine göre tahsil ediliyordu. kitaplar ve kaynaklar da hesaplanıp üstüne ekleniyordu yani tamamı olmasa da neredeyse yarısı alınıyordu ama bu sözleşmede yazıyordu ve kaydımızı alan kişi bunları sözlü olarak da söyleyip onay alıyordu. kurumsallık ayrı işgüzarlık ayrı. burada işgüzarlık varmış gibi görünüyor.
  • bu tarz hizmet veren yerler genelde ücreti peşin alır zaten. (iddia doğruysa)verilmeyen hizmet için para talep etmek de neyin nesi?
    (bkz: rezalet gibi rezalet)
  • yıllardır önce dersane sonra da özel okulda çalışan bir öğretmen olarak söyleyebilirim ki yaptıkları uygulama her ne kadar sizin açınızdan bakıldığında yanlış gibi görülse de doğru bir uygulama. şöyle ki: herhangi bir özel eğitim kurumuna kayıt yaptırır ve vazgeçerseniz anlaştığınız ücretin %10’unu kurum kesintiye uğratarak size iade etmeye mecburdur. (ister kitap alın ister almayın ya da 1 gün bile gitmeyin fark etmez %10 kesinti yapmaya yasal olarak hakları var). fakat burada kurumun hatası size geri dönüş yapmayarak biraz çakallık yapmış olmasıdır. ne yazık ki burada da sizin bir hatanız olmuş işin peşine düşmemişsiniz. çünkü kayıt iptallerinde sizin iptal sebebinizin ne olduğuna dair dilekçe yazıp imzalayıp vermeniz onların da size bu işlemi yapacaklarına dair bir belge vermeleri gerekiyor. siz bu belgeyi almadığınız sürece kaydınız devam etmiş ve ne yazık ki de sizden para bile talep etmeye hakları var.
  • haksız bir kazanç için insanları oyalamışlar. aradan bu kadar zaman geçmiş. madem kayıt silinmedi taksit hatırlaması da yapılmaz veya bu öğrenci nerede niye gelmiyor diye aranmaz. bu ikisini düşününce ortada insanları mağdur ettiğinden başka sonuç çıkaramıyorum. çakallık yaptıkları. en kısa sürede mağduriyetleri giderilir umarım.
  • bir kurum nasıl olurda hiç derse gelmeyen öğrenciyi arama ihtiyacı duymaz ? bilerek ve kasten yapılmıştır.kayıt alırken ışık hızında alınır ancak ayrılmak istendiğinde binbir türlü kurnazlıklara maruz kalınır.

    hepsini geçtim ödemelerin taksitlendirildiği yazılmış.normal şartlarda taksitlerin birisi geciktiğinde kişi aranır ve durumdan haberdar edilir.

    umarım bu kurumun sahibi burada yazılanları okuyordur.
  • hukuki durum nedir bilmesem de ortadaki haksızlığın kesin olduğu rezalettir. vaktiyle kapattık dedikleri hattı kapatmadıkları için bi dünya para cukkalamıştı telekom da benden. umarım bu kez haklı olan taraf kazanır.