şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hacettepe’nin son zamanlarda yaşattığı skandallardan sonra, tabiri caizse skandalların skandalıdır.

  beytepe kampüsü’nde yurtlar bölgesi olarak ifade edilen, kız(?) ve erkek yurtlarının önünde, bir elektrik direğinde belli bir süredir elektrik kaçağı varmış. ayrıca toprağın altından çıkan ve direğe ait olan, dış yalıtımı olmayan kablolar bir süredir uluorta duruyormuş direğin yanında. yapı işlerinin bu tehlike arz eden durumu çözmesi için birçok seçenek varken (mesela kampüsün belli yerlerinde dolaşmamızı engellemek için birçok lambayı kestikleri gibi bu direğe gelen akımı kesebilirlerdi, açıkta olan kabloları kapatmak için kapalı bir kutu tarzında malzeme kullanabilirlerdi, vs.), bizimkiler kırmızı-beyaz naylon şerit ile, sözümona önlem adı altında yalıtımsız kabloları çevrelemişler. ‘’buraya girmeyiniz’’ mesajı vermek istercesine.

  şu ana kadar durum ne kadar problemli görünüyor bilmiyorum ama, kampüs yaşantısını daha çok betimlersek anlaşılabilir. beytepe kampüsü kurulduğundan beri hayvanlarla insanların iç içe yaşadığı, içerisinde ilkokul-ortaokul da barındıran yani hayvanların, insanların ve ayrı bir sınıf olarak belirtmek gerekirse çocukların iç içe yaşadığı bir kampüstür. sayısı yüz kusürü bulan kedi-köpek toplamından tutun da, tilkilerin, onlarca çeşit kuşun ve birçok hayvanın da yaşadığı bir kampüs.

  5 ocak’ta gece 2 gibi, üç kampüs köpeğimiz yurtların önünde, bahsettiğim direğin yakınında oyun oynarlarken, henüz iki yaşına bile basmamış olan çavuş isimli köpeğimiz kabloların üstüne düşüyor ve elektrik tarafından çarpılarak, akıma kapılıp ölüyor. bu sırada kampüsün güvenlikleri de olayı ‘’bizzat’’ görüyorlar ve hayvanın iki dakika boyunca titreyerek öldüğünden bahsediyorlar. biz olayı sabah öğreniyoruz ve köpeğin cesedini alıyoruz gidip.

  tamamen tüyler ürpertici olan, nadide okulumuzun 50. yıl kutlamaları yaparken 50 yılda bir elektriği zapt etmek ve önlem almak konusunda bir adım ileriye (daha ileriye… en iyiye…) gitmemiş olduğunu gösteren bu olayın hesabını kim verecek? benim için can ayrımı yoktur fakat çoğu için bu geçerli olduğundan belirtmek isterim ki; oraya kampüste okuyan küçük çocuklar basabilir, çavuş’un düştüğü gibi özellikle görme engelli öğrenciler ve diğerleri düşebilir, sabaha kadar arkadaşlarının başından ayrılmamış olan diğer iki köpeğimiz de ölebilirdi.

  fakat halihazırdaki olayımızın vehameti yeterince fazla olduğu için varsayım yapılarak bile anlaşılması gerektiğini düşünmüyorum. türkiye’nin bilmemkaçıncıeniyiüniversitelerindenbiriyim derken, gece yarısında bir köpeğin elektrik akımına kapılarak ölmesine sebep oluyorsun. bu nasıl bir ihmal, bunu nasıl ihmal sözcüğüyle açıklarız, hatta bunu neyle açıklayabiliriz ki?

  olayla yakından ilgilenen bireysel öğrenciler ve haydok (hayvan hakları ve doğayı koruma topluluğu) gün boyu yapı birimine ve rektörlüğe giderek olayın peşini bırakmayacaklarını ifade etmişler, karşılığında şaka gibi cümleler duymuşlardır. kablodan çıkan elektrik bir insanı öldürmezdi gibi, orada kaçak yoktu gece bişeybişeyler olmuş öyle açığa çıkmış gibi. ayrıca olayı bilip etmeden sosyal ağlardan yazdığınız şeyleri görüyoruz tarzında, adına tehdit dediğim, daha çok ‘’tutuşmak’’ tabirini karşılayan cümleler sarf etmişlerdir.

  acımız büyük, evet muazzam okulumuzun ihmalkarlığına yandığımız kadar, elimizde büyüttüğümüz çavuş’umuz için yanıyoruz. çeşitli kurum ve kuruluşlara şikayet dilekçeleri hazırlıyor ve daha başka şeyler de planlayarak sorumlu kişilerin ceza almasını istiyoruz. sosyal medyada #ihmalkârhacettepe , #katilhacettepe gibi hastagler açtık, onlara da yazarak sesimizi duyurabilirsiniz.

  ayrıca aşağıdaki linklerden bahsettiğim o bölgenin ve çavuş'un fotoğraflarını görebilirsiniz.

  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • mezun oldugum okulun icler acisi halinden bir kesit daha.

  hic bir canin kiymeti yok sanki bu kampuste. ogrenciler basta olmak uzere herkes birer yigin muamelesi goruyor.

  hatirliyorum cocukken( ilkokulu da kampusteki okulda okudum) toz toprak bir spor sahasi vardi, imkanlar gorece kisitliydi guya ama bugunlerden cok daha iyiydi hersey. en azindan kampuste gezerken boyle carpilip olme ihtimalim yoktu mesela. ya da ulasimi bugunlere cok daha kolaydi kucuk cocuk halimle rahatca gidip gelirdim o kampuse...

  yonetilmesi zor bir yer degil bu kampus sadece herkes gorevini yapsa yetecek.
 • mükemmel bir kampüs nasıl yaşanılmaz hale getirilir?

  gece dışarda oturmak yasaklanır, direklere elektrik verilir, eli bıçaklı sözüm ona vatan kurtaran serserilerin kavgalarına ve adam bıçaklamalarına izin verilir, bira içenin başına 10 kişilik ekip yollanır, çimler sulanmaz çamura dönüştürülür, şenlik yapılmaz, yeri geldiğinde öğrenci kırtasiyesiz yeri geldiğinde ise bankasız bırakılır.

  kısacası öğrenci ve kampüsteki diğer canlılar düşünülmez. cebe giren para ve yukarıdakileri kızdırmamak düşünülür.

  umarım üniversitelerin bu kansız vampirlerin elinden alınışını görebiliriz.
 • arkadaşlarımız çavuş hakkında video hazırlamışlar, belki onunla vakit geçirmeyenler için anlamlı olmayabilir, fakat kampüste kardeşiyle birlikte ne kadar mutlu şekilde büyümüş olduğunu ve bizim neden bu denli üzüldüğümüzü görebilirsiniz.

  video linki: https://youtu.be/r1ruxfodbaw
  https://www.facebook.com/…videos/10156425871375639/

  bunun dışında şikayetçi olmak isteyenler için bimer ve cimer'e yollanmak üzere dilekçe hazırladık, dilekçenin ilk cümlesi hacettepe öğrencileri için bölüm belirtilmek üzere oluşturuldu fakat okul dışındakiler de ilk cümleyi çıkararak şikayetçi olabilirler.

  dilekçe linki: 4gp.me/bbtc/151532367124.htm

  edit: neden bilmiyorum http:// butonuyla link verince hata veriyor, verdiğim linki kopyalayarak videoya ve dilekçeye ulaşabilirsiniz.
 • hacettepe üniversitesi'nin bu dönemki rezalet zincirinin son halkası. güzelim kampüsü bakımsızlıktan ne hale getirdiler. kampüste yaşam, içinde barınan tüm canlılar için her gün daha da zorlaşıyor. ve en acısı hepimiz çok iyi biliyoruz ki bu insan ve hayvanların sağlığını tehdit eden unsurlar o elektrik kaçağından ibaret değil. kim bilir daha kimlerin başına neler gelecek bu ilgisizlik sürdükçe.

  bam'ın ortası yıllardır bataklık halinde. bırakın yağmurlu havaları, yılın en sıcak zamanı olan temmuz-ağustos haricinde bile o bölgede oturmak mümkün değil. bir bölgeyi yeşillendirmek bu kadar mı zor olabilir ?

  kampüsün her tarafında ne idüğü belirsiz kazılar ve etrafında da çavuş'un akıma kapıldığı bölge gibi dandik naylon şeritler var. bu mudur aldığınız önlem ?

  yemekhaneyi zaten ancak açlıktan ölünecek halde gidilmesi gereken bir yer haline getirdiniz. yemeklerdeki proteini böceklerden sağlama yoluna gidildi anladığımız kadarıyla (!).

  sonuç olarak, nedir amacınız ? kendi evinizin bahçesine çocuklarınızın dolaşacağını, oyun oynayacağını bile bile elektrik kaçağı olan kabloları salıp, 1-2 metrelik çukurlar açıyorsanız, evinizde çocuklarınıza böyle yemekler yediriyorsanız kabul. ama eğer normal bir insansanız bunun mantığı nedir ? normal bir insan olduğunuza inanmıyorum. yaptığınız icraatlar bunun en büyük göstergesi.

  rektörlük vasıflarına sahip olmayan insanları türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birinin başına bela ederseniz, olacağı budur. çok yazık.
 • 5 yıldır kampüste bulunan öğrenci evlerinde kalıyorum. yani kısaca 5 yıldır okulum, sosyal hayatım, her şeyim burası. 5 yıldır vaktimin büyük bi' kısmını burada geçiriyorum ve gördüğüm tek şey var; her geçen gün hacettepe üniversitesi isminden, kendinden bir şeyler eksiltiyor. hem bizim için hem burada bizim gibi barınan, yaşayan bu dostlarımız için her şey kötüye gidiyor artık. kim bunu düzeltir, bu durum nasıl düzelir hiç bilmiyorum ama hayvan dostlarımızın hayatını da bizim hayatımızı da pek önemseyen yok bu okulda.
 • daha önce (bkz: 2017 hacettepe üniversitesi rezaletleri) başlığında okul hakkındaki sorunların çoğunu dile getirmiştim fakat o sorunların hiç biri bunun kadar büyük ve sinir bozucu olmamıştı. okulun içindeki çoğu görevliden daha cana yakın olan dostlarımızdan birinin canından olması hacettepe'nin geldiği noktayı özetliyor.

  ben beytepe yurtlarında kalıyorum, yaklaşık 2 yıldır odamın bir duvarı tamamen küf içerisinde, 4 hafta önce boyanacak dendi, müdür bey hasta olurlar böyle yaşanmaz demiş sağolsun (!) ne gelen var ne giden, sıfır vizyon sıfır kalite ile yola devam ediyor yönetim.

  tekrar söylüyorum eğer hacettepeye gelecekseniz, gelmeyin!