• aslında başıma gelenler 11 aralık itibariyle başladı, ama bugün patlak verdiği için başlığı ona göre yazdım.

bankamatik kartım kanyondaki atm’de sıkışıp makine tarafından yutulunca, 11 aralık 17’de ingbank mecidiyeköy şubesinde yeniden banka kartı çıkarttım. önce aynı gün bankanın içindeki atm’de sonra da sadece 13 aralık’ta mcdonald's eve yemek siparişinde kullandım.

kopyalandığını 17 aralık gece saat 01:39’da uyurken, bankadan gelen sms’le farkettim. hesabımdaki 1042,94?’nin 1040? sinin çekildiğini, eğer şüpheli bir işlemse hemen bankayı aramam gerektigini yazıyordu. tabi ben bu mesajı sabah görmüştüm. hemen kartımı kontrol ettim acaba düşürdüm/çaldırdım mı diye ama kendisi cüzdanımda duruyordu.
    sonrasında çağrı merkezini arayarak durumu bildirdim. cumartesi gecesi güneşli’deki şubenin atm’sinden** hesabımdaki çekebilecekleri tüm para iznim/haberim olmadan çekilmiş. hemen tüm kartlarımı iptal edip, internet bankacılığımı da dondurdum.
    pazartesi sabah erkenden mecidiyeköy şubesine giderek izinsiz olarak yapılan nakit çekimine olan itiraz işlemlerimi başlattım.
    bankadaki yetkili 10-20 gün içinde sonuçlanacağını ve herhangi bir aksilik olmazsa paranın hesabıma geri yatırılacağını iletti. ben de herkesin başına gelebilen bir olay olduğunu duyduğum ve bildiğim için paramın hesabıma geri yatacağı günün gelmesini sakin sakin beklemeye başladım.

taa ki bu sabah aşağıdaki mesajı görene kadar.

“merhaba, 1371647 nolu nakit çekim itirazinizla ilgili size yardımcı olmayı çok istesek de işlem şifreli olarak kartınızla yapıldığından sorumluluk size ait oluyor ve iade yapamıyoruz. b016”

şaka olduğunu düşündüm, ama malesef değildi. biri/birileri benim iki kuruş parama -ki bununla evimi geçindirmeye çalışıyorum- istediği gibi el koymuş, ve ben de bunu kabul etmiş konumuna düşmüştüm.

hemen notere gidip, avukat olan ablam ve babama vekalet verdim. hak arama konusunda ablamdan daha iyi bir avukat tanımıyorum. üstüne bir de babamı ekleyince, kaymaklı ekmek kadayıfı olacak.
    hemen tekrar şikayet formu oluşturduk ve pazartesi günü savcılığa dilekçe vereceğiz. bir taraftan da tüketici hakem heyetine başvuru yapacağız. umarım bu sefer lehime sonuclanır.

bunlar dışında yapabilceğim/önerilen bir şey varsa, yeşillendirirseniz çok mutlu olurum.

edit: imla

**edit 2: iznim olmadan çekilen para güneşli atm'si değil, güneşli medicini hastanesi içindeki ing bank atm'siymiş.

edit 3: ing bank turkiye eksisozluk hesabindan konu ile ilgili olarak inceleme yapildigina dair bir mesaj aldım. bakalım neler olacak.

edit 4: bugün ingbank güvenlik birimi tarafından aranarak, yaptığım tek işlem sırasında herhangi bir terslik/sorun vb. ile karşılaşıp karşılaşmadığım soruldu. incelemeleri devam ediyormuş. tekrar arayabileceklerini, kartımı muhafaza etmemi söyleyerek konuşmayı sonlandırdılar.

edit 5: ingbank güvenlik birimi tarafından 2 kere, bağlı olduğum şubenin bireysel bankacılık bölümünden de 1 kere daha aranarak, elimdeki bankamatik kartını bağlı olduğum şubeye teslim etmemi, oradaki yetkililerin kartı benim önümde imha edeceklerini ve tutanak tutulacağını ilettiler. telefonda parami geri alıp alamayacağımı sorduğumda "bir kaç gün içinde tarafınıza geri ödeme yapılacaktır" diye dönüş aldım. hadi hayırlısı.

edit 6: biraz önce hesabıma param geldi. umarım bir daha başıma böyle şeyler gelmez sözlük.
hesabın var mı? giriş yap