şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle (bkz: itü'de boykot var)

  özet: geçtiğimiz günlerde ekşide de gündem olan, itü merkezi derslik binası önünde yaşanan güvenlik teröründen (bkz: itü'de öğrenciyi dövmeye çalışan güvenlik) sonra olaya dahil olan 3 öğrenciye rektörlük tarafından soruturma açılması durumu.

  itü aktüelde paylaşan bir arkadaşımızın ağzından:

  "herkese merhaba. itü'de gün geçmiyor ki yeni bir rektörlük/güvenlik terörü yaşanmasın. saat 1'de olan sınavım için okula giriş yaparken turnike kartımı okumadı. güvenliğe sorduğumda iki dakika beklememi istedi ve amirini çağırdı. amir elinde bir zarfla geldi ve ekte paylaştığım soruşturma kağıdını tarafıma teslim etti. bugün iki tane sınavım olduğunu en azından onlara girip çıkmayı teklif ettiğimde bu da kabul görmedi. peki yetkili biri var mı diye sorduğumda "maalesef bugün pazar herkes evinde" dendi.
  şu ana kadar benimle beraber üç kişiye soruşturma açıldığını öğrendim. öncelikle biz bahsedilen gün yanlış bir şey yapmadık. okulun güvenliğinin yaptığı küfürlü saldırıyı kabul etmediğimizi beraberce gösterdik. burada bir suçlu var ise tepki gösteren öğrenciler değil, saldıran güvenlik ve güvenliğin bağlı olduğu rektörlüktür! ikincisi, bu kararın kağıdının üstünde 3 ocak yazmasına rağmen tarafımıza pazar günü kapıda iletilmesi art niyetlidir. böylelikle itiraz etmemize fırsat vermeyip sınavlarımıza girmemizi engelliyorlar. üçüncüsü, görüntüleri herkes gördü. ortada nasıl bir suç olabilir ki bizler soruşturma sonuçlanana kadar okula ve sınavlarımıza giremiyoruz. bu olağanüstü önlemin sebebi nedir? ben söyleyeyim. öğrencilerin birlik olup hakkını aradığını gören rektörlük bu kararıyla öğrencilerin birliğini parçalamaya ve korkutmaya çalışıyor.
  öğrenciye saldıran güvenlikle ilgili tek bir açıklama yapmayan, özel işletmeleri koruyan, öğrencilere gerekçesiz soruşturma açan bir rektörlükle karşı karşıyayız. bunu değiştirmek bizim elimizde. herkesin desteğini bekliyoruz."

  soruşturma metni : https://i.hizliresim.com/boyndg.jpg

  edit: arkadaşlarımız hukuk mücadelesi vereceklerini de eklememi istediler.

  edit 2: itü dayanışması bir bildiri yayınladı , https://i.hizliresim.com/9yy1d8.jpg
 • gizli evrağı paylaşarak hata yapıyorsunuz başınız daha çok belaya girebilir, bilginiz olsun.
 • her ne sebeple olursa olsun, okulda eğitim, hastanede sağlık, mahkemede savunma hakkı engellenemez.
 • iyi de kırk seks işçisinin bir araya gelse sizin gibilerini doğuramayacaklarının çocukları, öğrencinin soruşturma geçirmesini neden sınavlarına girmesini engellemek için bahane okarak gösteriyorsunuz.

  --- spoiler ---

  soruşturmacılar, zaruri gördükleri halde......

  --- spoiler ---

  ile başlayan yönetmelik maddesiyle yaptıkları, zulümden başka birşey değildir. hak hukukun anasını sikmektir elbet sizin de ananızı öpecek birileri çıkacaktır efendiler.
 • hemen dava açılıp yürütmenin durdurulması kararı alınması gereken durumdur. arkadaşlar vakit kaybetmeden bir avukata gitsinler. aynı durumda olan öğrenci arkadaşların yalnızca bir sınavla bu durumdan kurtulmuşluğu vardır.
 • gizli ibareli evrak paylaşılmaz. paylaşmak büyük suçtur.
  okulla ilişiğiniz bile kesilebilir.
 • sorusturma acilmasi okula ya da sinavlara girmeye engel degildir. sorusturma biter, okulla ilisik kesilme karari cikar ondan sonra bu islemler yapilir. okulun yaptigi egitim hakkinin emgellenmesidir.
  alcak oclari.
 • verilen mesaj açık net:

  ya aç karnına okuyun ya da okumayın.

  itü yemekhanesi ve yurdu en pahalı devlet üniversitelerinden birisi. bunun için eylem yapıldığı zaman bir yükseköğretim kurumunun ilk tepkisi bununla ilgili doyurucu bir açıklama yapmak yerine kalkıp öğrencilere soruşturma açmak.

  şimdi gelsin senin bu yetiştirdiğin, yıllarca eğitim verdiğin öğrenci tam meyvesini toplayacağın zamanında senin için çalışsın.

  o toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının, eğitim hakkının bizzat anayasada düzenlenmesinin bir sebebi var. böyle totaliter bir hükümet bile gelse biz insanlara yanlış yapıldığında bize yanlış yapıldı diye gür bir sesle bağırabilsinler diye, bir çırpıda bunu kanunla değiştiremesinler diye var. soruşturma sırasında sırf önlem olarak sınava bile sokulmayarak eğitim hakkının engellenmesi yalnızca hukuka aykırı olmakla kalmaz, ülkenin geleceği olacak öğrencilerin zaten içinde bir şüphe olarak kalan "kaçıp gideceğim buralardan." düşüncesini de kaderlerine mühürleyecek aptalca bir önlemdir.

  madem yaptıklarınız o kadar doğru ki sistemi korumak için bu öğrencileri eğitimden alıkoyuyorsunuz, sordukları soruların cevabını verin. alnınız ak bir şekilde öne çıkın.

  ama sizde ak olan tek şey isminiz, pislik içindesiniz.
 • üniversitede okuyan öğrencilerin kendilerini o üniversitenin sahibi gibi görüp kendi kurallarını koymaya çalışmalarına bayılıyorum. devlet okulunda okuduklarının ve kuralları devletin koyduğunun farkında olsalar keşke.

  tanım: akılsızlıkları sonucunda göte gelmiş öğrenciler hakkında açılan soruşturma.
 • mustafa sait yazgan ,okulda ki en anlayışlı ve öğrenci dostu hocalardan biridir.