şükela:  tümü | bugün
  • link
    link 2

kazakistan'da yapılan doğal gaz zammının ardından halk sokaklara dökülmüştü.
    bunlar bize benzemiyor, demokratik değiller. 3 kuruş zam için sokaklara döküldüler.
    lan bizim ülkemizde elektriğe %127 zam yapıldı, halk ise karanlıkta oturarak çare buldu bre medeniyetsiz herifler.
    bizde zamlar geliyor, yarım ekmek yeriz diyerek halk fedakarlık yapıyor.
    bu ülkede sokakta gbt yapar gibi telefon kontrolü yapıyor halk hey yavrum hey.
    elit insanlarız nihayetinde. biz öyle barbarca tepki vermeyiz.

kazakistan'da hükümet, 1 ocak’ta sıvılaştırılmış gazın litresini 60 tengeden 120 tengeye çıkarmıştı. protestolar artınca litresi 50 tengeye indirilmiş. eski fiyatın da altına düşmüş.
    ve halk buna rağmen eylemleri durdurmayarak hükümetin istifasını istemeye devam etti.
    ve haber sitelerinde yazanlara göre hükümet istifa etmiş.
    yabancı servislere düştü haber. bizim medya sabah uyanınca ajanslara geçer sanırım.
    bu arada ordu sokağa inmiş, halk ile baş edemeyince geri çekilmiş.
    kazak halkını esefle kınıyorum. ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecek, o elektrik faturaları düşürülmeye pardon yanlış oldu.

edit: kazakistan'da olay çok farklı ve tehlikeli yerlere gitmeye başladı. umarım ülke olarak zarar görmezler, cb sert müdahale geliyor dedi. kan akmaz umarım. keşke protesto kültürü daha modern olsa. yakıp yıkmak sadece ülkeyi uçuruma götürür. gerçekten üzücü hal almaya başladı.
  • kazakistandan bildiriyorum, yukarida yazildigi gibi hukumet denen olgu burada bir sekreter ve yiyici ordusudur. boyle sikintilar oldugunda president tokayev cikar "arastirma komitesi kurulmasi ve arastirilmasi emrini verdim" der, bir iki kisinin kellesini alir, sonra hersey ayni sekilde devam eder. yani bu istifa bir sey ifade eden bir olay degildir, gostermelik bir sovdur, zaten halkin da sikinde degildir. meydanlarda atilan sloganlar nazarbayev'e karsidir, hukumetteki kuklalara degil.

zaten basbakan ve hukumet istifa etmis de gecici basbakan, istifa eden hukumetin basbakan yardimcisi. bu arada burada da president parti uyesidir, parti lideridir. basbakan ve bakanlarin atamasini yapar. tanidik geldi mi?

su anda internet kisitlamasi var, vpn'ler calismiyor, sosyal medya calismiyor, mesajlasma uygulamalari calismiyor. bakalim ne zaman toparlar.

edit: ulan mobil internet komple ucmus, taksi uygulamalari calismiyor, taksi cagiramiyoruz. bir gecede yayan kaldik amk ahahah. eski usul sokaktan cevirecez artik.

bir edit daha: ev internetlerinde vpn calisiyor, kz'de olup da erisim sikitisi olan varsa vpn acsin. ucretsiz secure vpn sosyal medya erisimi sagladi bana tabletimde.

iki gun sonrasi editi: son editimden sonra ev internetleri ve buyuk mobil saglayicilarin telefon / sms hizmetleri da ucmustu ama dun telefonlar geri geldi, bugun sabah itibariyle benim oldugum bolgede internet acildi. diger bolgelerdeki arkadaslar internetlerinin olmadigini soyluyorlar ama oralar da sirayla acilir herhalde. bugun (07.01.2022) orthodox chirstmas'i oldugu icin resmi tatil kz'de, ptesine kadar is mis olmaz, ptesi genel olarak normale doner diye dusunuyorum. ilan edilen olaganustu hal devam ediyor, gece 23 sabah 6 arasi sokaga cikma yasagi uygulaniyor.
  • kazakistan'da hiyerarşi şu şekilde:

- elbasy nazarbayev
    - prezident tokayev
    - başbakan ve hükümet; olursa da, istifa edecek olanlar bunlar. kazakistan bakanlarının sekreterlik dışında otoritesi yok.
  • --- hülya avşar mode on ---

ne yani simit ve kuru soğan yememişler mi?

--- hülya avşar mode off ---

(bkz: gerekirse simit yenecek bugünleri atlatacağız)
  • helal olsun kazak halkına. bizdekilerin suratına tükürse 80 milyon , yarabbi şükür ne güzel yağmur yağıyor diyecekler.
  • kazak halkı üç cüzden(topluluktan) oluşur:
    1)ulu cüz:ülkenin güney topraklarında hakimdirler.yöneticiler bunlardan çıkar.ülkenin kaymak tabakasını oluştururlar.sen onların dilinde konuştukça onlar tertemiz bir rusça ile sana cevap verirler.kazakça konuşmayı pek sevmezler.rusça konuşmak bunlar için bir elitlik göstergesidir.beyaz tenlidirler.

2)orta cüz :ülkenin orta ve kuzey topraklarında hakimdirler.ulu cüzden sonra en kibar topluluk bunlardır.bunlarda da kendi dillerini bilmeyene/konuşmayana denk gelebilirsiniz.adları üstünde orta cüz,ne çok elit ne çok çomardırlar.ne çok ileride nede çok geridedirler.bu cüz kazakları da ulu cüz kazakları gibi beyaz tenlidirler.

3)küçük cüz:ülkenin batısına hakim topluluktur.evet batısına.bizde batıya doğru gittikçe insanlar sosyallaşırken,burada tam tersi batıya doğru gittikçe insanlar çomarlaşırlar.ülkenin amele taburları bunlardan oluşur.esmer ,yanık tenlidirler.yolda karşılaştığınız bir kazak'ın ulu veya orta cüzden olup olmadığını anlayamazsınız ama küçük cüz kazak'ını mutlaka tanırsınız.özellikle otobüs duraklarında üçer beşer kişi daire şeklinde çömelerek, önlerini tükürük deryasına çeviriyorsa bilin ki bunlar batıdan gelmişlerdir.(bkz: atrau) ve (bkz: aktau) gibi batıya açılan,zengin petrol bölgesi şehirler bunlardan oluşur.güneye açılan shymkent/(bkz: çimkent) ise bunların kalesidir adeta.kullanılmaya çok müsait bir toplulukturlar,şöyle ki:ülkede ki bütün siyasi veya sosyal kıpırdanmalar hep bu küçük cüz kazaklarının yoğun olduğu yerlerde olur ve başarılıdırlar.örneğin 2005 yılında (bkz: enka) türk şirketinin (bkz: tengiz) şantiyesi bunlar tarafından dağıtılmıştır.yakılmış yıkılmıştır.onlarca türk işçi öldürülmüştür.kısaca amerikan şirketinin işini yapan firma rusların tertibiyle buradan el çektirilmiştir.şuan ki protestolar, mangistav eyaletinin merkezi (bkz: aktau) 'da yani batıda başlamıştır.aktav/aktau küçük cüz kazakları için adeta başkenttir.dedik ya batı toprakları komple bunların elindedir diye.batı demek petrol bölgesi demek,batı demek avrupa ya doğru köprü demektir.bu küçük cüze ait abiler ne isterlerse alırlar para ise para,kelle ise kelle...gözlerimle görmüşlüğüm vardır.vandaldırlar.

2007-2010 arası ve son olarak 2016 yılında kazakistan(bkz: alma-ata) şehrinde inşaat firmalarında çalışmış birisi olarak bunları aktarıyorum.
  • hükümetin istifasına giden yolda olayların çıkış noktası ile ilgili ufak bir bilgi vermek istiyorum: kazakistan, dünyada en çok doğal gaz rezervine sahip 15'inci ülke.

dünya doğal gaz rezervinin yüzde 1'ine sahip kazakistan, bu miktar ile kendi ülkesinin 150 senelik tüketimini karşılayabilecek durumda.

durum böyleyken, "spot piyasada doğal gaz fiyatı arttı, o yüzden vatandaşlara kesilecek faturayı da artırıyorum" derseniz, vatandaş kazan kaldırır. sanırım kendi doğal kaynaklarını vatandaşa ucuza kullandırıp; yurt dışına satışlarda ise uluslararası standartlara göre fiyat belirlense hiç bu tantana çıkmazdı.

kazakistan vatandaşlarını haklı buluyorum. haklı kavgalarının başarıya ulaşacağına inanıyorum.
  • tekrar görüleceği üzere türk milleti kadar boş beleş millet yok. fransa'sı, amerika'sı, ukrayna'sı, kazakistan'ı yeri geldiğinde ortalığın amına koyuyor; bizim ülkedekiler hala biat, hala vatan millet sakarya...

valla en sikik simülasyon türkiye simülasyonu ben size söyleyim. ülkesine zarar veren en çok milliyetçi de bu ülkede.

valla mustafa kemal olmasa bu halk kurtuluş mücadelesi falan da veremezmiş. açık ve net.
  • türkiye konjonktürü ile kazakistan konjonktürü aynı değil malesef. şu an erdoğan'a kendi monarşik yapısını kurmak için yeni bir kaldıraç gerekiyor. olası bir sokak eylemini istihbaratıyla kendi istediği noktaya taşıyıp muhalefeti tamamen sindirmek için kullanmaktan çekinmeyecektir*. bir ibb çalışanının görümcesi terör örgütü üyesi iddiasıyla ibb başkanlığına kayyım atamaya çalışan bir tip nihayetinde.
  • kazakistan'da demokrasi geleneği yok, sovyetlerden kalma tek parti diktatorluğu etkisi var; ama en azından yobazlik yok.

dinci bir rejim yok. bizde toplum din istismarıyla uyutulmuş halde.

hesabın var mı? giriş yap