şükela:  tümü | bugün
  • özellikle evcil hayvan sahiplerinin (kedi/köpek) cevaplarını merak ettiğim sorudur.

bir yanda; doğumundan bu yana elinizde büyümüş, evin bir ferdi gibi olmuş bir hayvan,

diğer yanda; hiç tanımadığınız, hatta abartıp söylersek "tanıdığınız ve hiç sevmediğiniz bir insan".

ikisi de tehlikeli bir durumda ve sadece birini kurtarabilirsiniz.

evet söz sizde.

edit: sevilen hayvana olan bağ ile etiksel durumlar anlaşılır. ama şöyle de bir gerçek var ki, hayvanı kurtarmayı seçenler ceza kanunu uyarınca cezalandırılır.

edit-2: konu hakkında niltos adlı yazarın gönderdiği şu yazıyı da okumanızı öneririm:
    http://www.anadolukedisi.com/…-mi-kurtarirdiniz/274
  • (bkz: denizi içerdim)

eğer ortada bir olay veya örnek vaka yoksa varsayım yürüterek bir yere varamayacağımız tartışma.
  • ne saçma soru bu?tabiki de kedimi/köpeğimi.
    (bkz: sözlüğe yaş sınırı getirilmesinin gerekliliği)
  • (bkz: sbce)(bkz: hayirli forumlar)*
  • bu soru şaka olsa gerek. tabii ki köpeğimi ya da kedimi kurtarırdım. sevmediğim ya da tanımadığım insanları geç, sevdiğim birtakım insanların karşılığında bile hala kedim ya da köpeğim derdim.
  • hiç tanımadığım, hayatta ilk kez gördüğüm sokak köpeğini kurtarırım şeklinde yorumlayacağım sorudur.
  • linç yemeyeceksem insanı demek istediğim başlıktır.
    insan hayatı değerlidir.onun da sevdikleri ve bir hayatı var sonuçta.

soruda geçen insan siz olsanız ne yapılmasını isterdiniz?ona göre cevaplayın bence.
  • güzel güzel herkes kedimi köpeğimi kurtarırım diye cevaplar verilmiş ama böyle bir olay cereyan ettiğinde insan olmanın getirdiği bazı iç güdüsel (iç tepisel) davranışlarla ya da güdülerle ve de toplum denen varlığın yazılı olmayan ama birbiri ile yaşama ve doğada varlığını sürdürebilme anlamında yapmış olduğu var sayılan uzlaşı ve sözleşmeden dolayı (birlikte var olma ve hayatı sürdürme kuralları) kedi köpek yerine insanı kurtaracaktır büyük çoğunluk.

söylerken dile kolay ama iş başa gelince farklı olur gibi geliyor bana.

edit: bu arada hayvanseverim, yanlış anlaşılma olmasın, dinimiz amin.
  • peki acaba köpeğini kurtarmayı seçecek olanlar, bu sorunun muhatabı değil de, sorudaki kurtarılacak olan insan olduklarında merhamet bekleyecekler mi?

lütfen beni kurtar demeye dilleri varacak mı? yaşamak için çırpınacaklar mı o an?

insan hayatı, yapabilecekleri, ve dokunup etki edebilecekleri tüm diğer hayatlar düşünüldüğünde diğer canlı türlerinden daha üstündür. insan kendi türünü böyle kolay harcamaya bu kadar hazırsa, hayvan sevgisi, onların potansiyel birer katil olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • hiç düşünmeden 5 seneliği geç 5 aylık köpeğimi(can dostumu) kurtaracağım versus. şimdiye kadar bir insandan karşılıksız bir sevgi görmedim.