şükela:  tümü | bugün
  • 5 şubat 2018'e özel olmayıp 5 aydır süregelen ve insanı çileden çıkaran rezaletler bütünüdür.

okumak istemeyenler için özeti başa koyuyorum.

5 ay önce sıfır aldığım iphone 7 plus telefon bozuk çıktı, yenisi ile değiştirdiler o da bozuk çıktı. bozuk olan cihazı servise gönderdim, ekranı değiştirip onarım yaptılar, aynı sorun yine oldu. sonra tekrar servise gitti apple türkiye ana merkez bu telefon bozuk değil deyip hiçbir şey yapmadan tarafıma gönderdi. sonra servisten almak için gittim servistekiler açtı telefonu, apple türkiye hiçbir işlem yapmadan telefon bozuk değil deyip geri yollamışlar. aynı sorun ile apple türkiye'ye giden telefon ilkinde donanımsal sorun olduğunu söyleyip ilkinde ekran değişimi yapıyorlar, sonrakinde bozuk değil deyip bozuk telefonu almamı istiyorlar. rezalet olan kısmı 5 aydır telefonu 2 ay bile kullanmadım. sürekli serviste, sürekli bana yalanlar söyleniyor. apple türkiye'nin onlarca kıdemli danışmanları ile görüşüyorum yardımcı oluyoruz, olduk sorun çıkmaz bu sefer vs. ve sürekli bozuk telefonlar gönderiliyor, dalga geçiliyor. koskaca firma, apple türkiye'nin elinde oyuncak olmuş resmen. videodaki sorun 2 defa başıma gelmiş olayı içerir ve aynı apple türkiye bu bozuk telefonu sağlam diye almamı istemektedir. https://twitter.com/…tuce/status/960256719594106880

apple türkiye 4. defa bozuk telefonu sağlam bu diye bozuk olarak tarafıma ileterek`yüzsüzlükte, arsızlıkta, rezillikte son noktaya ulaşmıştır. daha fazlası olur mu bilemiyorum çünkü 5 aydır anamı bellemişler, 5 bin lira verdiğim telefon 3 aydır serviste yapılmıyor, bildiğiniz taşak geçer olmuşlardır. bu yazıyı apple kullanmak isteyenlerin bir sorun olduğunda apple türkiye ile yaşayacağı muhtemel aşamaları içermektedir. şimdi başlayalım.

her şey ağustos ayında iphone 7 plus almamla başladı. ilk defa apple kullanıcısı olacağım için sorun yaşasam bile muhtelif servisleri sıkıntılı olan markalar ile yaşadığım sorunları yaşamam diye düşünüyordum. keşke değiştirmeyip böyle rezalet yaşamasaydım. bu zamana kadar yaşamadığım tüm rezillikleri apple türkiye ile yaşadım.

apple türkiye ile ilk temasım sıfır aldığım telefonun ahize problemi çıkması ile yaşandı. 20 günlük sıfır telefon bu problemden sonra servise verdim. servis, telefonu apple türkiye ana merkeze yolladı. 15 gün sonra yenisi ile değişim sağladılar. buna ait servis raporu da aşağıdadır.
    https://i.hizliresim.com/qvmr9z.png

asıl rezalet olan kısım bundan sonra başlamaktadır.

sıfırı ile değişim yapılan telefon aldıktan sonra donma sorunları, ana sayfaya kendiliğinden dönmeler gibi muhtelif sorunlar oluşmaya başladı. en sonunda da telefon komple kapanıp yeşil yeşil yatay çizgiler oluşup kapandı. bunun üzerine telefonu servise tekrardan verdim. teknik servis tekrardan apple türkiye ana merkeze gönderdi. apple türkiye bunun üzerine telefonda `donanımsal sorun olduğunu tespit edip ekran değişimi` yaptı. bu süreç yine 15 gün sürdü. bunlara ait servis raporu aşağıdadır.
    https://i.hizliresim.com/w7yjaq.png

son servise verilme durumu da 2. ekran değişiminden sonra aynı problemin tekrardan yaşanması üzerine vermem ile oldu. ben şirket telefonumdan bu sorunun videosunu çekip servise tekrardan verip aynı problemin devam ettiğini videosunu çektiğimi belirterek teslim ettim. onlar da telefonun bozuk olduğunu teyit edip apple türkiye ana merkeze gönderdiler. 15 gündür de bu telefonun onarılmasını beklemekteyim. asıl kepazelik burada başlıyor. videosu olan ve bozuk olan telefon apple türkiye ana merkeze gönderiliyor. apple türkiye bu telefonda sorun yok, gerekli yazılımlar yüklendi teslim edilebilir diyerek ankara'ya gönderiyor. servis beni arayip telefonun yapıldı gelip alabilirsiniz diyor. sonra ben o telefonun bozuk olduğunu 2. servise verdiğim problem ile aynı problemi olduğunu söylüyorum. onlar da telefonu açıp bakıyorlar ki telefon hala bozuk. 2. serviste donanımsal sorunu olduğunu söyleyen apple türkiye ana merkez, aynı sorun ile servise verdiğim telefonun sorunu olmadığını söylüyor ve telefonu bozuk olarak bana vermek istiyor. yalan söyleyerek telefonun sağlam olduğunu önceki problemin aynısı olan problemde ekran değişimi yapılırken bu sefer hiçbir şey yapmadan geri yolluyor. tüm bunlara ait servis raporları ve video aşağıdadır.

https://twitter.com/…tuce/status/960225945624956928
    https://i.hizliresim.com/2jzxg2.png
    https://i.hizliresim.com/76v0zy.png

sonraki süreçlere geldiğimizde tüm bu 5 ayda 50'den fazla apple türkiye kıdemli danışmanı sorunumu çözmemiş, ilgilenmemiş bazıları da dalga geçmiştir. derlediğim en ilginç görüşmeler de şu şekilde olmuştur.

+ x bey canınızı sıkmayın altı üstü bir telefon sizin canınız sağ olsun. sorunlar elbette çözülür. boşverin takmayın kafaya sağlık daha önemli.
    - tamam da benim bu olay yüzünden sağlığım bozulacak neden yardımcı olmuyorsunuz? 5 aydır telefonu 2 ay ancak kullanabildim sürekli sorun yaşıyorum.
    +x bey hayatta daha önemli sorunlar var. bunlar basit şeyler.

bir diğer kıdemli danışman.
    + x bey hiç merak etmeyin sorunu ben çözeceğim. ben trabzonluyum delikanlıyım sözümde dururum. telefonun sorunu çok kısa zamanda çözülecek.
    sonuç: trabzonlu kıdemli danışman arkadaş telefonu bozuk olarak yolladı.

bunun gibi bir sürü konuşmalar, mailleşmeler oldu. artık bıktım yıldım bu zamana kadar böyle pervasızca yönetilen, pişkince çalışanları olan bir yer görmemiştim. bakalım bu hafta hangi saçmalıkları göreceğim bekliyorum. artık telefondan çok umudum kalmadı. alelen taşak geçiyorlar.

telefonumu gün içinde iş yoğunlundan dolayı her zaman çantamda kullandım yere düşürme, su ile temas vs. herhangi bir çizik dahi bulamadılar ki fotoğraflarını kendileri çekti.
  • rezalet gibi rezalet. 10/10.

arkadaşa sabır diliyor ve tüketici hakem heyeti ile para iadesi almasını tavsiye ediyorum.
  • apple türkiye ile değil apple'ın abd hesaplarına ulaşıp şikayetinizi yardırmanız gerekli.
  • sorun kaç farklı versiyonda ortaya çıktı bilemiyorum, ancak ilk baştaki "açtım bozuk çıktı, yenisi ile değiştirdiler," kısmından sonraki teknik servis meselesini anlayamadım. ilk sefer sorun çıkıp yenisiyle değiştirdilerse, yine yenisiyle değiştirmeleri gerekir; sonrakilerde teknik servise götürdüyseniz veya onlar teknik servise verdilerse, ilkinde de aynısı olması gerekir. müşteri kaynaklı olmadığı müddetçe, hasarlı/arızalı olmayan telefon vermek zorundalar. sorun ne zaman ortaya çıkıyor bilmiyorum, ancak alındığı zaman apple mağazasında açılıp kurulumu oradaki eleman tarafından gerçekleştirilip sorun olup olmadığı gözlemlenebilir. bu olmasa bile, müşteri eve gidip sorunla karşılaşıyorsa garantisi var ve bu garanti süresince ücretsiz olarak bütün imkânları sağlamalılar.

ancak bu teknik servis sürecinde müşteriye neden 2-3 alt versiyon bir iphone verilmeyip mağduriyeti giderilmiyor anlamış değilim. 5 veya 5s bir telefon geçici olarak temin edilir, müşteriye de, "bu telefona bir sıkıntı olursa x lira zarar ödemek zorunda kalırsınız," denir ve esas telefon tamirdeyken telafisi sağlanır. apple'ın önceliğinin şu olması lazım; müşteri telefonu aldıktan sonra bütün gün boyunca o telefonu kullanabiliyor mu? daha önce de iphone telefonunda sıkıntı çıkmış arkadaşlarım oldu ve mağazaya götürüp durumu belirttiklerinde kendilerine hemen değişim gerçekleştirilmiş. tabii bunlar zorlu süreçler; sorunun müşteriden kaynaklı olmadığının tespiti sağlanmalı, garantisi göz önünde bulundurulmalı.

apple türkiye'nin müşteriye yaklaşımı sözel anlamda güzel, sıkıntı yok, ben de 2-3 ay içinde 2 defa görüşmüş oldum. cana yakın yaklaşıyorlar ve sorun çözme odaklılar; fakat aynı sorun teknik anlamda neden çözülemiyor anlamış değilim. neticede apple da olsa demek ki teknik servis açısından sıkıntı yaşattığı oluyormuş. bence koz olarak, "eğer 5 bin lira verdiğim telefonu ben 2 ay bile kullanamıyorsam, bunun hakkında yazılı dilekçe hazırlayıp tüketici haklarına şikâyette bulunacağım, artık çözümü oradan sağlarız," şeklinde bir atakta bulunulmalı. 1) hem tüketici haklarına şikâyet, telefona bir para verip sizden kaynaklı olmayan bir sorun yüzünden performans göremediğinizde hakkınızdır; 2) hem de firmalar tüketici hakları konusunda geri adım atmaya endekslidir. bu konuda yüzyüz ve aşağılık olan firma hepsiburada'dır, ama geneli bu şekilde.

bence şikayetvar.com'a da yazılmalı bu.
    - elinize bir tane bile sağlam iphone veremeyen apple bunu en kısa sürede telafi etmeli.
    - bu telafi süresince telefon teknik servisteyse "bile", 2-3 alt versiyon bir iphone ile kullanıcının telefon performansı etkilenmemelidir. belki adamın bütün işi akıllı telefon üzerinden?
  • "ananı sikem elma" diye bir küfür konuşmalarda geçmesi gerekirken geçmemiş rezalet.
  • apple’ı ayırıyorum sorun tamamen ülkeye hâkim olan kokuşmuşlukta.

adama ayıplı mal sat, sonra yenisiyle değiştir fakat değiştirdiğin mal da ayıplı olsun, üzerine tamir yap yine ayıp devam etsin onun da üzerine komple mundar et onarmadan ya da değiştirmeden adama geri gönder. yuh diyorum.
  • 5binlira para verip mutsuz olmak. (ki 100 lira ödesen de haklısın o ayrı.)

rezalet puanım 10
  • nedense ilgi çekmeyen büyük rezalet.
  • apple'a şikayet edilmesi gereken apple türkiye ayıbı.

muhattap olduğunuz kişilerin isimlerini de alın. direkt şununla şu saatte, tarihte konuştum şöyle söylendi böyle oldu diye rapor gibi bi' email atın ve söz almaya çalışın. bayağı bildiğiniz "tamam söz veriyorum" dedirtin yani. bunu da amerika'ya email atarken yazın. garip bi' şekilde, söz alıp-verme olayı çok etkili oralarda buralarda.

ayrıca karşınızdakinin ismini aldıktan sonra direkt olarak "yeterince sorun yaşadım ve şu anda konuşmaları kaydediyorum. bilginize", diye de konuya giriş yapabilirsiniz. yüzünüze kapatma lüksleri yok hiçbirisinin.
  • sorun yaşayan bir yazar arkadaşın sesini duyurmak için başlığını açtığı fakat ilgi göremeyen rezalet.