şükela:  tümü | bugün
 • evet, türkiye'dedir. meşhur olan en psikopat biliminsanları bile bu kadar makaleyi kariyerleri boyunca ancak yazabilirken, güzel ülkemizde farkedilmeyen dehalar bu sayıyı 5 yıla sığdırabilmekte. o değil de haftada bir bilimsel makaleye denk geliyor, çok merak ediyorum "buradan da bir skandal patlar mı acaba" diye (nitekim bkz: fizikte bilimsel aşırma skandalı) , umarım öyle bir şey değildir ama yine de bunca zamandır mustafa saltı da dahil olmak üzere bu derece kısa zamanda bu kadar fazla makale yazan birini görmemiştim.

  http://fen.ege.edu.tr/~jfourier35/

  edit: bu başlığı açtıktan sonra sayfa içeriği nedense uçuverdi.

  edit2: "editör"ü olduğu dergilerden birinin sayfasındaki makale listesi:
  http://www.sapub.org/…journalid=1070&personid=16145

  edit3: 1 haziran 2012 itibari ile universite ile ilisiginin kesildigi haberleri dolasmakta. bolum websayfasindan ismi de silinmis.

  edit4: doktora tezinin tamamen kopyala-yapıştır olduğu ortaya çıktı*. tezi de iptal edilmiş. ama hiç bir resmi kurumdan, tek bir resmi açıklama gelmedi. intihalin kendisinden ziyade bu sessizlik türkiye akademisinin utancı olarak hatırlanılmalıdır. bir makalesi çok prestijli bir dergi olan journal of mathematical physics'ten geri çekildi.

  edit5: leiden ranking'e göre ege üniversitesi matematik ve bilgisayar bilimlerinde kendisinin makaleleri ile dünya ikincisi oldu. olay türkiye'den insanların leiden ranking'i uyarması ile dikkatleri çekti, en sonunda milliyet ege'ye manşetten haber oldu: http://i.imgur.com/ew2pe0p.jpg (bkz: #35638118)
 • buraya başlığı açıldıktan sonra sayfasının içeriği buharlaşan akademisyendir. kendi sayfasındaki linkten makalelere ulaşamayanlar üniversite akademik sistemi üzerinden de ulaşabilirler.

  http://akademik.ege.edu.tr/?q=tr/bilgiler&id=3563 (ne olur ne olmaz diye bu sayfayı sakladım bakalım kendi bilgisayarımda)
 • akademide niceligin degil niteligin onemli oldugunu goz ardi etmis akademisyendir.

  (bkz: impact factor)
 • evet, intihalcidir.

  bu bahsettiğim makale bizim matematik dehasının:
  - http://onlinelibrary.wiley.com/….1002/fld.2211/full

  bu da kopyalandığı makale:
  - http://www.sciencedirect.com/…pii/s0960077905011148

  adam almış, birebir değişkenleri filan değiştirip (x'i a yapmak gibi, ortaokulda yapardık) yeni makale diye sunmuş. biraz baktım, lakin tatilde evde olduğum için enstitünün vpn bağlantısı ile uğraşamadım, sadece 3-5 makaleye baktım. bu yukardaki örneği bulmak hiç zor olmadı. gelişigüzel bir makale seçtim, birebir intihal çıktı. diğer bir kaç tanesinin de giriş kısımları, bazı tanımlar filan paso kopya. web of science'a bakıldığında atıf almış biraz, doğru, ama bu intihalci olduğu gerçeğini değiştirmez kesinlikle. zamanım olduğunda diğer makalelere de bakıcam.

  ek: şimdi farkettim, bu bahsettiğim makalede "alıntı" yapılan makaleye bir kere atıf verilmiş, ama makalenin neredeyse tamamında cümleler, denklemler vs tıpa tıp aynı.benim bildiğim intihal tanımına göre bu intihaldir.
 • makale yazmak, bilimsel veri elde etmek için haftalarca, aylarca (hatta senelerce) didinen gerçek akademisyenleri utandıran akademisyendir (tabi intihal ise).

  hadi adam yüzsüz ve 270 makale yazdım diyor, bunu inceleyen hakemler hiç mi araştırmamış, etmemiş? hiç mi okumamış?

  *
 • ayrıca arkadas bu yıla da 7 makale sığdırmis helal olsun 28 saatte 7 makale. 4 saatimi ayırıp ben de bı makale yazayım bari...

  tanım: süper ötesi bir akademisyen...
 • bir tane daha buldum:

  http://onlinelibrary.wiley.com/….1002/fld.2315/full adresindeki makale ile aşağıdaki arasında "excessive overlap" var:

  http://iopscience.iop.org/…349785c9b34336086aeb1.c1

  buldukça yazarım daha. ayrıca web of science'daki çok atıf alan makaleleri de scientific and academic publishing adındaki bir grubun dergilerinde. işin ilginç tarafı, bu adamların websayfasında makale arama butonu yok, ve bu 270 makaleli abi o dergilerin editör kurulunda*. zamanında waset vardı, 3. 5. sınıf bilimcilerin cv'lerini şişirmeleri için kendileri yayınlayıp, kendileri kontrol ettikleri pek bir ciddiyeti olmayan bir grup. bu da öyle bir şey olabilir belki.. kendin çal kendin oyna durumu. içerde aynı makalenin farklı isimlerle tekrar yayınlanması mı derseniz, intihalin dibine vurulması mı dersiniz, hepsi var...

  http://www.sapub.org/journal/index.aspx bu grubun bir sürü dergisi hala "coming soon". ve ayrıca whois bilgilerine göre ise site nisan 2011'de oluşturulmuş.

  bu da waset:
  http://www.waset.org/

  *http://www.sapub.org/…journalid=1070&personid=16145

  ayrıca şu anda üniversitenin akademik sistemindeki makale listesi giderek azalmakta. sayfayı her yenilediğimde 5 makale filan uçuyor, şu anda 270'den 180 civarına inmiş durumda :)
 • an itibariyle "meslekî faaliyetleri" kısmındaki görevlerinde de azalma olmuş akademisyen. mevzudan dolayı başı çok ağrıyacak anlaşılan o ki. kolay gelsin diyorum...

hesabın var mı? giriş yap