şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazı uzun.

  okumak istemeyenler için özet geçiyorum: almanya üzerinden rezervasyon yapıp, kendi hazırladığınız 'fake bir uçak bileti' ile yurtdışından gelmiş gibi ucuza kalabilirsiniz.

  not: (bkz: #60374966)

  şu entry'de bazı fiyat farklılıklarına dikkat çekmiştim. şimdi bu olayı nasıl aşacağımızdan bahsetmek istiyorum. kızıp bağırmadan önce yukarıdaki bkz. verilen entry'i okumanızı öneriyorum. bazı insanlar olayı yanlış anlamış. özellikle 5 yıldızlı oteller diye belirttim.

  bu da fon müziğimiz olsun.

  sorun şu ki;

  oteller her ülkeye aynı fiyatı vermiyorlar. hatta aynı ülkede farklı acentalara bile farklı fiyatlar veriliyor. bunun da sebebi getirilen turist sayısı!!!

  türkiye'den ets veya jolly tur'dan ya da tatilsepeti.com gibi sitelerden rezervasyon yaparsanız yüksek iç pazar fiyatlarıyla karşılaşacaksınız.

  ama alman, belçika, isviçre ve hollanda acentalarının otel kontratları daha ucuz.

  bu yüzden rezervasyon yaptığı ülkenin pasaportu dışındaki bir pasaportla gelenlere bazen otellerde sıkıntı çıkabiliyor. 2016 turizm krizi başlığında bu konu birkaç yazar tarafından küfürlerle dile getirildi.

  anlatacağım kısım işin biraz piçlik boyutunda.

  almanya'dan alman pasaportu ile gelen turistlerde sıkıntı yok. çoğu otelin en ucuz fiyatları hep almanya'ya veriliyor. yani en ucuz fiyatlar hep euro fiyatı. dolar veya pound fiyatları biraz yüksek. euro diyoruz.

  rezervasyon yapmanın 1. yolu

  biraz zahmetli olsa da, internet üzerinden rezervasyon yapmak. bunun için bir alman ip'sine ihtiyacınız var. bunu sanırım bilgisayardan biraz anlayan arkadaşlar yapabilecektir. bilgisayarınızın ip'sini alman ip'sine değiştirdiğinizde alman sitelerinden rezervasyonu yaptırdınız. pasaport ve resepsiyonda karşılaşılabilecek sıkıntıları nasıl aşacağımızı birazdan anlatacam. şimdi rezervasyon.

  rezervasyon yapmanın 2. yolu

  almanya'daki tanıdığınıza bir rezervasyon yaptırttınız. mesela orhan enişteniz ya da halime ablanız sizin için gitti, monchengladbach'taki bir ''öger tur'' ya da ''fti'' ofisinde sizin yaş, isim vb. bilgilerinizi verip (uçak bileti içermeyen) rezervasyonu yaptırdı.

  tatil paketiniz uçak biletini içermediği için baya ucuzladı. ayrıca rehber (yani reiseleitung) hizmeti istemediği (bunu orda söylemesi lazım) için fiyat biraz daha ucuzladı. hatta havaalanı-otel-havaalanı transfer de istemediniz. valla mükemmel oldu. yani almanya'dan aldırdığınız paketin içine sadece konaklama ve sigorta(zorunlu) dahil.

  diyelim ki; almanya'daki ofisten dan dun ettiler 'olmaz öyle şey' dediler. o zaman orhan enişteniz ya da halime ablanz sizin için isim vb. bilgileri girerek, almanya'daki bir bilgisayarın başından rezervasyon yaptı, o da olumlu.

  artık elinizde sizin adınıza yurtdışından kesilmiş bir voucher(konaklama belgesi) var. ne mutlu!!!!

  otele geldik ve resepsiyondayız. resepsiyonist bakıyor. thomas cook, fti ya da öger acentasından gelmiş bir ahmet mehmet isimli türk rezervasyonu var. adam da hemen 'pazar farkı' olmasında şüphelenecektir. çünkü kayıt için alman pasaportu vermediniz. resepsiyonistin kafasından geçen şu;

  'lan bu adam rezervasyonu baya ucuza getirmiş'.

  burada bir kaç soru soracaktır.

  'efenim almanya'dan mı geliyorsunuz?'
  ya da 'alman pasaportu varsa onu alayım' gibi. şimdi sorun şu ki resepsiyon işin bokunu çıkarıp (almanya'da yaşadığınız bilgisine dayanarak) size almanca bi kaç soru sorabilir. bunu yapan pek çıkmaz ama çıkabilir. almanca biliyorsanız ne mutlu. eğer almanca bilmiyorsanız sevgili arkadaşlar;

  siz zaten almanya'ya 6 ay öncesinde yerleşmiştiniz. ne bileyim bir evlilik yaptınız alman bir kadınla evlenmiştiniz. yani almanya'ya yeni geldiğiniz için almancanız iyi değildi. ya da almanya'ya iş için gitmiştiniz. bir konferansa katıldınız. yaklaşık 1 aydır oradaydınız. eğer almanya'dan gelmişseniz pasaportunuz olmalı. eğer türk pasaportu varsa;

  resepsiyonist muhtemelen almanya'dan çıktığınıza dair ya da türkiye'ye girdiğinize dair damgaya bakacaktır. yoksa sıkıntı. yani siz almanya'ya hiç gitmeden almanya'dan gelmiş gibi nasıl görünebilirsiniz??? elinizde sadece t.c kimliği ve voucher var.

  1- pasaport valizimde kaldı! (resepsiyonistin çok uyanığına denk gelmezseniz işe yarar) türkiye'ye girerken pasaport istemiyorlar ya!!! bu biraz riskli olsa da işe yarar.

  2- ''ya biz aslında 1 hafta önce geldik türkiye'ye. sivas'ta dayımlarlan treffen yaptık. ordan da buraya geldik.''. pasaportu da onlarda unutmuşum!!! dayıoğlu gönderecek kargoyla!!!

  geldik en önemli kısma.

  sahte uçak bileti

  burada iş artık biraz zahmete kalıyor. resepsiyonistin kıllandığını düşündüğünüz anda

  'aa bi dakika uçak bileti var ben onu göstereyim!!!'

  arkadaşlar bi tane sahte uçak bileti hazırlıyorsunuz. bir tane uçak bileti örneğinin isimlerini ve tarihlerini değiştirip daha bugün türkiye'ye gelmiş gibi gösterebilirsiniz. uçak biletleri artık hep elektronik olduğu için elinizdeki kağıt genelde printer'dan alınmış bir kağıt olur. ya da microsoft word'de ya da excel'de kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

  resepsiyon da ' e uçak bileti var adamın amuağoim, daha ne olsun' der. bunu der. ben derim mesela. :))

  yani burda olayı asıl çözen şey sahte uçak biletidir. bunu hazırlamak kolaydır.

  böylece; bir tatil için yaklaşık 1500-2000 lira tasarruf etmek mümkündür.
 • okurken yoruldum amk.

  fakirseniz gitmeyin bu kadar basit.
 • lobide dergi falan okuyun oda kiralamayın. başka yolu yok gibi. yaziyi okumadim.
 • keşke 1500-2000 lira verseydim de okumasaydım amk, okurken resepsiyonistin baskılarından gerim gerim gerildim:(

  debe editi: (bkz: minik eymen celep'e yardım ediyoruz kampanyası) hadi pamuk eller klavyeye..
 • bu çakallıkları türkten başkası da düşünüyor mu acaba dedirten olaylardır
  okurken içim şişti...yok sahte biletmiş, yok almancı şivesiymiş...
 • 1- booking.com, hotels.com gibi sitelerden oteli begenin
  2- http://www.hotels-scanner.com/ adresine girip oteli aratin
  3- en dusuk fiyattan rezervasyonunuzu yapin.

  booking'de geceligi 75 euro olan otele 40 euro falan vererek kalabiliyorsunuz.

  konu kilit
 • okudum ama hala fon müziği zorunlu muydu diye kuşkulardayım.

  otelde kalıp napacaksınız amınakoyim dedirten yöntemdir.
 • kıç cebinde son model cep telefonu ile, yine o kıçını satsa parasını çıkaramayacağı ama yine de para bayıldığı marka kıyafeti ve ayakkabısı ile hava atarken akla hayale gelmeyecek üçkağıtçılık, dolandırıcılık gibi eşsiz meziyetlere ev sahipliği yapan çakal eylemi.

  yıllardır buna benzer dümenlerle yaşadığım ülkenin naif vatandaşlarının anasını ağlatmış insanlar yüzünden türklerin esasında o kadar da kötü insanlar olmadıklarını, her toplumda soyu bozukların var olabileceğini anlatmaktan gerçekten illallah geldi.
 • tatil yapayım da biraz rahatlayayım derken iyice gerilip, stresten manik depresife geçiş yapmanıza sebep olan yoldur.
  aq okurken strese girdim.
 • ulan daha okurken henüz planlamadiğim tatilim piç oldu