• keşke 1500-2000 lira verseydim de okumasaydım amk, okurken resepsiyonistin baskılarından gerim gerim gerildim:(

debe editi: (bkz: minik eymen celep'e yardım ediyoruz kampanyası) hadi pamuk eller klavyeye..
  • yazı uzun.

okumak istemeyenler için özet geçiyorum: almanya üzerinden rezervasyon yapıp, kendi hazırladığınız 'fake bir uçak bileti' ile yurtdışından gelmiş gibi ucuza kalabilirsiniz.

not: (bkz: #60374966)

şu entry'de bazı fiyat farklılıklarına dikkat çekmiştim. şimdi bu olayı nasıl aşacağımızdan bahsetmek istiyorum. kızıp bağırmadan önce yukarıdaki bkz. verilen entry'i okumanızı öneriyorum. bazı insanlar olayı yanlış anlamış. özellikle 5 yıldızlı oteller diye belirttim.

bu da fon müziğimiz olsun.

sorun şu ki;

oteller her ülkeye aynı fiyatı vermiyorlar. hatta aynı ülkede farklı acentalara bile farklı fiyatlar veriliyor. bunun da sebebi getirilen turist sayısı!!!

türkiye'den ets veya jolly tur'dan ya da tatilsepeti.com gibi sitelerden rezervasyon yaparsanız yüksek iç pazar fiyatlarıyla karşılaşacaksınız.

ama alman, belçika, isviçre ve hollanda acentalarının otel kontratları daha ucuz.

bu yüzden rezervasyon yaptığı ülkenin pasaportu dışındaki bir pasaportla gelenlere bazen otellerde sıkıntı çıkabiliyor. 2016 turizm krizi başlığında bu konu birkaç yazar tarafından küfürlerle dile getirildi.

anlatacağım kısım işin biraz piçlik boyutunda.

almanya'dan alman pasaportu ile gelen turistlerde sıkıntı yok. çoğu otelin en ucuz fiyatları hep almanya'ya veriliyor. yani en ucuz fiyatlar hep euro fiyatı. dolar veya pound fiyatları biraz yüksek. euro diyoruz.

rezervasyon yapmanın 1. yolu

biraz zahmetli olsa da, internet üzerinden rezervasyon yapmak. bunun için bir alman ip'sine ihtiyacınız var. bunu sanırım bilgisayardan biraz anlayan arkadaşlar yapabilecektir. bilgisayarınızın ip'sini alman ip'sine değiştirdiğinizde alman sitelerinden rezervasyonu yaptırdınız. pasaport ve resepsiyonda karşılaşılabilecek sıkıntıları nasıl aşacağımızı birazdan anlatacam. şimdi rezervasyon.

rezervasyon yapmanın 2. yolu

almanya'daki tanıdığınıza bir rezervasyon yaptırttınız. mesela orhan enişteniz ya da halime ablanız sizin için gitti, monchengladbach'taki bir ''öger tur'' ya da ''fti'' ofisinde sizin yaş, isim vb. bilgilerinizi verip (uçak bileti içermeyen) rezervasyonu yaptırdı.

tatil paketiniz uçak biletini içermediği için baya ucuzladı. ayrıca rehber (yani reiseleitung) hizmeti istemediği (bunu orda söylemesi lazım) için fiyat biraz daha ucuzladı. hatta havaalanı-otel-havaalanı transfer de istemediniz. valla mükemmel oldu. yani almanya'dan aldırdığınız paketin içine sadece konaklama ve sigorta(zorunlu) dahil.

diyelim ki; almanya'daki ofisten dan dun ettiler 'olmaz öyle şey' dediler. o zaman orhan enişteniz ya da halime ablanz sizin için isim vb. bilgileri girerek, almanya'daki bir bilgisayarın başından rezervasyon yaptı, o da olumlu.

artık elinizde sizin adınıza yurtdışından kesilmiş bir voucher(konaklama belgesi) var. ne mutlu!!!!

otele geldik ve resepsiyondayız. resepsiyonist bakıyor. thomas cook, fti ya da öger acentasından gelmiş bir ahmet mehmet isimli türk rezervasyonu var. adam da hemen 'pazar farkı' olmasında şüphelenecektir. çünkü kayıt için alman pasaportu vermediniz. resepsiyonistin kafasından geçen şu;

'lan bu adam rezervasyonu baya ucuza getirmiş'.

burada bir kaç soru soracaktır.

'efenim almanya'dan mı geliyorsunuz?'
    ya da 'alman pasaportu varsa onu alayım' gibi. şimdi sorun şu ki resepsiyon işin bokunu çıkarıp (almanya'da yaşadığınız bilgisine dayanarak) size almanca bi kaç soru sorabilir. bunu yapan pek çıkmaz ama çıkabilir. almanca biliyorsanız ne mutlu. eğer almanca bilmiyorsanız sevgili arkadaşlar;

siz zaten almanya'ya 6 ay öncesinde yerleşmiştiniz. ne bileyim bir evlilik yaptınız alman bir kadınla evlenmiştiniz. yani almanya'ya yeni geldiğiniz için almancanız iyi değildi. ya da almanya'ya iş için gitmiştiniz. bir konferansa katıldınız. yaklaşık 1 aydır oradaydınız. eğer almanya'dan gelmişseniz pasaportunuz olmalı. eğer türk pasaportu varsa;

resepsiyonist muhtemelen almanya'dan çıktığınıza dair ya da türkiye'ye girdiğinize dair damgaya bakacaktır. yoksa sıkıntı. yani siz almanya'ya hiç gitmeden almanya'dan gelmiş gibi nasıl görünebilirsiniz??? elinizde sadece t.c kimliği ve voucher var.

1- pasaport valizimde kaldı! (resepsiyonistin çok uyanığına denk gelmezseniz işe yarar) türkiye'ye girerken pasaport istemiyorlar ya!!! bu biraz riskli olsa da işe yarar.

2- ''ya biz aslında 1 hafta önce geldik türkiye'ye. sivas'ta dayımlarlan treffen yaptık. ordan da buraya geldik.''. pasaportu da onlarda unutmuşum!!! dayıoğlu gönderecek kargoyla!!!

geldik en önemli kısma.

sahte uçak bileti

burada iş artık biraz zahmete kalıyor. resepsiyonistin kıllandığını düşündüğünüz anda

'aa bi dakika uçak bileti var ben onu göstereyim!!!'

arkadaşlar bi tane sahte uçak bileti hazırlıyorsunuz. bir tane uçak bileti örneğinin isimlerini ve tarihlerini değiştirip daha bugün türkiye'ye gelmiş gibi gösterebilirsiniz. uçak biletleri artık hep elektronik olduğu için elinizdeki kağıt genelde printer'dan alınmış bir kağıt olur. ya da microsoft word'de ya da excel'de kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

resepsiyon da ' e uçak bileti var adamın amuağoim, daha ne olsun' der. bunu der. ben derim mesela. :))

yani burda olayı asıl çözen şey sahte uçak biletidir. bunu hazırlamak kolaydır.

böylece; bir tatil için yaklaşık 1500-2000 lira tasarruf etmek mümkündür.
  • 1- booking.com, hotels.com gibi sitelerden oteli begenin
    2- http://www.hotels-scanner.com/ adresine girip oteli aratin
    3- en dusuk fiyattan rezervasyonunuzu yapin.

booking'de geceligi 75 euro olan otele 40 euro falan vererek kalabiliyorsunuz.

konu kilit
  • yurtdışından gelene kendi yurttaşından çok daha iyi hizmeti çok daha ucuza sunan zihniyet çakal/üçkağıtçı değil ama bunu kırmanın yolunu arayan şerefsiz/çakal öyle mi? adaletinize, tartınıza sokayım.

uğraşmayacağım eylemdir ayrıca. o strese gireceğime evimde pijamamla oturur göbeğimi kaşıyarak dizi izlerim daha iyi.
  • anlatılanları çakallık diye niteleyenlere gülmekle beraber katıldım da. evet çakallık, so fucking what?. bu çakallık sayesinde tatilimi daha ucuza getireceksem, ve elde ettiğim kazanç otelci pezevenkten başka birisinin cebinden çıkmayacaksa, evet bayıla bayıla da yaparım çakallığı.

bu çakallığı eziklik ve fakirlikle bağdaştıranların ise gözümde cellabiye giymiş kubuz arap şeyhlerinden farkı yoktur. siz parayı sıçıyor olabilirsiniz, saygı duyarım.

çok sevgili otellerimizin turist dostlarımızı sikmek için otel konaklama fiyatını aşırı düşük tutup diğer hizmetlerden giydirdiğini, giydirdiği halde bile en güzel türk vatandaşlarını siktiğini bilmeyeniniz varsa bir zahmet öğrenin. yani gavurun benim ülkemde bana hiç bir katkısı olmadan yaptığı tatilin parası benim cebimden çıkıyorsa burada ben çakalım ama otelci esnafı şerefsiz değil öyle mi?

aynı yöntem yurt dışında anlatılsa ilgi gösterilir ve teşekkür edilir. çünkü oralarda kazanılan para kıymetli ve insanlara tasarruf yaptıracak her türlü yöntem orada olağan, burada ise ezikliktir. siz ezik olmayın aman, domalın otelci esnafına da şanınız yürüsün.
  • bu olayin neresi dolandırıcılık onu anlayamadım. polis falan yazanlar var.

diyelim ki ben türkiye'de yaşıyorum, almanyadaki amcam bana tatil hediye etti ve rezervasyonu oradan yaptı. bu durumda, otel beni neden almasın?
  • yurtdışında seyehat acentesi olan bir tanıdık vasıtasıyla yaptım ben bunu. bir sik de olmadı. dolandırıcılık falan da değildir.
    otel benden pasaport istedi. ben buraya direkt gelmedim. önce ailemin yanına gittim, oradan geldim dedim, kabul edip odayı teslim ettiler. üzerinizde rezervasyon bilgileri ile eşleşen kimlik olması yeterli. fazlasını sizden isteme hakkı bulunmamakta.

yurtdışının uygun olmasının sebebi, büyük yabancı tur şirketlerinin bir sene öncesinden otelin %90'ı kadarını peşin olarak ödeyip kapatmış olmasından dolayıdır. 5 yıldızlı herşey dahil bir otelde, bir kişinin otele günlük maliyeti 6-8 dolar civarındadır. adamlar %200 kar ile bir sene öncesinden peşin para karşılığı satabiliyor. türkiye'de bu boyutta bir potansiyel veya bu boyutta sabit müşterisi olan acente yok maalesef. (ets tur bir kaç otelde buna yakın bir alım yapıyor sanıyorum)

adam o odayı ucuza satıyor mu? evet. ben adamı dolandırıp normalde sattığı fiyatın altına mı alıyorum? hayır. sadece şark kurnazı otellerin yerli müşteriyi sikmesini engellemiş oluyorum. müşteri ayırt edip farklı fiyat uygulamak ticaret etiğine aykırıdır. benim hizmeti nereden satın aldığım oteli bağlamamalı.
  • tatil yapayım da biraz rahatlayayım derken iyice gerilip, stresten manik depresife geçiş yapmanıza sebep olan yoldur.
    aq okurken strese girdim.
  • sahte uçak biletine falan gerek yoktur. almanyadan rezervasyonunu yaptırırsın ve aslanlar gibi kalırsın otelde. pasaport isteyen resepsiyoniste de "yurtdışından yaptırılan rezervasyon ile check in yapılırken pasaport gösterilmesi zorunludur" diye bir yasa hükmü bulunmadığı gibi böyle bir hüküm içeren bir şözleşme de imzalamış değilim ve o yüzden de pasaportum yanımda değil buyrun kimliğim sayın amına koduğum deyip anahtarı istersin. t.c kimliği ibraz eden diğer müşterileri nasıl kabul ediyor ise aynı kimliği ibraz eden seni de eşşek gibi kabul etmek zorundadır.
  • pasaport isteyen resepsiyoniste "rezervasyonum var mı var, para mı ödemiş miyim ödemişim, al bu kimliğim, yap şimdi check-ini" diyerek aşılabilir. aşılamazsa da dava açarsınız olur biter. almanya'ya farklı bilet satıyorsan ben de orasının üzerinden alırım kardeşim.
hesabın var mı? giriş yap