şükela:  tümü | bugün
  • 2018'in son dönemine tarafıma verilen müşteri çekim şu an elimde.düşünüyorum..çeki 15 gün önce aldım. çeki aldığım gün dolar 4.24, bugün 4.64..
    4,24'den 11.792 dolar alabiliyordum. 4.64'den 10.775 dolar..
    15 günlük kur farkı 1016 dolar= 4714 tl..
    önümüzdeki 6 ay içinde enflasyon ayrı kemirecek, kur ayrı..
    bu çeki ne yapayım?
    (turşu kur diyenlere çok ağır laf söylerim)
  • acil olarak bir başkasına itele diye yanıtlanacak soru.

hatta bir yolunu bulup cirolamadan ver. büyük ihtimal karşılıksız çıkacaktır. karşılıksız çıktıktan sonra karşılığı 1410 tl olacaktır bilgine.

edit: escamillo uyardı. banka sorumluluğu 1600 tl'ye çıkarılmış.
  • sen olsaydım; çeki aldığım gün, 3 tane ethereum alırdım. geriye kalan 40.000 tl'nin yarısını dolar yarısını euro yaparak sepete girerdim.

ancak bugün 50.000 tl naktim olsa; 4.64'den dolara girmem, tcmb haziran toplantısını beklerim (acil toplantı kararı da alınabilir). bunu 4.64'ün yukarısını görmeyecek diye demiyorum; tcmb'nin 400-500 baz puan artış yapma ihtimali olduğundan ve doları 4.5'un altına itmeye çabalayacağını düşündüğümden söylüyorum.

yani dövize gireceksem, toplantıyı beklerdim. ilk paragrafta (geçmiş zaman için söylediklerimden) ethereum fiyatı hala aynı. 3 tane ethereum alıp, 2020 yılına kadar tutardım.

not: ekonomist değil ama 3.50'den dolara, 700$'dan eth girmiş biri.

edit: imla
  • çeki bankaya teminata ver. alırsa şanslısın. aldığın parayı dolara çevir ve bekle.

çekin ödenmesi için dua et.
  • çeki iki ucundan sertçe çek tadaa. 100.000 tl lik oldu.
    ticarete atılırken garanti mi veriyorlar amk. götünüze güvenmiyorsanız yapmayacaksınız.
    batınca dövlet baksın ohuu ohuu deme hakkımız varsa biz de girelim.
  • öncelikle yüzde kaçtan kırılacağını öğrenmek lazım.

yüzde 10 ile kırarlar ise 5 bin lira zarar.

yaklaşık 9500 dolar yapar.

6 ay sonra dolar 5.10 tl olursa yin elinde 50000 tl para olur.

6 aylık enflasyon kadar zararın olur.

6 ay beklesen yine eflasyon kadar zararın olur.

yani dolar 6 ay sonra 5.10'un üstünde olur deniliyorsa kırdırılmalı.
  • 50bin tl'lik çek eğer sene sonuna kadarsa eğer, muhtemelen %12-15 komisyon karşılığı factoringlerden birine bozdurabilirsin. eline 42.500 tl civarında bir nakit para geçecek. bu parayı dolara çevirip; yıl sonuna kadar aynı pozisyonda beklemek çok daha mantıklı. 9200 birim dolar, çoğu kaynak asıl dolar fiyatlamasının eylül sonu, ekim başı 7 tl bazını göreceğini iddaa ediyor.

yatırım tavsiyesi değildir.
  • bilgiç arkadaşa: çekin karşılığı var. o konuda tereddüt yok.
  • çekin bankaya ibraz süresini kaçırmamakla başlanabilir.