şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2018'in son dönemine tarafıma verilen müşteri çekim şu an elimde.düşünüyorum..çeki 15 gün önce aldım. çeki aldığım gün dolar 4.24, bugün 4.64..
    4,24'den 11.792 dolar alabiliyordum. 4.64'den 10.775 dolar..
    15 günlük kur farkı 1016 dolar= 4714 tl..
    önümüzdeki 6 ay içinde enflasyon ayrı kemirecek, kur ayrı..
    bu çeki ne yapayım?
    (turşu kur diyenlere çok ağır laf söylerim)
  • çeki iki ucundan sertçe çek tadaa. 100.000 tl lik oldu.
    ticarete atılırken garanti mi veriyorlar amk. götünüze güvenmiyorsanız yapmayacaksınız.
    batınca dövlet baksın ohuu ohuu deme hakkımız varsa biz de girelim.
  • öncelikle yüzde kaçtan kırılacağını öğrenmek lazım.

yüzde 10 ile kırarlar ise 5 bin lira zarar.

yaklaşık 9500 dolar yapar.

6 ay sonra dolar 5.10 tl olursa yin elinde 50000 tl para olur.

6 aylık enflasyon kadar zararın olur.

6 ay beklesen yine eflasyon kadar zararın olur.

yani dolar 6 ay sonra 5.10'un üstünde olur deniliyorsa kırdırılmalı.
  • 50bin tl'lik çek eğer sene sonuna kadarsa eğer, muhtemelen %12-15 komisyon karşılığı factoringlerden birine bozdurabilirsin. eline 42.500 tl civarında bir nakit para geçecek. bu parayı dolara çevirip; yıl sonuna kadar aynı pozisyonda beklemek çok daha mantıklı. 9200 birim dolar, çoğu kaynak asıl dolar fiyatlamasının eylül sonu, ekim başı 7 tl bazını göreceğini iddaa ediyor.

yatırım tavsiyesi değildir.
  • bilgiç arkadaşa: çekin karşılığı var. o konuda tereddüt yok.
  • çekin bankaya ibraz süresini kaçırmamakla başlanabilir.
  • instagram’a koy hatun falan düşürürsün.
  • çeki şahsıma gönder, şirketime kdv dahil 55.000 tl fatura kes vadesinde 55.000 tl alıp 5.000 tl kar etmiş olursun.
  • dostum çekin amacı zaten tedavül etmesi. halihazırdaki güncel mevzuatta elde tutmanın bir faydası yok. tedavüle sok.

ayrıca;

hamiline yazılı ise ticari işinde kullan. ver kurtul, tabi kabul eden çıkarsa.

emre yazılı ise ve beyaz ciroluysa yine cirolamadan ver kurtul, tabi kabul eden çıkarsa.

nama yazılı ise temlik et bir an önce borcun ödensin. ama sonunda sana patlama riski baki. e o riski de keşke almasaydın.