şükela:  tümü | bugün soru sor
 • muhtemelen ince'ye verir diyorum.
  zira ince, profesyonel askerlik sinyali verdi.

  bu durumda askere gitmek istemeyen bu seçmenimiz, hem askere gitmeyecek, hem de parası cebinde kalacak.
  askerimizde maaş alacak.
 • arkadaşlar ülkenin geleceğimizin kaderini bedelliye mi bağlıyorsunuz gerçekten?
  ben de bedelli çıkmasını istiyorum ama 6 ay askerlik yapmamak için oyumu erdoğan'a atıp geleceğimizi karartmam.
 • bedelli askerlik bekleyen biri olarak cevap vermem gereken paradoks.

  şimdi; it gibi çalışıyorum. mesleğimde her gün üzerine koyuyorum. ve mesleğim gereği bir şehirde kalıcı olmam ve ismimi duyurmam gerekiyor.

  ben dul-yetim maaşı denen şeyle büyüdüm. eve halı aldığımızda okula yürüyerek gittim. annem evde el işi ile banyo lifi örerek okuttu beni. üniversiteye gittiğimde de çocuk bakıcılığı yaptı.

  bir gün bile gidip devletten bir şey istemedim. hiç bir talebim olmadı. ilk gss çıktığında ve kaymakamlığa gittiğimde bana yardım edebileceklerini- kömür- gıda yardımı yapabileceklerini- düşük de olsa burs verebileceklerini söylediler. istemedim. evet. istemedim. reddettim.

  hiç bir şey istemedim ben devletten; hiç bir şey beklemedim. okudum- geldim. işimde başarılı oldum. it gibi çalıştım. bak it gibi. günde 16 saat çalıştığım günler oldu. ve mesleğimde başarılı oldum. ve evet; 5 basamaklı maaşlara ulaştım. ama ben bunu yaparken devletten hiç bir şey beklemedim.

  yıllar sonra; devletten hayatımda ilk defa bir şey bekliyorum: (bkz: bedelli askerlik)
  neden mi? çok basit: daha önce herkesin kullandığı hakkı kullanmak istiyorum. siyasilerin oğlunun da kullandığı hakkı kullanmak istiyorum. ben bu gelirimden vazgeçmek istemiyorum.

  ve evet; devletim bir gün bana ihtiyaç duyarsa giderim. ama beni 6 ay alıp- hiç bir şey yaptırmayacaksan- ben istemiyorum gitmek.

  bana de ki; git- bir köyde, kimsenin gitmediği yerde 12 ay öğretmenlik yap. gider yaparım. bir an bile tereddüt yaşamam.

  ama sen bana; gel burada 6 ay bekle dersen; gitmek istemem.

  ve evet; parası olmadığı için dolmuşa binemeyen ben; yıllar sonra devletten ilk defa bir şey istiyorum ve bu bedelli askerlik. benim tek beklentim de bu ve oyumu bu belirleyebilir. veya sandığa gitmememe sebep olabilir.
 • ha makarna kömüre oyunu satmışsın ha bedelli askerliğe...

  yaşım 29, askerliğim tecilli. sırf bedelli askerlik verecek diye nasıl olur da gidip akp'ye oy verebilirim? elim nasıl gider?

  dün kürt seçmenden oy almak için habur kapısını açıp teröristleri çadır mahkemelerde beraat ettirdiler zoruna gitmedi mi?
  kendi fakir bıraktıkları emekliye ikramiye vaad edip oy istediler zoruna gitmedi mi?

  bedelli askerlik olur, olmaz bilemem. bunun için oy satılır mı?
 • vay ananısikim ne bedelli bekleyen kitleymiş bu be, her allahın günü sahip oldukları yeni bir erdem ortaya çıkıyor. önce ülke ekonomisini döndüren kitle oldular, sonra biz de garibanız hasta anamız, babamız var halk çocuğuyuz, dediler, şimdi de seçimin kaderini belirleyecek güç olma iddiasındalar. çocuğum harbiden siktirin gidin ya, #bedellicikarkarimisik hashtagina falan yazın, hadi bebeğim, hadi benim şekerim.
 • ak troll yazarın iki tarafta net konuşmamışken oy kapma derdinde olduğu başlıktır. başlığı açan ak trol gibilerin de oyunus atanların da canı cehenneme.
 • dert etmeyin kancıklar bedelli bekliyorum ama çıkarsa da çıkmazsa da oyum selo başkana.
 • sadece bedelli için oyunu satan “adam” varsa siktirsin istediği partiye oy versin. bugün oyunu satan yarın anasını da satar.
 • paradoks, açmaz vs. olmayan durumdur. şu an kimse anadolu halkına bir cephede savaşırken paralı askerlik çıkartmayı mantıklı ve kabul edilebilir şekilde anlatamaz. erdoğan dahil. ne diyecekler sizce halka?

  biz savaşıyoruz....

  a- ama askere girmeyenlere saygı duyuyoruz parası olmayan bunu kabullenip buyursun cepheye?

  b- biz zemginleri ayrıcalıklı görüyoruz sizi umursamıyoruz..

  c-ekonomi kötü, kasada para yok bu yüzden yapıyoruz.
  ...
  bunları uzatmak mümkün, peki bedelli yapacak 500- 800 bin kişi için diğer milyonlarca oyu riske atmaya değer mi? bir yanlış bütün doğruları götürür bu süreçte. o nedenle iki yıl daha beklemeyin bedelli bence.