şükela:  tümü | bugün
  • akp myk'sında tartışılan, cumhurbaşkanını seçmek ılk turda en az %50+1 oy alma şartını kaldırılması olayı. kaynak

en çok oy alan cumhurbaşkan'ı seçılmış olacak.

büyük ıhtımal tartışmayı devlet bahçelı başlatır,2020 sonuna kadar bu tartışma yapılır ve kanun geçırılıp, 2021 yazında seçıme gıderız.

edıt: zamanında tayyıp erdoğan %50+1'ın kaldırılması hakkında muhalefetten teklıf gelırse tartışılır demıştı. demekkı tartışılması ıçın zamanı gelmış. lınk
  • erken seçim
  • koyarken aklınız neredeydi. oyuncak yaptınız.

beter olun.
  • bence mevzuat direkt şöyle olsun da kurtulalım. böyle adım adım olması biraz baydı:

- eğer rte en fazla oyu alırsa cumhurbaşkanı seçilir.
    - eğer bir aday rte'den daha fazla oy alırsa seçim rte en fazla oyu alana kadar tekrarlanır.
  • edit:
    anayasa değişikliği için 400 milletvekili gerekli. referanduma götürmek için ise 360.
    akp+mhp toplam 341 milletvekiline sahip

akp+mhp nin bunu değiştirme yeterliliği yok. muhalefet de muhtemelen destek vermeyecek. şimdiden nabız yokluyorlar.

ekrem imamoğlu veya mansur yavaş'tan biri başkan biri yardımcı olur diye düşünüyorum. trollerin oyunlarına gelmezler.
  • bu konuyu tartıştık diye hatırlıyorum. mevcut akp+mhp milletvekili sayısı ancak referanduma götürmeye yetiyor. ama benim bildiğim tayyip bunu da referanduma götürür. bu şekilde yıldırıyor milleti, millet de kurtulmak için evet diyor.
    edit: (bkz: başkanlık seçiminin şartları değişecek) buymuş başlık. nasıl başlıksa artık.
    edit2 : o da yetmiyormuş. chp destek çıkar belki:))
  • anayasa değişikliği gerektirir, referanduma bile götüremezler.
  • "4 ak parti oyu, 1 muhalefet oyunu götürsün" şeklinde revize edilmesi gerekendir.

ileri demokrasi bunu gerektirir.
  • şöyle yapalım mı? sonuçları anadolu haber ajansı açıklasın ve ülke genelinde oyların yüzde 10’unu ilk kim alırsa o seçilsin. adaletli bir seçim olmaz mı?