şükela:  tümü | bugün
  • o aslında araba değil, gizli zaman makinesi.
    sadece 90'lara gidip gelebiliyorsun ama.
  • (bkz: klasik oto)

doğan çıkalı kaç sene oldu ki nostaljik, klasik sayılıyor?

ulan bir memlekette nostalji duygusu bile vasat olur mu ya :(
  • 15 yıllık lastiklerle trafiğe çıkma zaten bir zahmet. kraker gibi olmuştur onun dişleri.
  • " bugüne kadar hiçbir şekilde bir gece dahi dışarıda kalmamış bir araç "

kahkaha attım lan.

pek terbiyeli pek ehli namus bi arabaymış. o başlık parasına değer ben ikna oldum.
  • bunların manyakları vardır, hiçbir şeye değişmezler bu kuş serisi modelleri. e bu bir iş adamı sonuçta*, parası var, merakı da var belli ki, e o zaman niye almasın ki dedirten olaydır.
  • duyan da sanki 50-60'lı yıllardan kalma klasik bir araç sanacak... bu nasıl bir kafa ki doğan gibi köy arabasının 'klasik' statüsüne sokulup 50 binden satılmasına olanak vermiş?

'doğan görünümlü şahin' esprileri, yerini artık 'vw jetta görünümlü doğan' esprilerine bırakacak bu fiyata satılmasından sonra.
  • neden bu kadar zorlamis ki afrikada halen seri imalati yapiliyor serce serisinin.
  • dünya otomotiv endüstrisinin utanç müzesinde*, hem de baş köşede* sergilenmesi gereken otomobil.

ne olduğunu bilmeyenler ve merak edenler için şu açıklayıcı notlar da iliştirilmelidir müzedeki standa:

- en ufak çarpışmada bile birkaç parçaya bölünebilme "özelliğine" sahip otomobil. mükemmel güvenlik!

- bu otomobilin üretimindeki kalitesizlik, özensizlik, hesapsızlık ve kitapsızlık, binlerce insanın ölümüne, sayısız insanın yaralanmasına, sakat kalmasına, kendilerinin ve ailelerinin acı çekmesine sebep oldu. kesin rakamlar bilinmiyor. çünkü asla bu kazaların üzerine gidilmedi, muhtemel teknik sorunlarla ilgili hiçbir araştırma yapılmadı. dava açılmadı. açılsa bile duyulmadı. mükemmel kamu ilişkileri!

- üretildiği uzun yıllar boyunca teknik hata ya da arıza gibi nedenle hiç geri çağrılmamış tek marka. mükemmel mühendislik!

- sadece tamponu, ön ızgarası, farları, kıçı, başı rötuşlanarak farklı model isimleri ile onyıllar boyu peynir ekmek gibi satılan mükemmel tasarım!

- nüfus ve talep artışına rağmen, piyasaya girmek isteyen yabancı otomobil üreticilerinin önüne yıllar boyu öyle engeller çıkartıldı ki, tüketiciler mecbur bırakıldıkları bu tenekeler için aylarca, yıllarca sıra beklemek zorunda kaldı. mükemmel ticari zeka!

- bu tenekeleri gariban halka dayatarak semirip zenginleşenler, servetlerine servet katarak eleştirilemez cici imparatorluklara dönüşenler, şimdi de "halkçılık", "sanayicilik", "yerli üretim", "milli ekonomi", "kalkınma" vs denince lafı kimselere bırakmıyorlar. mükemmel pr!

- hakkında neden bu kadar çürük olduklarına dair ne sektör basınında ne günlük basında tek satır bile eleştiri yazısı yazılmasına izin verilmeyen*, yazmaya cesaret edenin anında kapı dışına konduğu ürünler işte bunlar. mükemmel itibar yönetimi!
  • fiyatı ne olursa olsun, mukavvadan replikası yapılsa kazada aynı hasarı görecek bir otomobildir. hatta mukavvanın biraz daha yüksek güvenliği olabilir.